Hoppa till huvudinnehållet
Ägande · kapital · konkurrens

Sveriges 10 största
tillverkare av träförpackningar

Omsättning och ägande hos tio stora träförpackningstillverkare. Boksluten visar vart pengarna går och vad vinsten består av.

Så har jämförelsen gjorts.

Välj ett företag för att läsa fördjupningen.

Tio aktörer inom träemballage. Nettoomsättning i miljoner kronor, med räkenskapsår och redovisad verksamhet.
NrFöretag eller gruppNettoomsättning
mkr
ÅrVad beloppet omfattarKälla
01Vida Packaging662,82025Vida Packaging AB · bolagDen juridiska personens försäljning.[7]
02Aven / Karl Hedin504,5 Karl Hedin
224,4 Aven
2025Två bolag under samma danska ägareAB Karl Hedin Emballage respektive Aven Rabbalshede AB. Beloppen redovisas var för sig.[12][11]
03Nefab Packaging Sweden559,72025Nefab Packaging Sweden AB · bolagDen svenska juridiska personen, med dess redovisade verksamhet.[20]
04Norrlandspall321,32025Norrlandspall Invest-koncernenÅterbruk, fastigheter och norsk verksamhet ingår.[23]
05Gyllsjö Träindustri315,82024/25Koncern · bokslut 31 augustiSågverk, spik, energi och innehav i kommanditbolag ingår.[27]
06Åsljunga-Pallen293,92024/25Service-koncernen · bokslut 30 juniTillhörande sågverk och verksamheter ingår.[34]
07GLF Pallet Group270,32025Koncern · Sverige och PolenProduktionsfastigheter ingår i koncernen.[37]
08Triple Kjell / Kjell & Co264,72025Triple Kjell-koncernenFastigheter och pågående anläggningsprojekt ingår.[38]
09Simlinge Finans / KRP-gruppen253,62025Simlinge Finans AB · koncernÅrets förvärv ingår från respektive förvärvstidpunkt.[60]
10Hillerstorps Special Emballage / HSE Hörnstenen102,32024/25Hillerstorps Special Emballage AB · bolagTräemballagetillverkningen. Ägare: HSE Hörnstenen AB.[47]

Nettoomsättning anges i miljoner kronor. År och redovisad verksamhet framgår av tabellen; urval och beräkningar beskrivs i metoden.

Så är jämförelsen gjord

Affärerna bakom topplistan

Flera välkända emballagenamn har numera samma ägare. Familjeföretag satsar på nya anläggningar, medan marginalerna pressas på flera håll. Bakom omsättningslistan finns en berättelse om affärerna som förändrar branschen – och om kapital som redan har bundits när efterfrågan viker eller en stor kund går omkull.

När Dansk Træemballage köpte Karl Hedin Emballage våren 2025 fick ännu ett svenskt industriföretag en utländsk ägare. Men köparen var redan etablerad här genom Aven Rabbalshede.

Köpet följde en uttalad strategi. Fem år tidigare hade delägaren Kirk Kapital pekat ut Sverige och Norge som marknader för fortsatt konsolidering. Hedin blev nästa steg i bygget av en större emballagegrupp. [16]

Andra företag växer genom egna investeringar. Åsljunga-Pallen har gjort stora investeringar och Kjell & Co har byggt ut i Kumla. Hos Nefab Packaging Sweden syns följderna av att ha satsat på kapacitet för Northvolt. GLF:s försäljning växer, medan rörelseresultatet krymper.

Vad händer när fler fabriker får gemensamma ägare, samtidigt som investeringarna växer och flera företag får mindre kvar av varje försäljningskrona? Svaren finns i sambanden mellan resultaträkning, finansiering och ägande. Här följer vi de sambanden.

Granskningen är framtagen för GLF, som själv ingår i jämförelsen och granskas på samma grunder som övriga.

01

Ägare och affärsmodeller

Förvärven samlar fabriker och marknadsnamn under gemensam kontroll. Ägandet säger också något om vem som fattar beslut om kapitalet.

Flera namn – samma ägare

Den som söker flera leverantörer kan möta skilda namn och ändå hamna hos samma ägare.

Aven och Karl Hedin Emballage är ett exempel. KRP, Allbox, Troedsson & Nilsson och Skånes Pallservice är ett annat. Hillerstorps Special Emballage visar en annan struktur: ett tillverkningsbolag under HSE Hörnstenen, som också investerar i verksamheter utanför träemballage. [48]

För en kund som vill sprida sina inköp är det en viktig skillnad. Gemensamt ägande kan ge förutsättningar för samordnad finansiering, inköp och investeringar. Hur långt samordningen går måste undersökas i varje grupp; systerbolag behöver varken ha samma priser, försäljningsledning eller produktutbud.

Även den vanliga uppdelningen mellan familjeföretag och riskkapital blir för grov här. En familj som leder pallfabriken har en annan roll än en familj som investerar i flera industriföretag.

Kirk Kapital hör till den senare kategorin och tar minoritetsposter i företag. Nefabs grundarfamilj delar det övergripande ägandet med Wallenbergsfären. Vida Packaging ingår i en internationell skogsindustrigrupp. Alla tre skiljer sig från familjeföretaget där ägarna själva leder den dagliga produktionen och försäljningen. [17], [22]

Ägarkartan

Så hänger bolagen ihop

Direktlänk

Två olika leverantörsnamn kan leda till samma ägare. Ägarträden visar de viktigaste sambanden och hur långt källorna räcker.

Heldragen linje: belagt direkt ägande.
Streckad linje: uppgiven relation, koncerntillhörighet eller historik.

Vida PackagingIndustriell koncernägare
77 %100 %60 % av kapitalet
Canfor CorporationBörsnoterad skogsindustrigrupp · Kanada[9][10]
Vida ABBredare skogsindustrikoncern[9][10]
Vida Packaging ABTräemballage · huvudposten i jämförelsen[7]
Vida Packaging Logistics ABDotterbolag · Falun[7]
  1. Canfor CorporationBörsnoterad skogsindustrigrupp · Kanada
  2. Vida ABBredare skogsindustrikoncernCanfor Corporation → 77 %[9][10]
  3. Vida Packaging ABTräemballage · huvudposten i jämförelsenVida AB → 100 %[7]
  4. Vida Packaging Logistics ABDotterbolag · FalunVida Packaging AB → 60 % av kapitalet[7]

Bokslut 31 december 2025; Canfors 77 % även uppgivet i maj 2026

Vida AB och Canfor visas för att förklara ägandet. Deras totala omsättning används inte i emballagelistan.

Övriga ägarandelar i Vida och Logistics redovisas inte här. Kapitalandel och röstandel behöver inte vara lika stora.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Canfor CorporationVida AB77 %[9][10]
Vida ABVida Packaging AB100 %[7]
Vida Packaging ABVida Packaging Logistics AB60 % av kapitalet[7]
Aven / Karl HedinIndustriell grupp med familjeinvesterare som minoritetsägare
60 %40 %100 %100 %100 %100 %100 %
DTE Holding A/SDansk Træemballage Holding · yttersta kontroll ej fullt kartlagd[14]
Kirk Kapital Strategic InvestmentsInvesteringsbolag inom Kirk Kapital · familjekapital[15][16]
Dansk Træemballage A/SGemensam industriell ägare · Danmark[14][15]
Aven Rabbalshede ABSvensk verksamhet · inom DTE sedan 2015[11]
AB Karl Hedin EmballageSvensk verksamhet · inom DTE sedan 9 maj 2025[12]
AB Karl Hedin RättvikDotterbolag till Hedin[12]
Boardic ABDotterbolag till Hedin[12]
Edvardssons i Bredbyn ABDotterbolag till Hedin[12]
  1. DTE Holding A/SDansk Træemballage Holding · yttersta kontroll ej fullt kartlagd
  2. Kirk Kapital Strategic InvestmentsInvesteringsbolag inom Kirk Kapital · familjekapital
  3. Dansk Træemballage A/SGemensam industriell ägare · DanmarkDTE Holding A/S → 60 %; Kirk Kapital Strategic Investments → 40 %[14][15][16]
  4. Aven Rabbalshede ABSvensk verksamhet · inom DTE sedan 2015Dansk Træemballage A/S → 100 %[11]
  5. AB Karl Hedin EmballageSvensk verksamhet · inom DTE sedan 9 maj 2025Dansk Træemballage A/S → 100 %[12]
  6. AB Karl Hedin RättvikDotterbolag till HedinAB Karl Hedin Emballage → 100 % av kapital och röster[12]
  7. Boardic ABDotterbolag till HedinAB Karl Hedin Emballage → 100 % av kapital och röster[12]
  8. Edvardssons i Bredbyn ABDotterbolag till HedinAB Karl Hedin Emballage → 100 % av kapital och röster[12]

Ägarandelar enligt boksluten 31 december 2025

60/40-fördelningen är belagd. Yttersta personägande och kontrollavtal bakom hela DTE Holdings post har inte verifierats.

Trädet visar de huvudsakliga svenska länkarna, inte hela DTE:s internationella bolagsstruktur.

Aven och Karl Hedin visas tillsammans för att synliggöra det gemensamma ägandet. De är två svenska aktiebolag under Dansk Træemballage A/S.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
DTE Holding A/SDansk Træemballage A/S60 %[14]
Kirk Kapital Strategic InvestmentsDansk Træemballage A/S40 %[15][16]
Dansk Træemballage A/SAven Rabbalshede AB100 %[11]
Dansk Træemballage A/SAB Karl Hedin Emballage100 %[12]
AB Karl Hedin EmballageAB Karl Hedin Rättvik100 % av kapital och röster[12]
AB Karl Hedin EmballageBoardic AB100 % av kapital och röster[12]
AB Karl Hedin EmballageEdvardssons i Bredbyn AB100 % av kapital och röster[12]
Nefab Packaging SwedenGrundarfamilj tillsammans med institutionellt ägarkapital
50 % · ägarsammanhang50 % · ägarsammanhangIngår i · juridiska mellanled visas inte100 %99 %100 % 2025 · därefter fusionerat100 % 2025 · därefter fusionerat
Grundarfamiljen Nordgren / PihlÖvergripande ägarsammanhang[54][22]
WallenbergsfärenWallenberg Investments beskriver innehavet[54][22]
Nefab – ägarsammanhangÖvergripande koncern · ingen omsättningspost här[54][22]
Nefab Packaging Sweden ABDen juridiska person som jämförelsen avser[20]
Farusa Emballage ABSvenskt dotterbolag · Lomma[20]
Nefab Tech S.A. de C.V.Dotterbolag · Mexiko[20]
Nefab Trio-Emballage ABHelägt 2025 · fusionerat 30 januari 2026[20]
Nefab Edge Emballage ABHelägt 2025 · fusionerat 30 januari 2026[20]
  1. Grundarfamiljen Nordgren / PihlÖvergripande ägarsammanhang
  2. WallenbergsfärenWallenberg Investments beskriver innehavet
  3. Nefab – ägarsammanhangÖvergripande koncern · ingen omsättningspost härGrundarfamiljen Nordgren / Pihl → 50 % · övergripande ägarsammanhang; Wallenbergsfären → 50 % · övergripande ägarsammanhang[54][22]
  4. Nefab Packaging Sweden ABDen juridiska person som jämförelsen avserNefab – ägarsammanhang → Ingår i · juridiska mellanled visas inte[20]
  5. Farusa Emballage ABSvenskt dotterbolag · LommaNefab Packaging Sweden AB → 100 % av kapital och röster[20]
  6. Nefab Tech S.A. de C.V.Dotterbolag · MexikoNefab Packaging Sweden AB → 99 % av kapital och röster[20]
  7. Nefab Trio-Emballage ABHelägt 2025 · fusionerat 30 januari 2026Nefab Packaging Sweden AB → 100 % 2025 · därefter fusionerat[20]
  8. Nefab Edge Emballage ABHelägt 2025 · fusionerat 30 januari 2026Nefab Packaging Sweden AB → 100 % 2025 · därefter fusionerat[20]

Ägarsammanhang kontrollerat 9 oktober 2026; innehav enligt bokslut 2025

Det övre 50/50-ledet visar ägarsammanhang. Det ska inte läsas som en fullständig, aktuell juridisk ägarkedja till Packaging Sweden.

Årsredovisningen 2025 beskriver FAM som 50-procentig ägare i Nefab Holding. Efter omorganisationen 2026 används Wallenbergsfären här; en specifik aktieöverlåtelse har inte fastställts.

Packaging Sweden upprättar ingen egen koncernredovisning. Trädet visar ett urval av innehav och ska inte användas för att summera omsättning.

Edge och Trio är historiska dotterbolag i trädet; båda fusionerades in i Packaging Sweden den 30 januari 2026.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Grundarfamiljen Nordgren / PihlNefab – ägarsammanhang50 % · övergripande ägarsammanhang[54][22]
WallenbergsfärenNefab – ägarsammanhang50 % · övergripande ägarsammanhang[54][22]
Nefab – ägarsammanhangNefab Packaging Sweden ABIngår i · juridiska mellanled visas inte[20]
Nefab Packaging Sweden ABFarusa Emballage AB100 % av kapital och röster[20]
Nefab Packaging Sweden ABNefab Tech S.A. de C.V.99 % av kapital och röster[20]
Nefab Packaging Sweden ABNefab Trio-Emballage AB100 % 2025 · därefter fusionerat[20]
Nefab Packaging Sweden ABNefab Edge Emballage AB100 % 2025 · därefter fusionerat[20]
NorrlandspallPrivat företagsgrupp; slutligt personägande ej verifierat
100 % av kapitalet100 % av kapitalet100 % av kapitalet100 % av kapitalet100 % av kapitalet
Norrlandspall Invest ABKoncernmoder · slutligt personägande ej verifierat[23]
Norrlandspall ABPallhandel och returflöden[23]
Returpallsystemet Sverige ABDotterbolag[23]
Norrlandspall Fastigheter Umeå ABProduktions- och verksamhetsfastigheter[23]
Norrlandspall Fastigheter Örebro ABProduktions- och verksamhetsfastigheter[23]
Norrlandspall ASDotterbolag · Norge[23]
  1. Norrlandspall Invest ABKoncernmoder · slutligt personägande ej verifierat
  2. Norrlandspall ABPallhandel och returflödenNorrlandspall Invest AB → 100 % av kapitalet[23]
  3. Returpallsystemet Sverige ABDotterbolagNorrlandspall Invest AB → 100 % av kapitalet[23]
  4. Norrlandspall Fastigheter Umeå ABProduktions- och verksamhetsfastigheterNorrlandspall Invest AB → 100 % av kapitalet[23]
  5. Norrlandspall Fastigheter Örebro ABProduktions- och verksamhetsfastigheterNorrlandspall Invest AB → 100 % av kapitalet[23]
  6. Norrlandspall ASDotterbolag · NorgeNorrlandspall Invest AB → 100 % av kapitalet[23]

Bokslut 31 december 2025

Någon aktuell originalhandling som visar personernas ägande har inte kunnat verifieras. Trädet stannar därför vid Invest AB.

Norrlandspalls uppdrag i Byggpall är inte samma sak som att äga eller styra hela retursystemet; Byggpall visas inte som dotterbolag.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Norrlandspall Invest ABNorrlandspall AB100 % av kapitalet[23]
Norrlandspall Invest ABReturpallsystemet Sverige AB100 % av kapitalet[23]
Norrlandspall Invest ABNorrlandspall Fastigheter Umeå AB100 % av kapitalet[23]
Norrlandspall Invest ABNorrlandspall Fastigheter Örebro AB100 % av kapitalet[23]
Norrlandspall Invest ABNorrlandspall AS100 % av kapitalet[23]
Gyllsjö TräindustriFamiljeföretag enligt bolagets egen beskrivning
Uppgiven familjeägarbild · andelar ej verifierade100 % av kapitalet100 % av kapitalet90 % av kapitalet
Uppgiven ägarfamiljFamiljeföretag sedan 1946 enligt bolaget[28]
AB Gyllsjö TräindustriIntegrerad sågverks- och pallproduktion[28]
Industrispik Linan ABEgen spiktillverkning[27]
Gyllsjö Energi ABEnergibolag i koncernen[27]
Kommanditbolag i koncernenÅrsredovisningen anger Johannes Persson KB[27]
  1. Uppgiven ägarfamiljFamiljeföretag sedan 1946 enligt bolaget
  2. AB Gyllsjö TräindustriIntegrerad sågverks- och pallproduktionUppgiven ägarfamilj → Uppgiven familjeägarbild · andelar ej verifierade[28]
  3. Industrispik Linan ABEgen spiktillverkningAB Gyllsjö Träindustri → 100 % av kapitalet[27]
  4. Gyllsjö Energi ABEnergibolag i koncernenAB Gyllsjö Träindustri → 100 % av kapitalet[27]
  5. Kommanditbolag i koncernenÅrsredovisningen anger Johannes Persson KBAB Gyllsjö Träindustri → 90 % av kapitalet[27]

Bokslut 31 augusti 2025; familjeuppgift kontrollerad 9 oktober 2026

En fullständig aktuell aktiefördelning mellan personer är inte verifierad.

Kommanditbolagets namn återges som i originalet; olika registertjänster använder olika stavningar. Verksamhetens bidrag är inte särredovisat här.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Uppgiven ägarfamiljAB Gyllsjö TräindustriUppgiven familjeägarbild · andelar ej verifierade[28]
AB Gyllsjö TräindustriIndustrispik Linan AB100 % av kapitalet[27]
AB Gyllsjö TräindustriGyllsjö Energi AB100 % av kapitalet[27]
AB Gyllsjö TräindustriKommanditbolag i koncernen90 % av kapitalet[27]
Åsljunga-PallenOperativt familjeföretag enligt egen historik
Uppgiven ägarfamilj · personandelar ej verifierade100 %
Familjen NilssonStefan Nilsson äger och driver enligt företagets historik[35]
Åsljunga-Pallen Service ABKoncernmoder[35]
Åsljunga-Pallen ABSågverk och pallproduktion[34]
  1. Familjen NilssonStefan Nilsson äger och driver enligt företagets historik
  2. Åsljunga-Pallen Service ABKoncernmoderFamiljen Nilsson → Uppgiven ägarfamilj · personandelar ej verifierade[35]
  3. Åsljunga-Pallen ABSågverk och pallproduktionÅsljunga-Pallen Service AB → 100 % av kapital och röster[34]

Bokslut 30 juni 2025; familjeuppgift kontrollerad 9 oktober 2026

Uppgiften om familjeägande gäller verksamheten enligt bolagets historik. Den verifierar inte en viss persons direkta aktieandel i Service AB.

Koncernmoder och rörelsedrivande bolag skiljs åt. Omsättningen i topplistan gäller koncernen.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Familjen NilssonÅsljunga-Pallen Service ABUppgiven ägarfamilj · personandelar ej verifierade[35]
Åsljunga-Pallen Service ABÅsljunga-Pallen AB100 % av kapital och röster[34]
GLF Pallet GroupOperativt familjeföretag
100 %100 %100 %100 %100 %100 %100 %100 %
Johan WesterTredje generationen · familjehistorien går tillbaka till 1941[37]
GLF Pallet Group ABKoncernmoder · Sverige[37]
GLF Genarp ABTillverkning och handel · Sverige[37]
GLF Fastighets ABFastighetsbolag · Sverige[37]
GLF Fastighet Sävsjöström ABFastighetsbolag · Sverige[37]
GLF Polska Sp. z o.o.Tillverkning · Słupsk, Polen[37][36]
GLF Polska Mielec Sp. z o.o.Tillverkning · Polen[37][36]
MW Property Sp. z o.o.Fastighetsbolag · Polen[37][36]
GLF TRÄAB ABTräemballage · Sävsjöström[37][36]
  1. Johan WesterTredje generationen · familjehistorien går tillbaka till 1941
  2. GLF Pallet Group ABKoncernmoder · SverigeJohan Wester → 100 % av aktier och röster[37]
  3. GLF Genarp ABTillverkning och handel · SverigeGLF Pallet Group AB → 100 % av kapital och röster[37]
  4. GLF Fastighets ABFastighetsbolag · SverigeGLF Pallet Group AB → 100 % av kapital och röster[37]
  5. GLF Fastighet Sävsjöström ABFastighetsbolag · SverigeGLF Pallet Group AB → 100 % av kapital och röster[37]
  6. GLF Polska Sp. z o.o.Tillverkning · Słupsk, PolenGLF Genarp AB → 100 %[37][36]
  7. GLF Polska Mielec Sp. z o.o.Tillverkning · PolenGLF Genarp AB → 100 %[37][36][56]
  8. MW Property Sp. z o.o.Fastighetsbolag · PolenGLF Genarp AB → 100 %[37][36]
  9. GLF TRÄAB ABTräemballage · SävsjöströmGLF Genarp AB → 100 %[37][36]

Ägaruppgifter i bokslut 2025; bolagssidan kontrollerad 9 oktober 2026

Familjehistorien från 1941 ska skiljas från registreringsåret för dagens moderbolag, 2017.

Bolag och produktionsorter är olika saker. Samma juridiska bolag kan ha flera anläggningar.

Granskningen är framtagen för GLF, som också ingår i jämförelsen.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Johan WesterGLF Pallet Group AB100 % av aktier och röster[37]
GLF Pallet Group ABGLF Genarp AB100 % av kapital och röster[37]
GLF Pallet Group ABGLF Fastighets AB100 % av kapital och röster[37]
GLF Pallet Group ABGLF Fastighet Sävsjöström AB100 % av kapital och röster[37]
GLF Genarp ABGLF Polska Sp. z o.o.100 %[37][36]
GLF Genarp ABGLF Polska Mielec Sp. z o.o.100 %[37][36][56]
GLF Genarp ABMW Property Sp. z o.o.100 %[37][36]
GLF Genarp ABGLF TRÄAB AB100 %[37][36]
Triple Kjell / Kjell & CoOperativt familjeföretag enligt bolaget
Uppgiven familjeägarbild · andelar ej verifierade100 % av kapitalet100 % av kapitalet100 % av kapitalet
Familjen KjellGöran grundade; Johan och Fredrik har operativa roller[39]
Triple Kjell ABKoncernmoder[39]
Kjell & Co AktiebolagPallhantering och emballage · Karlstad[38]
Göran Kjell ABDotterbolag[57]
Kjell & Co Stockholm ABDotterbolag[57]
  1. Familjen KjellGöran grundade; Johan och Fredrik har operativa roller
  2. Triple Kjell ABKoncernmoderFamiljen Kjell → Uppgiven familjeägarbild · andelar ej verifierade[39]
  3. Kjell & Co AktiebolagPallhantering och emballage · KarlstadTriple Kjell AB → 100 % av kapitalet[38]
  4. Göran Kjell ABDotterbolagKjell & Co Aktiebolag → 100 % av kapitalet[57]
  5. Kjell & Co Stockholm ABDotterbolagKjell & Co Aktiebolag → 100 % av kapitalet[57]

Bokslut 31 december 2025; familjeuppgift kontrollerad 9 oktober 2026

Familjemedlemmarnas exakta aktuella aktieandelar är inte fastställda här.

Kjell & Co:s samarbete inom CPL innebär inte att CPL:s övriga medlemsföretag är dotterbolag till Triple Kjell.

Trädet gäller emballageföretaget Kjell & Co, inte elektronikhandeln med ett liknande namn.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Familjen KjellTriple Kjell ABUppgiven familjeägarbild · andelar ej verifierade[39]
Triple Kjell ABKjell & Co Aktiebolag100 % av kapitalet[38]
Kjell & Co AktiebolagGöran Kjell AB100 % av kapitalet[57]
Kjell & Co AktiebolagKjell & Co Stockholm AB100 % av kapitalet[57]
Simlinge Finans / KRP-gruppenÄgarledd industrigrupp enligt transaktionsuppgift
Uppgiven ägarperson · direkt aktieandel ej verifierad100 % av kapitalet100 % av kapitalet100 % av kapitalet100 % av kapitalet
Anders NilssonKRP:s ägare och vd enligt säljarens rådgivare[46]
Simlinge Finans ABKoncernmoder i den granskade årsredovisningen[46]
KRP Pall & Emballage ABRörelsedrivande bolag[60]
Allbox & BHB ABRörelsedrivande bolag[60]
Troedsson & Nilsson ABRörelsedrivande bolag[60]
Skånes Pallservice ABRörelsedrivande bolag[60]
  1. Anders NilssonKRP:s ägare och vd enligt säljarens rådgivare
  2. Simlinge Finans ABKoncernmoder i den granskade årsredovisningenAnders Nilsson → Uppgiven ägarperson · direkt aktieandel ej verifierad[46]
  3. KRP Pall & Emballage ABRörelsedrivande bolagSimlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  4. Allbox & BHB ABRörelsedrivande bolagSimlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  5. Troedsson & Nilsson ABRörelsedrivande bolagSimlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  6. Skånes Pallservice ABRörelsedrivande bolagSimlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  7. Höjars Emballage ABRörelsedrivande bolagSimlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  8. Strandbergs Emballage ABRörelsedrivande bolagSimlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  9. KRP Trading ABTidigare mellanbolag · fusionerat in i Simlinge 2024Simlinge Finans AB → Helägt före fusionen 2024[40]
  10. Palcon Trading ABFörvärvat 2025Simlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]
  11. Klexab Export Emballage ABFörvärvat 2025Simlinge Finans AB → 100 % av kapitalet[60]

Bolagsstruktur 31 december 2025 enligt originalårsredovisningens noter 12 och 19.

Ägarträdet visar fyra större marknadsnamn. Palcon och Klexab finns också i den utfällbara förteckningen och i mobilvyn.

Anders Nilsson namnges som KRP:s ägare och vd i transaktionsbeskedet. Hans direkta aktieandel i Simlinge är inte verifierad.

Koncernen omfattar 13 helägda svenska dotterbolag, däribland uthyrnings- och fastighetsbolag. KRP Trading visas som en historisk, fusionerad enhet.

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Anders NilssonSimlinge Finans ABUppgiven ägarperson · direkt aktieandel ej verifierad[46]
Simlinge Finans ABKRP Pall & Emballage AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABAllbox & BHB AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABTroedsson & Nilsson AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABSkånes Pallservice AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABHöjars Emballage AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABStrandbergs Emballage AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABKRP Trading ABHelägt före fusionen 2024[40]
Simlinge Finans ABPalcon Trading AB100 % av kapitalet[60]
Simlinge Finans ABKlexab Export Emballage AB100 % av kapitalet[60]
Hillerstorps Special Emballage / HSE HörnstenenOperativt familjeföretag med holdingbolag
Registrerad kontroll · direkt ägarandel ej kartlagdSamtliga aktier enligt årsredovisningen 2022/23
Samuel DavidssonRegistrerad verklig huvudman; operativ familjeverksamhet[53]
HSE Hörnstenen ABHoldingbolag; förvaltar dotterbolag[48]
Hillerstorps Special Emballage ABEgen fabrik i Kävsjö; beloppet i topplistan[47]
  1. Samuel DavidssonRegistrerad verklig huvudman; operativ familjeverksamhet[53]
  2. HSE Hörnstenen ABHoldingbolag; förvaltar dotterbolagRegistrerad kontroll 100 %; inte en belagd direkt aktieandel. [53]
  3. Hillerstorps Special Emballage ABEgen fabrik i Kävsjö; beloppet i topplistanSamtliga aktier enligt 2022/23 års original; moderförhållandet kvarstår i 2024/25 års rapport. [49]

Bokslut 30 juni 2025; familje- och registeruppgifter kontrollerade 11 oktober 2026.

Ratsits uppgift gäller registrerad kontroll i HSE Hörnstenen. Den fastställer inte Samuel Davidssons direkta aktieinnehav eller eventuella mellanled.

HSE beskriver den operativa verksamheten som ett familjeföretag. Erik Davidsson beskrivs som tredje generationen i företaget. Hörnstenens investeringar i konsultverksamhet och Heijel räknas inte in i träemballagebeloppet.[50]

Visa ägarförbindelser och deras källor
FrånTillRelationKälla
Samuel DavidssonHSE Hörnstenen ABRegistrerad kontroll 100 %; direkt ägarandel och mellanled ej kartlagda[53]
HSE Hörnstenen ABHillerstorps Special Emballage ABSamtliga aktier enligt 2022/23; moderförhållande bekräftat 2024/25[49]

Ägarandelar och strukturer är daterade i varje träd. Familjeuppgifter tillskrivs företagen eller transaktionsparterna. Träden är urval och ska inte användas för att summera koncernomsättning.

Ägarkategorierna är inga kvalitetsbetyg. Både familjen som driver en fabrik och familjen som investerar i företag kan köpa konkurrenter, låna till expansion och satsa på automation. Skillnaden ligger i vem som fattar besluten, vilket kapital som finns och vilka andra verksamheter fabriken ingår i.

Ägarbilden sätter också spår i boksluten: inköp från ett systerbolag, pengar på koncernkonto eller gemensam förvärvsfinansiering. Sambanden framträder ofta först i noterna.

En pall – flera affärer

Den ena tillverkaren äger sågverket. Den andra säljer en anpassad lösning för känsligt gods. Den tredje tjänar på att samma pall kommer tillbaka och kan användas igen.

Här ryms både standardiserade EUR-pallar, kundanpassat träemballage och returflöden. De ställer olika krav på kapital och organisation. En omsättningslista samlar företagen, men gör dem inte fullt jämförbara.

För den integrerade tillverkaren behöver råvaruflödet, maskinerna och leveranserna fungera tillsammans. Vida gör en stor del av inköpen inom ägargruppen. Gyllsjö har både sågverk och egen spiktillverkning. Åsljunga kombinerar sågverk och pallproduktion.

Kontrollen över fler led kan ge handlingsutrymme, men varje led kräver kapital, kompetens och tillräcklig beläggning. Egen tillverkning av en insatsvara är ingen garanti för lägre kostnad än externa inköp. Virkets kvalitet och hur väl det fungerar i processen spelar också roll, vilket Svenskt Trä beskriver i sin genomgång av emballagevirke. [3]

I specialemballage ligger en del av värdet i att lösa kundens transportproblem. Konstruktionen ska skydda godset och fungera i kundens hantering. Då behöver priset på själva emballaget vägas mot kostnaderna för transport och möjliga skador. Trä och spik är bara en del av den ekonomiska kalkylen.

I returaffären återstår mycket arbete efter leveransen. Pallen ska samlas in, sorteras och kanske repareras innan den används igen. Många pallar i omlopp behöver därför inte innebära stor nytillverkning. Omsättningen visar heller inte hur många gånger pallarna används.

Här får återbruk en konkret ekonomisk betydelse. Pallen har ett fortsatt värde om den kommer tillbaka i användbart skick eller kan repareras till en rimlig kostnad. Men det värdet måste hämtas hem, ibland bokstavligen. Insamling och transport är lika mycket delar av affären som varan som en gång levererades.

Norrlandspalls roll i Byggpall illustrerar hur leverantörens uppdrag kan sträcka sig från leverans till retur. Kundrelationen handlar då också om vad som händer när pallen är tömd, trasig eller befinner sig långt från den första mottagaren.

Återbruk kräver ett fungerande system

EU:s förpackningsförordning, PPWR, började i huvudsak tillämpas den 12 augusti 2026. Återanvändningskraven införs stegvis och beror på förpackningstyp, aktör, flöde och undantag. Dokumenterade retursystem och den faktiska hanteringen får därmed stor betydelse. Att produkten går att återanvända rent tekniskt är bara en del av uppgiften. [4]

Även miljöstatistiken kräver en närmare läsning. I SCB:s beräkning av materialåtervinningsgraden för träförpackningar ingår reparation för återanvändning i både täljare och nämnare. Återvinningsgraden mäter alltså något annat än hur stor andel av alla palltransporter som sker med återanvända pallar. [5]

Tillstånd behöver också sättas i rätt sammanhang. Jordbruksverket skiljer mellan märkning av träemballage som behandlats i egen anläggning och märkning av sådant som behandlats hos någon annan. Ett märkningstillstånd räcker därför inte för att avgöra om en fabrik har egen värmebehandling. [6]

För köparen spelar det roll vad leverantören faktiskt bidrar med. Egna sågverk, konstruktionsarbete och returflöden kräver olika resurser. Det avspeglas också i företagens ekonomi.

02

Investeringar och lönsamhet

Försäljning, resultat och kassaflöde kan röra sig åt olika håll. De behöver läsas tillsammans med investeringarna och finansieringen.

Investeringarna ökade när försäljningen minskade

SCB:s statistik visar en bransch som har ökat investeringarna samtidigt som försäljningen har minskat.

För företagsenheter klassade inom tillverkning av träförpackningar minskade nettoomsättningen från 6,42 miljarder kronor 2022 till 5,55 miljarder 2024. Under det senare året föll försäljningen omkring tre procent. Bruttoinvesteringarna ökade samma år: från 199 till 319 miljoner kronor, en ökning på drygt 60 procent. [1]

Omsättning och investeringar

Branschens omsättning och investeringar 2022–2024

Direktlänk

Under 2024 föll branschens nominella försäljning medan bruttoinvesteringarna ökade. Boksluten fångar olika skeden av fleråriga satsningar.

Nettoomsättning · mkr

−3,0 %2024 jämfört med 2023

NettoomsättningSNI 16.24, 2022 till 2024. Värden i miljoner kronor. Staplarna har en värdeaxel som börjar på noll.02 0004 0006 0006 41720225 72320235 5492024

Bruttoinvesteringar · mkr

+60,3 %2024 jämfört med 2023

BruttoinvesteringarSNI 16.24, 2022 till 2024. Värden i miljoner kronor. Staplarna har en värdeaxel som börjar på noll.0100200300266202219920233192024

SCB:s företagsenheter inom SNI 16.24, löpande priser. Diagrammen har olika värdeskalor och börjar vid noll. Urvalet motsvarar inte topplistans koncerner och visar varken pallvolym eller belagd överkapacitet.

Källor: [1][2]

Visa underlaget och beräkningen
ÅrNettoomsättning, mkrBruttoinvesteringar, mkr
20226 417266
20235 723199
20245 549319

Urval: SNI 16.24, företagsenheter, löpande priser. Industristatistiken mäter inte hela den svenska efterfrågan på pallar och får inte användas som nämnare för topplistans marknadsandelar.

Omsättningsfallet är heller inget volymmått. Försäljningspriser och produktmix påverkar beloppen, liksom vilka verksamheter som ingår. SCB:s statistiska företagsenheter har dessutom en annan avgränsning än både enskilda aktiebolag och de koncerner som jämförs här. [2]

En ny anläggning följer sällan bokslutens rytm. Den kan beställas under goda år, betalas när efterfrågan försvagas och börja producera först senare. Varje bokslut fångar ett nytt skede i samma projekt.

Åsljunga och Triple Kjell befinner sig i olika delar av den kedjan. Åsljungas stora investeringsutflöde avser året till juni 2024. Hos Triple Kjell finns betydande pågående anläggningsprojekt kvar i december 2025, före öppningen i Kumla 2026.

Dagens omsättning ger därför ingen fullständig bild av morgondagens kapacitet. Pengarna betalas innan satsningen har visat sitt värde. När anläggningen tas i bruk ska den löpande affären bära avskrivningar, räntor och bemanning. Den större leveransförmågan måste också ge lönsamma affärer.

Ägarbyten och investeringar

Förvärv, fusioner och investeringar 2015–2026

Direktlänk

Förvärv, nya delägare och fusioner förändrar både företagen och de siffror som kan jämföras mellan åren.

  1. 2015
    Aven blir en del av DTEDTE köper Aven Rabbalshede och Aven Holmestrand, enligt Avens historik.[18]

    Förvärvsår · Förvärv

  2. April 2015
    FAM går in i NefabFAM blir 50-procentig medägare efter grundarfamiljens återköp 2014.[21]

    Ägarförändringsmånad · Ägarförändring

  3. 5 november 2020
    Kirk Kapital köper 40 procent i DTEÄgarbeskedet pekar ut fortsatt konsolidering, särskilt i Sverige och Norge.[16]

    Publiceringsdag · Ägarförändring

  4. 2022
    Kjell & Co köper StockholmsverksamhetenKjell & Co förvärvar 100 procent av Kjell & Co Stockholm under året.[38]

    Förvärvsår · Förvärv

  5. Året till juni 2024
    58,6 mkr i investeringsutbetalningarKoncernen betalar 58 585 586 kronor för materiella investeringar under räkenskapsåret.[34]

    Räkenskapsperiod · Investering

  6. 1 juni 2024
    Edvardssons i Bredbyn tillkommerKarl Hedin Emballage förvärvar Edvardssons.[12]

    Förvärvsdag · Förvärv

  7. 10 december 2024
    Canfor ökar ägarandelen till 77 procentCanfor meddelar ett köp av ytterligare sju procentenheter i Vida.[9]

    Publiceringsdag · Ägarförändring

  8. 14 mars 2025
    HSE beskriver en ny produktionsmaskinMaskinen installerades i början av året för att hantera större produkter, enligt bolagets besked.[51]

    Publiceringsdag · Investering

  9. 9 maj 2025
    Aven och Hedin får samma ägareDTE tar över AB Karl Hedin Emballage med dotterbolag.[19]

    Tillträdesdag · Förvärv

  10. 2 september 2025
    Palcon-affären offentliggörsSäljarens rådgivare beskriver förvärvet via KRP:s ägarbolag.[46]

    Publiceringsdag · Förvärv

  11. 30 september 2025
    HSE presenterar nya kontorsytorBolaget beskriver fler arbetsplatser och mötesrum; beskedet kommer efter bokslutet i juni.[52]

    Publiceringsdag · Lokaler

  12. 30 januari 2026
    Edge och Trio samlas i Packaging SwedenBåda dotterbolagen fusioneras in i Nefab Packaging Sweden AB.[20]

    Fusionsdag · Fusion

  13. Juni 2026
    Kumlaanläggningen tillkommerKjell & Co uppger att den nya Kumlaanläggningen finns från juni 2026.[39]

    Bolagets uppgivna startmånad · Anläggning

Urval 2015–2026. Varje händelse har egen källa. Publiceringsdag, tillträdesdag och investeringsperiod hålls isär. Tidsföljden bevisar inte uppnådda synergier eller avkastning.

Visa underlaget och beräkningen
TidpunktHändelseDatumets innebördKälla
2015Aven blir en del av DTEförvärvsår[18]
April 2015FAM går in i Nefabägarförändringsmånad[21]
5 november 2020Kirk Kapital köper 40 procent i DTEpubliceringsdag[16]
2022Kjell & Co köper Stockholmsverksamhetenförvärvsår[38]
Året till juni 202458,6 mkr i investeringsutbetalningarräkenskapsperiod[34]
1 juni 2024Edvardssons i Bredbyn tillkommerförvärvsdag[12]
10 december 2024Canfor ökar ägarandelen till 77 procentpubliceringsdag[9]
14 mars 2025HSE beskriver en ny produktionsmaskinpubliceringsdag[51]
9 maj 2025Aven och Hedin får samma ägaretillträdesdag[19]
2 september 2025Palcon-affären offentliggörspubliceringsdag[46]
30 september 2025HSE presenterar nya kontorsytorpubliceringsdag[52]
30 januari 2026Edge och Trio samlas i Packaging Swedenfusionsdag[20]
Juni 2026Kumlaanläggningen tillkommerbolagets uppgivna startmånad[39]

Vad vinsten består av

En vinstökning kan komma från fler sålda pallar, bättre priser eller lägre kostnader. Den kan också komma från en såld fastighet.

Hos Hedin får tillgångsförsäljningarna stor betydelse för resultatlyftet. Nefab Packaging Sweden förbättrar rörelseresultatet trots att bruttoresultatet sjunker något. Hos GLF ökar det redovisade kassaflödet från rörelsen samtidigt som rörelseresultatet minskar.

Boksluten berättar om tre skilda förlopp. Ett företag kan sälja mer utan att marginalen stiger, eller frigöra pengar trots ett svagare resultat. Förklaringen kan finnas på andra rader i bokslutet än den som visar årets resultat.

Tidsperioden spelar också roll. Triple Kjells omsättning steg nära 25 procent 2025, men var bara drygt fyra procent högre än 2022. Rörelseresultatet låg fortfarande betydligt under nivån då. Det senaste årets kraftiga ökning rymmer därmed en återhämtning efter en tidigare nedgång.

Rörelsemarginaler

Tre familjeföretags rörelsemarginaler 2021–2025

Direktlänk

Tre operativa familjeföretag visar lägre rörelsemarginal 2025 än 2021. Det är en jämförelse av redovisade koncerner, vars omfattning kan ha förändrats.

GLF Pallet GroupÅsljunga-PallenTriple Kjell
Rörelsemarginal 2021–2025GLF: 9,9 till 2,1 procent. Åsljunga: 15,3 till 4,3 procent. Triple Kjell: 10,2 till 4,8 procent. Rapporteringens omfattning kan förändras mellan åren.0 %5 %10 %15 %20 %25 %202120222023202420252,1 %4,3 %4,8 %
Rörelsemarginal 2021–2025GLF: 9,9 till 2,1 procent. Åsljunga: 15,3 till 4,3 procent. Triple Kjell: 10,2 till 4,8 procent. Rapporteringens omfattning kan förändras mellan åren.0 %5 %10 %15 %20 %25 %202120222023202420252,1 %4,3 %4,8 %

Åsljungas år slutar den 30 juni; övriga har kalenderår. Förvärv, produktmix, fastigheter och leasing skiljer sig. Tidigare år kan inte utan vidare räknas som normalår, och linjerna visar ingen vägd branschmarginal.

Källor: [37][34][38]

Visa underlaget och beräkningen
KoncernBokslutsårNettoomsättning, mkrRörelseresultat, mkrMarginalKälla
GLF Pallet Group2021272,48026,9739,90 %[37]
GLF Pallet Group2022418,60138,3619,16 %[37]
GLF Pallet Group2023287,65122,5207,83 %[37]
GLF Pallet Group2024252,0137,3102,90 %[37]
GLF Pallet Group2025270,2785,8032,15 %[37]
Åsljunga-Pallen2021263,83140,32415,28 %[34]
Åsljunga-Pallen2022375,47382,74422,04 %[34]
Åsljunga-Pallen2023328,58249,04114,92 %[34]
Åsljunga-Pallen2024254,60910,2064,01 %[34]
Åsljunga-Pallen2025293,89712,5064,26 %[34]
Triple Kjell2021190,29819,35310,17 %[38]
Triple Kjell2022254,14322,1728,72 %[38]
Triple Kjell2023213,85912,1385,68 %[38]
Triple Kjell2024212,6838,2283,87 %[38]
Triple Kjell2025264,74112,5944,76 %[38]

Beräkning: rörelseresultat efter avskrivningar ÷ nettoomsättning × 100. Visade tal är avrundade; beräkningarna använder originalens råtal.

Rörelsemarginaler över tid

Verksamhet och redovisningsnivå20212022202320242025
Vida Packaging AB, juridisk person–13,4 %10,5 %8,6 %6,9 %
Åsljunga-Pallen Service, koncern15,3 %22,0 %14,9 %4,0 %4,3 %
GLF Pallet Group, koncern9,9 %9,2 %7,8 %2,9 %2,1 %
Triple Kjell, koncern10,2 %8,7 %5,7 %3,9 %4,8 %
Norrlandspall Invest, koncern–––4,1 %8,1 %
Simlinge Finans, koncern––13,4 %11,3 %10,4 %[60]
Gyllsjö Träindustri, koncern–––8,5 %5,3 %

Rörelsemarginal = rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med nettoomsättning. Egna beräkningar ur originalrapporterna. Streck betyder att ett motsvarande originaltal inte är fastställt för tabellen. Åsljungas år slutar i juni och Gyllsjös i augusti. Samma redovisningsnivå behålls inom varje rad, men koncernernas innehåll kan förändras. Tabellen visar varken en vägd branschmarginal eller lönsamheten för identiska produkter.

Hos flera företag blir en mindre del av omsättningen kvar som rörelseresultat än 2022. Serien ger ingen gemensam förklaring: priser, kundvolymer, inköp och verksamhetsmix kan påverka företagen olika. Det går heller inte att utgå från att 2022 var ett normalår vars marginaler alla bör kunna återvända till.

Kassaflödet följer delvis andra villkor. En försäljning bokförs när den uppstår, men pengarna kan komma senare. Lager binder kapital innan varorna når kunden. Växer rörelseskulderna kan mer pengar stanna i företaget under en period, utan att produktionen för den skull blivit mer lönsam.

Två likvärdiga resultat kan alltså kräva olika mycket finansiering. Den som får betalt snabbt och håller nere lagret behöver mindre kapital än den som först köper råvaror, producerar och sedan väntar på kundens betalning. Även en lönsam försäljningsökning kan binda pengar.

Ägargruppen kan förändra den bilden ytterligare. Ett dotterbolag med lite pengar på banken kan ha stora tillgodohavanden inom koncernen. Ett annat kan låna ut kapital till moderbolaget. För att bedöma handlingsutrymmet behövs då både saldot och villkoren: en koncernfordran är inte likvärdig med pengar på det egna bankkontot eller en obegränsad rätt att ta ut dem.

Det syns i Hedins utlåning till DTE, Avens koncernkonto och Nefabs interna finansiering. Kapitalet behöver följas även ovanför det enskilda bolaget.

03

De tio företagen i detalj

Företagens bokslut visar olika mönster i försäljning, resultat och finansiering. Här följer de viktigaste fynden och de frågor som underlaget lämnar öppna.

01

Vida Packaging: högre försäljning, lägre marginal

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · Vida Packaging AB
Se ägarträdet

Vida Packaging AB gör mer än hälften av sina inköp inom ägargruppen. Under 2025 var andelen 53 procent, mot 49 procent året före. [7]

Vida framhåller själv närheten till gruppens sågverk som en grund för stabil tillgång på virke. Internhandeln visar hur tätt Packaging är knutet till ägargruppen.

Andelen gäller dock inköp i stort, inte enbart virke. Den säger heller inget om kostnaden jämfört med externa alternativ. För det behövs internpriser, transportupplägg och uppgifter om vad som köps.

Övriga Europa stod för hela försäljningslyftet

Vida Packaging AB:s nettoomsättning ökade från 578,0 miljoner kronor 2024 till 662,8 miljoner 2025. Försäljningen till övriga Europa steg från 92,0 till 185,3 miljoner. Norden minskade från 475,8 till 462,5 miljoner. [7]

Ökningen i övriga Europa var större än bolagets totala ökning. Försäljningslyftet kom därifrån, medan Norden backade. Uppgifterna beskriver kundmarknaderna; de anger varken antalet levererade pallar eller var produkterna tillverkades.

Rörelseresultatet gick åt andra hållet, från 49,9 till 45,9 miljoner kronor. Marginalen sjönk till 6,9 procent. Jämfört med bolagsmarginalen på 13,4 procent 2022 är den ungefär halverad. [7]

Även egna sågverk är beroende av råvarutillgången

Sågverken ger närhet till råvaran, men är själva beroende av den regionala tillgången på virke.

I maj 2026 meddelade Canfor att Vidas sågverk i Urshult och Orrefors skulle stängas permanent. Ägaren hänvisade till obalans mellan produktionskapacitet och fibertillgång i södra Sverige. [10]

Beskedet gäller sågverken och visar inte att Packaging har haft leveransproblem eller stängt fabriker. Det visar däremot en begränsning i den integrerade modellen: även en grupp med egna sågverk måste anpassa sig till tillgången på råvara.

02

Aven / Karl Hedin: tillgångsförsäljningar lyfter Hedins resultat

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · separata bolag och DTE:s förvärvsuppgifter
Se ägarträdet

Namnet Karl Hedin står kvar. Sedan den 9 maj 2025 ägs emballageverksamheten av DTE.

Affären omfattade tio produktionsställen i Sverige och ett i Estland, enligt köparens besked. Aven Rabbalshede hade redan tillhört den danska gruppen sedan 2015. Två välkända svenska namn fick därmed samma ägare. [19], [18]

DTE ägs till 60 procent av DTE Holding och till 40 procent av Kirk Kapital Strategic Investments. Kirk Kapitals inträde offentliggjordes 2020, med fortsatt konsolidering i Sverige och Norge som uttalad inriktning. Hedin-köpet visar hur en familjeinvesterares kapital kan stödja en växande industrigrupp.

Hedins resultat utan vinster från tillgångsförsäljningar

Försäljningen steg 11,5 procent under 2025. Rörelseresultatet ökade från 63,5 till 93,1 miljoner kronor, ett lyft på omkring 46 procent.

AB Karl Hedin Emballage, mkr20242025
Nettoomsättning452,4504,5
Redovisat rörelseresultat63,593,1
Vinster på sålda anläggningstillgångar0,328,8
Rörelseresultat efter avdrag av just dessa vinster63,364,3

Egen beräkning ur bolagets årsredovisning 2025, s. 3 och not 3, s. 11. Sista raden är ingen fullständig normalisering av resultatet. [12]

Ökningen av tillgångsvinsterna motsvarar 96,7 procent av ökningen i rörelseresultatet. När enbart den posten räknas bort från båda åren återstår en förbättring på 1,5 procent.

Bruttoresultatet sjönk dessutom något trots den högre försäljningen. Den löpande affären ger därmed en mer återhållsam bild än resultatlyftet först antyder.

En av tillgångsaffärerna framgår av förvaltningsberättelsen: Krylbo-fastigheterna såldes till Karl Hedin Sågverk i maj. Hela reavinsten kan dock inte hänföras till just dessa fastigheter, eftersom noten inte fördelar beloppet på enskilda tillgångar.

Inte heller resultatet efter avdraget visar vinsten i enbart tillverkningen. Det innehåller andra poster, bland annat intäkter för koncernadministration och utlånad personal. Beräkningen räknar bort en stor och tydligt identifierad post. Resten av verksamheten blir därför inte automatiskt jämförbar mellan åren.

Rörelseresultat

Hedins rörelseresultat med och utan tillgångsvinster

Direktlänk

Efter avdrag av enbart tillgångsvinster steg rörelseresultatet från 63,3 till 64,3 miljoner. Den redovisade uppgången till 93,1 miljoner har alltså en annan sammansättning än försäljningsökningen.

Övrigt resultat · vänsterTillgångsvinster · höger
Hedins rörelseresultat uppdelatRörelseresultat 2024: 63,541 miljoner, varav tillgångsvinster 0,256. 2025: 93,064 miljoner, varav tillgångsvinster 28,814. Återstoden är inte ett fullständigt normaliserat resultat.202463,363,5 mkr202564,328,893,1 mkr0255075100
Hedins rörelseresultat uppdelatRörelseresultat 2024: 63,541 miljoner, varav tillgångsvinster 0,256. 2025: 93,064 miljoner, varav tillgångsvinster 28,814. Återstoden är inte ett fullständigt normaliserat resultat.202463,363,5 mkr202564,328,893,1 mkr0255075100

AB Karl Hedin Emballage, juridisk person. Den vänstra delen är resultatet efter avdrag av just tillgångsvinster, inte ett fullständigt normaliserat eller organiskt resultat. Den högra visar de identifierade tillgångsvinsterna. Tillgångsvinsten 2024 är 0,256 mkr.

Källor: [12]

Visa underlaget och beräkningen
ÅrRörelseresultat, mkrTillgångsvinster, mkrÅterstående resultat, mkrKälla
202463,5410,25663,285[12]
202593,06428,81464,250[12]

Ökningen i tillgångsvinster: 28,814 − 0,256 = 28,558 mkr. Ökningen i rörelseresultat: 93,064 − 63,541 = 29,523 mkr. Det aritmetiska bidraget är 96,7 procent.

Hedin blev långivare till den nya ägaren

Vid slutet av 2025 hade Hedinbolaget en nettoutlåning på 142 miljoner kronor till DTE, mot noll året före. Bolaget uppger samtidigt att det saknade externa lån. [12]

Emballagebolaget var alltså långivare till den nya modergruppen vid årsskiftet. Hur kapitalet användes vidare framgår inte. Utlåningen ger därmed inget stöd för att påstå att Hedin finansierade köpet av sig självt.

I DTE:s egen årsredovisning finns ett annat avtryck av affären: 317,6 miljoner danska kronor i initial goodwill från Hedin-köpet. Den internationella koncernens finansiella kostnader steg från 6,3 till 47,9 miljoner danska kronor. Ledningen kopplar den ändrade skuldsättningen och de ökade kostnaderna till förvärvet. [13]

Goodwillposten är varken köpeskillingen eller en investering i nya produktionsmaskiner. De finansiella kostnaderna gäller hela internationella DTE och får inte läsas som en separat svensk ränteräkning.

Köpet har förändrat både DTE:s verksamhet och finansiering. Hedinbolaget ingår nu i gruppens interna kapitalflöden.

Aven: lägre försäljning i Sverige, högre i övriga Europa

Avens omsättning var nästan oförändrad 2025. Under totalsiffran ändrades däremot kundmarknaderna: Sverige minskade från 188,4 till 181,5 miljoner kronor, medan övriga Europa ökade från 35,2 till 42,8 miljoner.

Bolaget betalade 50 miljoner kronor i utdelning under året och redovisade cirka 80 miljoner på koncernkonto. Kontot hör till gruppens gemensamma finansiering och behöver bedömas utifrån sina villkor, snarare än som likvärdigt med en fristående bankkassa. [11]

03

Nefab Packaging Sweden: när Northvolt gick i konkurs

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · Nefab Packaging Sweden AB
Se ägarträdet

Nefab Packaging Sweden hade investerat i maskiner och kapacitet för Northvolts satsning. När kunden gick i konkurs drabbades även leverantören.

I förvaltningsberättelsen för 2025 beskriver bolaget förlorade intäkter, minskad affärsnytta och negativ påverkan på kapitalflödet. Kapital hade redan satsats när förutsättningarna för uppdraget förändrades. [20]

Någon separat Northvolt-förlust i kronor anges inte. Varken alla investeringar eller hela årets kassaflödesförändring kan hänföras till kunden. Det som framgår är att konkursen drabbade en verksamhet där kapital redan hade satsats på uppdraget.

Högre omsättning men lägre bruttoresultat

Nettoomsättningen ökade från 536,8 till 559,7 miljoner kronor 2025. Bruttoresultatet sjönk samtidigt från 124,2 till 123,7 miljoner.

Bruttomarginalen föll därmed från 23,1 till 22,1 procent. Varje försäljningskrona lämnade mindre kvar efter kostnaden för de sålda varorna.

Rörelseresultatet förbättrades ändå, från 17,8 till 19,5 miljoner kronor. Övriga rörelseposter ger en del av förklaringen. Deras nettoförbättring var större än hela ökningen i rörelseresultatet. Bland intäkterna finns valutaposter och hyresintäkter, men även de övriga kostnaderna ingår i jämförelsen. [20]

Kassaflödet från rörelsen föll med cirka 84 procent

Skillnaden mellan åren är ännu större i kassaflödet från den löpande verksamheten. Det minskade från 60,9 till 9,6 miljoner kronor.

Två poster står för en stor del av förändringen. Förändringen i kundfordringar gav ett positivt kassaflödesbidrag på 17,3 miljoner 2024 men ett negativt på 21,0 miljoner 2025. Mottagna utdelningar minskade samtidigt från 14 till 2 miljoner.

Den sammanlagda svängningen i dessa poster är 50,3 miljoner kronor, nära den totala nedgången i rörelsens kassaflöde på 51,2 miljoner. Andra poster ändrades också och motverkade delvis varandra. [20]

Jämförelsen pekar ut var förändringen finns i redovisningen, men belägger varken sena kundbetalningar eller att Northvolt orsakade hela svängningen. Ett kassaflödesbidrag från fordringar kan ha flera förklaringar, och årsredovisningen ger ingen fullständig uppdelning på kunder.

Under 2024 och 2025 betalade bolaget dessutom sammanlagt drygt 92 miljoner kronor för materiella investeringar. Beloppet är inte särredovisat som en Northvolt-satsning. Det visar storleken på investeringarna under två år, samtidigt som det löpande kassaflödet förändrades kraftigt.

Ledningen beskriver också en ljusare utveckling efter sommaren 2025: orderingången stärktes, främst inom energi och försvar, och orderstocken inför 2026 bedömdes som god. Det är bolagets egen bedömning i samma årsredovisning.

Kassaflöde

Nefab Packaging Sweden: förändringen i kassaflödet

Direktlänk

Svängningen i kundfordringar och lägre mottagna utdelningar motsvarar tillsammans 50,3 miljoner av fallet på 51,2 miljoner.

Två poster dominerar Nefabs kassaflödesfallStart och slut är totaler; mellanliggande staplar är skillnader i kassaflödesbidrag mellan 2024 och 2025. Se underlaget för exakta belopp och metod.0204060mkr60,9Kassaflöde 2024-38,3Kundfordringar-12,0Mottagnautdelningar-0,9Övriga poster,netto9,6Kassaflöde 2025
Två poster dominerar Nefabs kassaflödesfallFörändringsstaplarna visar skillnader mellan års kassaflödesposter. Början och slutet är totaler. Exakta värden och beräkning finns i tabellen.Kassaflöde 202460,86 mkrKundfordringar-38,34 mkrMottagna utdelningar-12,00 mkrÖvriga poster, netto-0,90 mkrKassaflöde 20259,62 mkr070 mkr

Nefab Packaging Sweden AB, juridisk person. Förändringsstaplarna visar årsskillnader, inte årets nivåer. Bryggan belägger varken sena betalningar eller en särskild Northvolt-förlust. Övriga poster är en beräknad rest.

Källor: [20]

Visa underlaget och beräkningen
PostTypBelopp, mkrKälla
Kassaflöde 2024Total60,857[20]
KundfordringarFörändring-38,340[20]
Mottagna utdelningarFörändring-12,000[20]
Övriga poster, nettoFörändring-0,895[20]
Kassaflöde 2025Total9,622[20]

Kundfordringar: −21,013 − 17,327 = −38,340 mkr. Mottagna utdelningar: 2,000 − 14,000 = −12,000 mkr. Återstående förändring: −0,895 mkr.

Två fusioner förändrar jämförelsen för 2026

Den 30 januari 2026 fusionerades både Nefab Edge Emballage och Nefab Trio-Emballage in i Packaging Sweden. Samma organisationsnummer omfattar därefter mer verksamhet. En framtida omsättningsökning behöver därför delas upp mellan tillförd verksamhet och utvecklingen i det tidigare bolaget. [20]

Ägarhistorien innehåller private equity, men dagens ägande ser annorlunda ut. Nordic Capital var delägare 2007–2014. Grundarfamiljen köpte tillbaka Nefab hösten 2014, och FAM gick in som hälftenägare 2015. Det övergripande ägandet delas nu mellan grundarfamiljen och Wallenbergsfären. [21], [22]

Analysen gäller Nefab Packaging Sweden AB:s egen resultaträkning och kassaflödesanalys. Den globala Nefab-gruppen har en bredare verksamhet. [20]

04

Norrlandspall: affären fortsätter när pallen är tömd

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · Norrlandspall Invest-koncernen
Se ägarträdet

Norrlandspall säljer pallar som företaget sedan vill köpa tillbaka. Vägen från kunden till nästa användning är också en del av affären.

Pallarna ska hämtas, bedömas, sorteras och ibland repareras. Transport och hantering är centrala delar av erbjudandet. En sådan affär ställer andra krav på organisationen än en leverans av en nytillverkad pall.

Inom Retursystem Byggpall ansvarar Norrlandspall för leverans, hämtning, kvalitetsbedömning och återköp. Byggbranschens styrgrupp är huvudman och beslutar bland annat om priser och kvalitetsfrågor. Returlogistik samordnar och utvecklar systemet. [24]

Norrlandspall utför alltså ett operativt uppdrag inom ett större branschsystem. Företaget äger och styr inte ensamt Byggpall.

37 kronor är inte samma sak som vinst

En helpall kostar 197 kronor enligt Byggpalls offentliga prislista, avläst den 9 oktober 2026. Vid direkt retur till Norrlandspall är återköpsersättningen 160 kronor, även om pallen är trasig.

Skillnaden är 37 kronor. Den är inget vinstmått: insamling, transport, sortering, reparation och administration ska också betalas.

Fraktvillkoren visar också hur viktig storleken på flödena är. Frakt ingår vid utleverans av minst 300 byggpallar och vid hämtning av minst 85 pallar. Vid mindre volymer tillkommer en fraktavgift. [25]

Kunden får ett tydligt återköpsvärde. Operatörens ekonomi beror samtidigt på hur effektivt pallarna kan hämtas och hanteras. När hela och trasiga pallar ger samma återköpsersättning blir utfallet i sorteringen och kostnaden för reparationen särskilt intressanta.

Norrlandspall beskriver tjänsten ”Repair light”, där lösa komponenter repareras direkt i sorteringen. Pallen kan då klassas upp utan ett separat reparationsflöde. Det är ett konkret exempel på hur hanteringen kan tillföra värde mellan återkomsten och nästa leverans. [26]

Returflöde

Så fungerar Byggpalls returflöde

Direktlänk

Returmodellen kräver insamling, bedömning, transporter och en väg tillbaka till kunden. Fabrikskapacitet beskriver bara en del av verksamheten.

  1. 01
    Leverans och användning

    Pallen bär godset till mottagaren. Norrlandspall har det operativa leveransuppdraget.

  2. 02
    Hämtning och återköp

    Både hela och trasiga pallar köps tillbaka enligt retursystemets villkor.

  3. 03
    Sortering och reparation

    Pallen bedöms. Reparation kan göras vid behov, exempelvis i sorteringen.

  4. 04
    Ny leverans och användning

    En godkänd pall kan levereras igen. Alla pallar som kommer tillbaka går inte automatiskt vidare till nästa användning.

Försäljningspris · helpall
197 kr
Ersättning vid direkt retur
160 kr

Prisskillnaden på 37 kronor ska bära fler arbetsmoment. Den är inte en redovisad vinst.

RollUppdrag
Byggpalls styrgruppHuvudman • priser och kvalitet
ReturlogistikSamordning • utveckling
NorrlandspallLeverans • hämtning • bedömning • återköp

Schematisk process. Prisvillkor avlästa 9 oktober 2026, inte genomsnittspriser för bokslutsåret. Fraktvillkor och hanteringskostnader påverkar ekonomin. Byggpalls resultat är inte särredovisat i Norrlandspalls koncernbokslut.

Källor: [24][25][26]

Visa underlaget och beräkningen
UppgiftVärde eller beskrivningKälla
Byggpalls styrgruppHuvudman som beslutar om bland annat pris- och kvalitetsfrågor.[24]
ReturlogistikSamordnar och utvecklar Retursystem Byggpall.[24]
NorrlandspallLeverans, hämtning, kvalitetsbedömning och återköp.[24]
Helpall, försäljningspris197 kr per pall[25]
Helpall, ersättning vid direkt retur160 kr per pall[25]
Skillnad mellan pris och returvärde37 kr per pall[25]
Utleverans med frakt inkluderad300 pallar[25]
Hämtning med frakt inkluderad85 pallar[25]
Sortering och reparationRepair light reparerar lösa komponenter direkt i sorteringen enligt Norrlandspalls tjänstebeskrivning.[26]

Rörelseresultatet mer än fördubblades

Under 2025 ökade Norrlandspall Invest-koncernens omsättning knappt fyra procent till 321,3 miljoner kronor. Rörelseresultatet steg från 12,6 till 26,0 miljoner.

Marginalen förbättrades från 4,1 till 8,1 procent. Gruppen tjänade alltså betydligt mer på en försäljning som bara växte måttligt. [23]

Hur mycket som kom från priser, reparationer, transporteffektivitet eller andra förändringar är inte särredovisat. Sorteringsmetoden kan därför inte utpekas som orsaken till resultatlyftet.

Koncernen omfattar också norsk verksamhet, fastighetsbolag och Returpallsystemet Sverige. Marginalen på 8,1 procent gäller hela denna grupp, inte lönsamheten i ett enskilt svenskt retursystem.

För kunden omfattar erbjudandet både pallen och hanteringen efteråt. Hämtningar, återköpsvillkor och kvalitetsbedömningar kan väga lika tungt som tillverkningskapaciteten.

05

Gyllsjö Träindustri: från eget sågverk till egen spik

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2024/25 · koncern, bokslut 31 augusti
Se ägarträdet

Gyllsjö har byggt en produktionskedja som sträcker sig längre än själva pallfabriken. Gruppen har eget sågverk och tillverkar även spik genom Industrispik Linan. I verksamhetsbeskrivningen ingår återvinning och användning av restprodukter. [29], [30]

Närheten mellan leden blir tydlig i maskinleverantören L.O.A.B:s besked om en ny optimeringskaplinje i november 2025. Över 90 procent av just den linjens inkommande virke kommer enligt leverantören från Gyllsjös eget sågverk. Andelen gäller linjens inflöde, inte koncernens samlade inköp. [31]

Sågning och kapning kan därmed anpassas till den egna pallproduktionen. Leverantören framhåller bättre utbyte och flexibilitet, men publicerar ingen oberoende uppmätt besparing.

Materialkostnaderna ökade mer än omsättningen

Under räkenskapsåret till augusti 2025 ökade koncernens nettoomsättning från 311,0 till 315,8 miljoner kronor. Rörelseresultatet föll från 26,5 till 16,6 miljoner.

Kostnaden för råvaror och förnödenheter steg med 14,2 miljoner kronor. Försäljningen ökade med 4,8 miljoner. Även personal- och avskrivningskostnaderna växte.

Förändringen i lagret av produkter i arbete och färdigvaror gav samtidigt ett större positivt bidrag till resultatet. Den posten påverkar hur årets produktion redovisas, även om produkterna ännu inte har sålts till en kund. [27]

Kostnadsökningarna går att följa, men bokslutet skiljer inte mellan förändrade inköpspriser, materialvolymer och produktmix. Någon säker kostnad per pall kan därför inte räknas fram.

Kassaflödet från den löpande verksamheten minskade betydligt mindre än rörelseresultatet: från 24,3 till 22,4 miljoner kronor. Avskrivningar och förändrad kapitalbindning bidrog till att resultat och betalningar utvecklades olika. Pengar gick också till investeringar och utdelning; vid årets slut hade kassan minskat till 20,0 miljoner. [27]

Branden inträffade efter bokslutet

Den 19 december 2025 brann det i två taklager med färdigvaror hos Gyllsjö. Företaget uppgav att ingen människa skadades och bedömde inledningsvis att leveranserna skulle kunna upprätthållas. [32]

I en senare uppföljning återgav Gyllsjö en uppgift från vd Björn Olsson Lissner i Helsingborgs Dagblad: ingen order hade missats. Återuppbyggnaden skulle då börja. Uppgifterna om leveranserna kommer från företagets publicering; någon fullständig ekonomisk skadeberäkning framgår inte. [33]

Branden inträffade efter augustibokslutet och kan inte förklara dess resultatnedgång. Däremot är den en händelse att följa i de senare rapporterna, tillsammans med återuppbyggnaden.

Koncernbeloppet på 315,8 miljoner omfattar också mer än pallfabriken. Där ingår spikbolag, energibolag och ett 90-procentigt innehav i ett kommanditbolag. Innehavets separata bidrag är inte redovisat, och omsättningen är inte särredovisad försäljning av enbart träemballage. [27]

06

Åsljunga-Pallen: stora investeringar följs av amorteringar

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2024/25 · Service-koncernen, bokslut 30 juni
Se ägarträdet

Åsljunga-Pallens familjehistoria löper från Mauritz till Olle och vidare till Stefan Nilsson. Enligt företagets historik tog Stefan över 1990 och äger och driver fortfarande verksamheten i tredje generationen. [35]

Ägarkontinuiteten har kombinerats med stora investeringar. Under räkenskapsåret till juni 2024 betalade koncernen 58,6 miljoner kronor för materiella investeringar och tog upp 42,4 miljoner i nya lån. Bokslutet knyter inte varje lånekrona till ett bestämt projekt, men investeringar och ny upplåning präglade samma år.

Nästa räkenskapsår blev annorlunda. Investeringsutbetalningarna föll till 2,1 miljoner, inga nya lån togs upp och koncernen amorterade 12,1 miljoner. [34]

Försäljningen vänder upp, marginalen släpar efter

Under året till juni 2025 steg koncernens försäljning drygt 15 procent till 293,9 miljoner kronor. Rörelseresultatet förbättrades från 10,2 till 12,5 miljoner.

Marginalen steg något, till 4,3 procent. Den var fortfarande långt från 22,0 procent 2022 och 14,9 procent 2023. [34]

Försäljning och resultat har vänt upp, men marginalen ligger långt under de tidigare nivåerna. Den högsta historiska marginalen är dock inget fastställt mått på vad gruppen kan tjäna över tid.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 36,5 miljoner kronor. Minskad lagerbindning bidrog med 11,7 miljoner. Tillsammans med de lägre investeringsutbetalningarna gav det utrymme för amorteringar, sex miljoner i utdelning och en större kassa vid årets slut.

Att frigöra pengar ur lagret kan förbättra handlingsutrymmet påtagligt. Samma bidrag går dock inte att förutsätta år efter år. När lagret väl minskats måste nya kassaflöden komma från fortsatt intjäning eller andra förändringar.

Försäljningslyftet kom efter det stora investeringsåret. Boksluten särredovisar däremot inte satsningens avkastning och fastställer inte att investeringen orsakade ökningen.

Sågverk och pallproduktion binder kapital i flera led. Här finns samma ägare genom hela förloppet: från investering och upplåning till produktion och amorteringar.

07

GLF Pallet Group: högre omsättning, lägre rörelseresultat

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · koncern, Sverige och Polen
Se ägarträdet

GLF är ett familjeföretag i tredje generationen. Familjehistorien går tillbaka till 1941, då Malte Persson kom in i verksamheten. Sonen Kent Persson och därefter barnbarnet Johan Wester har fört verksamheten vidare. [36]

GLF ökade försäljningen från 252,0 till 270,3 miljoner kronor 2025. Rörelseresultatet minskade samtidigt från 7,3 till 5,8 miljoner. Marginalen föll till 2,1 procent. [37]

Försäljningsökningen gav alltså inget lyft i rörelseresultatet och bröt heller inte den längre marginalnedgången. Rörelsemarginalen var 9,2 procent 2022, 7,8 procent 2023 och 2,9 procent 2024.

Koncernen omfattar svensk och polsk verksamhet samt en stödjande fastighetsstruktur. Johan Wester äger enligt årsredovisningen samtliga aktier i moderbolaget.

Omsättningen påverkas av både priser och volymer

I förvaltningsberättelsen för 2023 förklarade ledningen Genarpsbolagets omsättningsfall med både lägre råvarupriser och minskade kundvolymer. Det gäller den delen av gruppen, inte en fullständig uppdelning av koncernens försäljningsutveckling. [37]

Priser och volymer kan alltså förändras samtidigt. Omsättningsfallet betyder inte automatiskt att antalet levererade produkter minskade lika mycket. Även ökningen 2025 behöver delas upp för att skilja fler leveranser från ändrade priser och produktmix.

Affären är också internationell. Omkring 38 procent av försäljningen 2025 gick till övriga EES. Det är en fördelning efter kundmarknad, inte mellan svensk och polsk produktion. [37]

Förändrade rörelseskulder stärkte kassaflödet

Trots det lägre rörelseresultatet ökade det redovisade kassaflödet från den löpande verksamheten, från 6,4 till 14,7 miljoner kronor.

En stor del av förbättringen syns i rörelseskulderna. Förändringen i dessa gav ett positivt kassaflödesbidrag på 6,6 miljoner 2025, jämfört med ett negativt på 0,8 miljoner året före. Svängningen motsvarar nästan 89 procent av förbättringen i det redovisade rörelsekassaflödet. [37]

Beräkningen jämför två redovisningsposter och belägger inga försenade leverantörsbetalningar. Den visar däremot varför det bättre kassaflödet behöver läsas tillsammans med förändringarna i rörelsekapitalet och den svagare intjäningen.

Investeringarna tog 10,7 miljoner kronor i betalningar. Finansieringen gav ett nettoutflöde på 7,9 miljoner, inklusive fem miljoner i utbetald utdelning. Kassan vid årets slut minskade från 9,6 till 5,3 miljoner.

De identifierade banklånen och den utnyttjade checkkrediten, minus bankkassan, uppgick till cirka 44,4 miljoner kronor vid årsskiftet. Beräkningen beskriver dessa poster i balansräkningen och omfattar inte alla finansieringsåtaganden. Den är heller ingen kreditbedömning.

GLF:s utmaning är att få den ökade försäljningen att ge ett bättre rörelseresultat och ett mer uthålligt kassaflöde.

Kassaflöde

GLF:s kassaflöde – bidraget från rörelseskulderna

Direktlänk

Förändringen i rörelseskuldernas kassaflödesbidrag motsvarar 88,8 procent av förbättringen i GLF:s redovisade operativa kassaflöde.

Rörelseskulderna bär huvuddelen av kassaflödeslyftetStart och slut är totaler; mellanliggande staplar är skillnader i kassaflödesbidrag mellan 2024 och 2025. Se underlaget för exakta belopp och metod.0481216mkr6,4kassaflöde 2024+7,3Rörelseskulder+0,9Övriga poster,netto14,7kassaflöde 2025
Rörelseskulderna bär huvuddelen av kassaflödeslyftetFörändringsstaplarna visar skillnader mellan års kassaflödesposter. Början och slutet är totaler. Exakta värden och beräkning finns i tabellen.Kassaflöde 20246,44 mkrRörelseskulder, förändring+7,31 mkrÖvriga poster, netto+0,92 mkrKassaflöde 202514,67 mkr016 mkr

GLF-koncernen. Bryggan visar förändringar i kassaflödesbidrag och belägger inte försenade leverantörsbetalningar. Övriga poster är en beräknad rest; bankkassan vid årets slut är ett annat mått.

Källor: [37]

Visa underlaget och beräkningen
PostTypBelopp, mkrKälla
Redovisat kassaflöde 2024Total6,435637[37]
Rörelseskuldernas svängningFörändring+7,312923[37]
Övriga poster, nettoFörändring+0,922746[37]
Redovisat kassaflöde 2025Total14,671306[37]

Rörelseskuldspost: 6 559 410 − (−753 513) = 7 312 923 kr. Förbättring: 14 671 306 − 6 435 637 = 8 235 669 kr. Andel: 88,8 procent. Övriga poster: 922 746 kr.

Kassaflödesanalysens ingångsvärde i originalet skiljer sig med 30 000 kr från resultaträkningens resultat efter finansiella poster. Diagrammet återger det redovisade kassaflödet; ingen korrigering har konstruerats.

08

Triple Kjell / Kjell & Co: stora investeringar inför starten i Kumla

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · Triple Kjell-koncernen
Se ägarträdet

Kjell & Co växer geografiskt och drivs med familjen i ledningen. Grundaren Görans son Johan är vd och sonen Fredrik produktionschef, enligt företagets presentation. [39]

För Triple Kjell-koncernen steg omsättningen från 212,7 till 264,7 miljoner kronor 2025. Rörelseresultatet ökade drygt 53 procent till 12,6 miljoner.

Både försäljning och resultat förbättrades. Ledningen beskriver ändå prispress, framför allt på begagnade varor. Även återbruksaffären påverkas av prisrörelser. [38]

Återhämtning efter två svagare år

Jämfört med 2022 var försäljningen 2025 bara drygt fyra procent högre. Rörelseresultatet var omkring 43 procent lägre. Marginalen stannade på 4,8 procent, mot 8,7 procent 2022.

Den senaste uppgången följer därmed på år med minskad försäljning. Koncernen köpte också Kjell & Co Stockholm under 2022; jämförelsen gäller samma rapporterande grupp, men bolagskretsen behöver inte vara oförändrad. [38]

Kumlas bidrag får bedömas i senare bokslut

Vid slutet av 2025 redovisade gruppen 55,0 miljoner kronor i pågående nyanläggningar. Ledningen beskrev lager- och produktionsanläggningen i Kumla som den största investeringen, med beräknat färdigställande under 2026. Hela posten på 55,0 miljoner är dock inte uttryckligen fördelad på Kumla.

Enligt företagets webbplats tillkom den nya anläggningen i juni 2026. Den var alltså ännu inte i drift under året då försäljningen ökade. [38], [39]

Även skulderna har vuxit. Identifierade bank- och kreditinstitutsskulder samt utnyttjad checkkredit, minus bankkassan, ökade från cirka 83,2 till 117,8 miljoner kronor mellan årsskiftena. Balansräkningen anger däremot inte hur varje investeringsdel har betalats.

Gruppen redovisar betydande fastighetsvärden och tillämpar redovisning av finansiell leasing. En direkt skuldjämförelse med företag som hyr sina lokaler eller redovisar leasing på annat sätt skulle därför bli missvisande. [38]

Kapitalet var redan bundet och skulderna hade vuxit när bokslutet gjordes. Kumlaanläggningens bidrag till marginal och kassaflöde kommer först att kunna följas i senare rapporter.

09

Simlinge Finans / KRP-gruppen: fyra namn, samma ägare

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2025 · Simlinge Finans-koncernen
Se ägarträdet

KRP, Allbox, Troedsson & Nilsson och Skånes Pallservice möter kunderna med skilda namn. I koncernredovisningen hör de till samma ägarstruktur under Simlinge Finans.

Förvärven sträcker sig över flera decennier. I KRP:s egen historik ingår köpen av Troedsson & Nilsson 1999, Allbox & BHB 2009 och Skånes Pallservice 2015. [45]

Under 2025 ökade koncernens nettoomsättning med 4,7 procent till 253,6 miljoner kronor. Rörelseresultatet minskade däremot från 27,5 till 26,4 miljoner. Marginalen sjönk från 11,3 till 10,4 procent. Gruppen växte, men fick mindre rörelseresultat kvar av varje försäljningskrona. [60]

Dotterbolagens omsättning kan inte summeras rakt av

Summeras de fyra dotterbolagens försäljning 2024 blir beloppet 266,8 miljoner kronor. Det är 24,6 miljoner mer än hela Simlingekoncernens redovisade omsättning.

BolagNettoomsättning 2024, mkr
KRP Pall & Emballage70,7
Allbox & BHB92,4
Troedsson & Nilsson31,3
Skånes Pallservice72,5
Oeliminerad summa266,8
Simlingekoncernens redovisade nettoomsättning242,3

Källor: respektive originalårsredovisning 2025, jämförelsetal för 2024, samt Simlinges koncernårsredovisning 2024. Summa och differens är beräknade på oavrundade belopp; tabellens avrundade delbelopp kan därför avvika från summan. Länkar och sidor anges i källförteckningen.

Skillnaden visar varför omsättningssiffror från företagsregister inte kan läggas ihop för att få fram koncernens omsättning. Försäljning inom gruppen ska räknas bort. De fyra bolagen är dessutom inte hela koncernen, så differensen på 24,6 miljoner är ingen fullständig avstämning av samtliga elimineringar.

Även en annan post kan misstas för ett företagsköp. Årsredovisningen för 2024 innehåller cirka 34 miljoner kronor i dotterbolagsandelar som övertagits genom fusion. Det rör sig om en intern omorganisation, inte ett nytt externt förvärv. Koncernens kassaflödesredovisning visar heller inget förvärvsutflöde för händelsen. [40]

Förvärv och fortsatt stor kassa

Vid slutet av 2025 hade gruppen 106,6 miljoner kronor i kassa, jämfört med 105,8 miljoner året före. Kassaflödet från den löpande verksamheten var 29,7 miljoner och nettoutbetalningarna för förvärv 13,8 miljoner. Kassan var alltså i stort sett oförändrad efter ett år med förvärv. [60]

Gruppen betalar också leasingavgifter: 2024 uppgick de till 9,8 miljoner kronor. Avgifterna är en årskostnad och kan inte läggas till banklånen som en skuld. De visar att en bedömning av finansieringen behöver omfatta fler åtaganden än dem som syns i nettot mellan bankskuld och bankkassa. [40]

I september 2025 offentliggjorde säljarens rådgivare att Palcon Trading hade förvärvats genom ägarbolag till KRP. Beskedet namnger Anders Nilsson som KRP:s ägare och vd, men anger ingen köpeskilling. [46]

Koncernbokslutet för 2025 bekräftar både Palcon-köpet och förvärvet av Klexab Export Emballage AB. Bolagen ingår från den tidpunkt då gruppen fick kontroll. Tillväxten på 4,7 procent innehåller alltså även förvärv och visar inte enbart hur den tidigare verksamheten utvecklades. [60]

Av namnet Simlinge Finans går det inte att dra slutsatsen att ägandet är private equity.

10

Hillerstorps Special Emballage: tillväxt med tunnare marginal

BOKSLUT I FÖRDJUPNINGEN2024/25 · tillverkningsbolaget och ägaren HSE Hörnstenen
Se ägarträdet

Hillerstorps Special Emballage passerar hundramiljonersstrecket samtidigt som lönsamheten försvagas. Under räkenskapsåret 2024/25 steg nettoomsättningen från 95,2 till 102,3 miljoner kronor, en ökning med 7,5 procent. Rörelseresultatet gick åt andra hållet: från 7,4 till 2,8 miljoner. [47]

Rörelsemarginalen föll från 7,75 till 2,73 procent. För varje hundralapp i försäljning återstod därmed mindre än tre kronor i rörelseresultat. Året före var det närmare åtta. [47]

I Kävsjö tillverkar bolaget lastpallar, pallkragar och specialemballage i en egen anläggning. Årsredovisningen beskriver en svag europeisk emballagemarknad och ett ökat säljarbete. Bolaget förklarar tillväxten med nya större kunder och att befintliga kunder växer. Hur mycket försäljningen har påverkats av pris, volym och produktmix framgår däremot inte. [47]

Hillerstorps Special Emballage AB – två år i siffror
Mått2023/242024/25
Nettoomsättning, mkr95,217102,334
Rörelseresultat, mkr7,3812,789
Rörelsemarginal7,75 %2,73 %
Medelantal anställda1317

Bolagsuppgifter för två tolvmånadersår med bokslut i juni. Marginalerna är egna beräkningar. Beloppen är avrundade till tre decimaler i miljoner kronor. [47]

Investeringarna fortsätter

Bokslutet beskriver nya maskiner och en ny lastbil till en hårt belastad transportverksamhet. I mars 2025 berättade HSE också om en maskin som installerats i början av året för att kunna hantera större produkter. Ambitionen är att bredda produktionen, men faktisk produktion och investeringarnas avkastning redovisas inte. [51]

Kassaflödesanalysen redovisar 9,1 miljoner kronor i investeringar i materiella anläggningstillgångar under 2024/25, efter 17,5 miljoner året före. Tillsammans blir det 26,6 miljoner på två år. Det är investeringsutbetalningar, inte ett mått på hur mycket den årliga produktionskapaciteten har ökat. [47]

Råvarukostnader, personalkostnader och avskrivningar ökade under året. Medelantalet anställda steg från 13 till 17. Förvaltningsberättelsens uppgift om omkring 25 medarbetare beskriver däremot personalstyrkan, inte årsgenomsnittet. [47]

De ökade kostnaderna går att följa i bokslutet. Däremot särredovisas inte hur investeringstakt, inköpspriser, bemanning och kundmix var för sig har påverkat marginalen.

Bankskulderna ökade samtidigt från 13,1 till 17,5 miljoner kronor, inklusive långfristiga och kortfristiga banklån samt utnyttjad checkkredit. Lånen växer alltså under en period med fortsatta investeringar. Mer utrustning kan ge framtida intäkter; lånen innebär framtida betalningar även om försäljningen stannar av. [47]

Familjeföretaget och investeringsbolaget

HSE beskriver verksamheten som ett familjeföretag och fabrikschefen Erik Davidsson som tredje generationen i företaget. Tillverkningsbolaget ägs av HSE Hörnstenen AB. [50]

Hörnstenen förvaltar dotterbolag och beskriver i årsredovisningen för 2024/25 investeringar i konsultverksamheten HSE Focus och i Heijel Production. Topplistans 102,3 miljoner gäller Hillerstorps Special Emballage AB. Ägarbolagets övriga investeringar ingår inte i beloppet. [48]

I tillverkningsbolagets balansräkning tillkommer också en långfristig koncernfordran på 2,2 miljoner kronor. Kapital är därmed bundet inom ägargruppen, men rapporten anger varken motpart eller användningsområde. Någon koppling till maskininvesteringar eller ett visst systerbolag går alltså inte att belägga i rapporten. [47]

I september 2025 presenterade HSE dessutom nya kontorsytor. Beskedet kom efter bokslutsdagen i juni. Det beskriver fortsatta expansionsplaner, men kan inte förklara utfallet för det räkenskapsår som jämförelsen bygger på. [52]

04

Slutsatser och metod

Storleken visar vilka som säljer mest. Intjäningen, kapitalet och beroendena berättar mer om hur affärerna utvecklas.

Storlek är inte samma sak som ekonomisk styrka

Flera av de granskade emballagegrupperna säljer mer utan att återfå tidigare intjäning. Mönstret syns också när jämförelseåret flyttas från 2022, med dess höga marginaler, tillbaka till 2021.

GLF:s omsättning låg 2025 nästan på samma nominella nivå som 2021, medan rörelseresultatet var 79 procent lägre. Åsljungas försäljning hade ökat med 11 procent, men rörelseresultatet minskat med 69 procent. Triple Kjell sålde för 39 procent mer och redovisade ändå ett 35 procent lägre rörelseresultat. [37], [34], [38]

Förvärv och ändrad bolagskrets påverkar jämförelserna; de visar inte organisk utveckling i identiska verksamheter. Men en betydligt mindre andel av gruppernas rapporterade försäljning blir kvar som rörelseresultat. Skillnaden handlar alltså om mer än att 2022 var ett år med höga marginaler.

Det skärper kraven på expansionen. Fastigheter, maskiner och lager binder kapital innan den nya kapaciteten har visat sitt värde. Investeringar kan sänka kostnaderna, ersätta gamla anläggningar och stärka konkurrenskraften. Om efterfrågan inte räcker till kan samma satsning göra företaget mer känsligt för volymbortfall.

SCB:s uppgifter visar spänningen: bruttoinvesteringarna ökade omkring 60 procent 2024 samtidigt som nettoomsättningen minskade tre procent. Statistiken har en annan avgränsning än företagslistan och bevisar ingen svensk överkapacitet. Däremot gör utvecklingen det angeläget att följa vad investeringarna ger. Företagen ska inte bara kunna producera mer, utan också kunna få en tillräcklig avkastning på det kapital som satsats. [1]

Ägarbytena förändrar samtidigt hur pengar rör sig mellan företagen. Vid slutet av 2025 hade Karl Hedin Emballage en nettoutlåning på 142 miljoner kronor till den nya ägaren DTE. Aven hade betalat 50 miljoner i utdelning och redovisade omkring 80 miljoner på koncernkonto. De svenska verksamheterna är alltså en del av gruppens finansiering. [12], [11]

Gemensam finansiering kan ge kapital till investeringar, men den gör också ägarens beslut viktiga för det enskilda bolagets handlingsutrymme. Underlaget fastställer inte vad Hedins utlåning finansierade. Det visar varför en lokal verksamhets finansiella ställning behöver bedömas tillsammans med kapitalflödena längre upp i ägargruppen.

För kunden får ägandet en annan praktisk betydelse. Att köpa från både Aven och Karl Hedin kan sprida leveranserna mellan fabriker. Beroendet av en gemensam ägare består. Flera varumärken innebär därför inte automatiskt flera oberoende leverantörsgrupper.

Även integrationen har en dubbel effekt. Egna sågverk kan underlätta råvaruförsörjningen och ge större kontroll över produktionen. Samtidigt binds kapital i fler led som påverkas av samma råvarumarknad. Canfors besked om två sågverksstängningar i södra Sverige illustrerar den begränsningen; det belägger inga leveransproblem hos Vida Packaging. [10]

Hos Nefab Packaging Sweden uppstod beroendet i stället nära kunden. Investeringar i maskiner och kapacitet för Northvolt påverkades negativt när kunden gick i konkurs. Ett nära samarbete kan ge leverantören en stark position, men också knyta dess kapital till kundens framtidsplaner. Rapporten anger ingen separat Northvolt-förlust och beskriver samtidigt starkare orderingång inom energi och försvar. Kundrisken är belagd; storleken på dess samlade ekonomiska följder är det inte. [20]

Returverksamheten har andra villkor. Insamlingsvägar, tillgång till använda pallar, reparationer och kundrelationer påverkar hur befintligt material kan säljas igen. Den konkurrensförmågan syns inte i en jämförelse av fabrikskapacitet. Norrlandspalls förbättrade koncernresultat visar dock varken hur lönsam returmodellen är i sig eller att återbruk generellt ger högre marginaler. [23], [24]

Ägarformen behöver bedömas genom sådana ekonomiska samband. Den berättar vem som kontrollerar företaget, men anger inte hur väl investeringarna förräntas eller hur stora påfrestningar verksamheten klarar. GLF är ett operativt familjeföretag i tredje generationen, med familjehistoria sedan 1941. Marginalnedgången kräver samma granskning som hos konkurrenterna. [36]

GLF:s kassaflöde visar också varför en lång ägarhistoria och den aktuella ekonomin måste läsas var för sig. Svängningen i rörelseskuldernas kassaflödesbidrag motsvarade nästan nio tiondelar av förbättringen i det redovisade operativa kassaflödet 2025. Den bidrog till att frigöra pengar under ett år med svagare rörelseresultat, samtidigt som bankkassan minskade efter årets samlade betalningsflöden. Beräkningen visar inget om försenade betalningar. [37]

Storleken är ett otillräckligt mått på företagens ekonomiska styrka. En större grupp kan finansiera fler satsningar och sprida vissa risker. Den kan också samla flera fabrikers råvaruförsörjning, finansiering och kundexponering under samma beslutsfattare.

Den avgörande frågan är vilken avkastning verksamheten ger på det kapital som binds – och vilket handlingsutrymme som finns när råvarutillgången, kundernas planer eller efterfrågan förändras. Där ligger skillnaden mellan att bygga en större emballagegrupp och att bygga en starkare affär.

Så gjordes granskningen

Granskningen omfattar tio aktörer med träemballageverksamhet i svenska aktiebolag. Urval och ordning bygger på en redaktionell storleksbedömning av verksamheterna, inte på en gemensam serie konsoliderade koncernbelopp. Tabellen visar nettoomsättning för räkenskapsår på tolv månader som avslutats under 2025. Brutna år anges som 2024/25.

Koncernbelopp omfattar den angivna svenska AB-koncernen, inklusive kontrollerade utländska dotterbolag och tillhörande sågverk, återbruk, logistik och produktionsfastigheter. Bolagsbelopp gäller den juridiska person som namnges; de används inte som mått på hela dess underkoncern. Aven och Karl Hedin visas tillsammans på grund av gemensamt ägande, med två separata bolagsbelopp. För Hillerstorps Special Emballage visas tillverkningsbolagets nettoomsättning; HSE Hörnstenens andra investeringar ingår inte. Hela Vida, DTE och Nefab Holding används inte som ersättningsbelopp.

Bokslutsuppgifterna hämtas ur originalårsredovisningar. Registertjänster och Retriever används som distributörer; sammanfattningssidor ersätter inte dokumenten. Ägarhistorik och verksamhetsbeskrivningar stöds av ursprungliga förvärvsbesked, företagsuppgifter och myndighetskällor. Underlaget har uppdaterats till och med 11 oktober 2026. Källförteckningen anger dokument, år, sida eller not och åtkomstväg.

Rörelsemarginalen beräknas som rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med nettoomsättning. Tillväxt, marginaler och övriga jämförelser är egna beräkningar ur originalen. Förvärv, fusioner, priser och förändrad bolagskrets påverkar jämförelsen mellan år; omsättning är inget volymmått. Dotterbolagens försäljning summeras inte till koncernomsättning.

Nettobankskuld avser identifierade bank- och kreditinstitutsskulder samt utnyttjad checkkredit, minus bankkassa. Måttet omfattar inte alla leasingåtaganden. Dokumenterade förhållanden, egna beräkningar och tolkningar hålls isär; samtidiga förändringar behandlas inte som bevisade orsakssamband.

Artikeln är framtagen för GLF Pallet Group, som också ingår i jämförelsen och granskas på samma grunder som övriga.

Källförteckning

Bokslutsuppgifterna kommer från bolagens originalårsredovisningar. Hitta och Allabolag distribuerar dokumenten; deras sammanfattningssidor är inte belägg för bokslutsfynden. Öppna det angivna året och läs originalets tryckta sida eller not. Hänvisningarna i text och diagram anger vilket avsnitt som används. Ursprungskällorna öppnas i ny flik.

Bransch, affärsmodeller och regler

[1]

SCB: Företagens ekonomi, basfakta 2022–2024

Utgivare: Statistiska centralbyrån
Typ: Myndighetskälla
Period eller datum: 2022–2024

SCB: Företagens ekonomi, basfakta 2022–2024. Urval SNI 16.24, nettoomsättning och bruttoinvesteringar, samtliga storleksklasser. Tabell uppdaterad 13 maj 2026.

SCB: omsättning och investeringar 2022–2024 (öppnas i ny flik)
[2]

SCB: Företagens ekonomi – statistiska enheter och metod

Utgivare: Statistiska centralbyrån
Typ: Myndighetskälla
Period eller datum: Avgränsning för serien

SCB: Företagens ekonomi – statistiska enheter och metod.

SCB: företagsenheter och statistikens metod (öppnas i ny flik)
[3]

Svenskt Trä: Val av emballagevirke

Utgivare: Svenskt Trä
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Svenskt Trä: Val av emballagevirke. Branschorganisationens tekniska beskrivning.

Svenskt Trä: val av emballagevirke (öppnas i ny flik)
[4]

EU-kommissionen: Packaging waste och PPWR

Utgivare: EU-kommissionen
Typ: Myndighetskälla

EU-kommissionen: Packaging waste och PPWR. Tillämpningsdatum och regelverkets inriktning.

EU-kommissionen: förpackningsavfall och PPWR (öppnas i ny flik)
[5]

SCB: Materialåtervinningsmålen 2024

Utgivare: SCB
Typ: Myndighetskälla

SCB: Materialåtervinningsmålen 2024. Beräkningsformeln för träförpackningar, uppdaterad 5 december 2025.

SCB: materialåtervinning av förpackningar 2024 (öppnas i ny flik)
[6]

Jordbruksverket: Tillstånd att märka trä eller träemballage

Utgivare: Jordbruksverket
Typ: Myndighetskälla

Jordbruksverket: Tillstånd att märka trä eller träemballage. Skillnaden mellan egen och extern behandling.

Jordbruksverket: märkningstillstånd för träemballage (öppnas i ny flik)

Vida Packaging

[7]

Vida Packaging AB: årsredovisningar 2022, 2023 och 2025

Utgivare: Vida Packaging AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2022, 2023 och 2025

Vida Packaging AB, årsredovisningar 2022, 2023 och 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556057-5259. 2022: bolagsresultat s. 10. 2023: koncernuppgifter s. 3 och 5. 2025: bolagsresultat s. 5, geografi och internhandel not 3–4, s. 11.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Vida Packaging: originalårsredovisningar via Hitta (öppnas i ny flik)
[8]

Vida: Om Vida Packaging

Utgivare: Vida
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Vida: Om Vida Packaging. Verksamhet, råvarukoppling och odaterad storleksuppgift.

Vida: verksamheten inom Packaging (öppnas i ny flik)
[9]

Canfor: Ökad ägarandel i Vida, 10 december 2024

Utgivare: Canfor Corporation
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 10 december 2024

Canfor: Ökad ägarandel i Vida, 10 december 2024.

Canfors besked om ägarandelen i Vida (öppnas i ny flik)
[10]

Canfor: Besked om Urshult och Orrefors, 18 maj 2026

Utgivare: Canfor Corporation
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 18 maj 2026

Canfor: Besked om Urshult och Orrefors, 18 maj 2026.

Canfors besked om Urshult och Orrefors (öppnas i ny flik)

Aven / Karl Hedin och ägargruppen

[11]

Aven Rabbalshede AB: årsredovisning 2025

Utgivare: Aven Rabbalshede AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025

Aven Rabbalshede AB, årsredovisning 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556147-1458. Ägande s. 1, resultat s. 3, kundgeografi not 2, internhandel not 16 samt kassaflödesanalysen.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Aven Rabbalshede: originalårsredovisning via Hitta (öppnas i ny flik)
[12]

AB Karl Hedin Emballage: årsredovisningar 2024 och 2025

Utgivare: AB Karl Hedin Emballage
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2024 och 2025

AB Karl Hedin Emballage, årsredovisningar 2024 och 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556000-3047. 2024: Edvardssonsförvärvet, s. 1. 2025: ägarbyte, fastighetsförsäljning och nettoutlåning s. 1; resultat s. 3; tillgångsvinster not 3, s. 11; dotterbolag not 20.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Karl Hedin Emballage: originalårsredovisningar via Hitta (öppnas i ny flik)
[13]

DTE A/S: årsredovisning 2025

Utgivare: DTE A/S
Typ: Originalrapport · register
Period eller datum: 2025

DTE A/S, årsredovisning 2025, registrerat original hos Virk. Finansiering s. 9, koncernresultat s. 14, goodwill not 10, s. 21, samt koncernstruktur not 22.

DTE: registrerad årsredovisning 2025 hos Virk (öppnas i ny flik)
[14]

DTE Holding A/S: årsredovisning 2025

Utgivare: DTE Holding A/S
Typ: Originalrapport · register
Period eller datum: 2025

DTE Holding A/S, årsredovisning 2025, registrerat original hos Virk. DTE-innehavet, not 22, s. 26.

Originalrapporten har granskats i tidigare underlag. Dokumentlänken gick inte att återöppna vid källkontrollen den 9 oktober 2026.

DTE Holding: registrerad årsredovisning 2025 hos Virk (öppnas i ny flik)
[15]

Kirk Kapital Strategic Investments A/S: årsredovisning 2025

Utgivare: Kirk Kapital Strategic Investments
Typ: Originalrapport · register
Period eller datum: 2025

Kirk Kapital Strategic Investments A/S, årsredovisning 2025, original via registerspegel. DTE-innehavet, not 6, s. 16.

Originalrapporten har granskats i tidigare underlag. Dokumentlänken gick inte att återöppna vid källkontrollen den 9 oktober 2026.

Kirk Kapital Strategic Investments: originalrapport via registerarkiv (öppnas i ny flik)
[16]

Kirk Kapital: Investeringsbeskedet den 5 november 2020

Utgivare: Kirk Kapital
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 5 november 2020

Kirk Kapital: Investeringsbeskedet den 5 november 2020 och investeringsinriktningen.

Kirk Kapital: investeringen i DTE (öppnas i ny flik)
[17]

Kirk Kapital: Investeringsinriktning

Utgivare: Kirk Kapital
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Kirk Kapitals egen beskrivning av minoritetsinvesteringar och långsiktigt ägande.

Kirk Kapital: investeringsinriktningen (öppnas i ny flik)
[18]

Aven: Historik

Utgivare: Aven
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 2015 · Bolagets historik, kontrollerad 9 oktober 2026

Aven: Historik. Företagets återblick på DTE-förvärvet 2015.

Aven: företagets historik (öppnas i ny flik)
[19]

DTE: Förvärvet av Karl Hedin Emballage

Utgivare: Dansk Træemballage A/S
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 9 maj 2025

DTE: Förvärvet av Karl Hedin Emballage. Köparens besked om tillträde och omfattning.

DTE: förvärvsbeskedet om Karl Hedin Emballage (öppnas i ny flik)

Nefab Packaging Sweden

[20]

Nefab Packaging Sweden AB: årsredovisning 2025

Utgivare: Nefab Packaging Sweden AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025, med jämförelsetal för 2024

Nefab Packaging Sweden AB, årsredovisning 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556190-5208. Det lokala bolagets rapport: Northvolt och orderingång s. 1, resultat s. 9, kassaflöde s. 12, undantag från koncernredovisning not 2, övriga rörelseposter not 8, dotterbolag not 10, fusioner not 33. Den bilagda globala rapporten används inte som Packaging Swedens resultat.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Nefab Packaging Sweden: originalårsredovisning via Hitta (öppnas i ny flik)
[21]

Nefab: Historik för 2010-talet

Utgivare: Nefab
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: April 2015

Nefab: Historik för 2010-talet. Nordic Capital, familjens återköp och FAM:s inträde.

Nefab: företagets historik för 2010-talet (öppnas i ny flik)
[22]

Wallenberg Investments: Industrials

Utgivare: Wallenberg Investments
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Kontrollerad 9 oktober 2026

Wallenberg Investments: Industrials. Aktuell övergripande ägarpresentation för Nefab.

Wallenberg Investments: industriföretagen (öppnas i ny flik)
[54]

Nefabs ägare

Utgivare: Nefab
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Kontrollerad 9 oktober 2026

Nordgren/Pihl och FAM, 50/50; övergripande ägarbild

Nefab: företagets ägare (öppnas i ny flik)
[55]

Wallenberg Foundations’ ownership governance and capital management

Utgivare: Wallenberg Investments
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 6 februari 2026

Beskedet om integrerad ägarstyrning; inte bevis för en viss aktieöverlåtelse

Wallenberg Investments: beskedet om ägarstyrningen (öppnas i ny flik)

Norrlandspall

[23]

Norrlandspall Invest AB: årsredovisning 2025

Utgivare: Norrlandspall Invest AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025

Norrlandspall Invest AB, årsredovisning 2025, originalarkiv via Allabolag, org.nr 556636-0466. Koncernresultat s. 5 och dotterbolag not 13, s. 14.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Norrlandspall Invest: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[24]

Byggpall: Organisationen

Utgivare: Byggpall
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Avläst 9 oktober 2026 · Kontrollerad 9 oktober 2026

Byggpall: Organisationen. Huvudman, samordning och Norrlandspalls operativa uppdrag.

Byggpall: ansvar och organisation (öppnas i ny flik)
[25]

Byggpall: Priser och ersättningar

Utgivare: Retursystem Byggpall
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Avläst 9 oktober 2026

Byggpall: Priser och ersättningar. Prisexemplet och fraktgränserna avlästa 9 oktober 2026.

Byggpall: priser och ersättningar (öppnas i ny flik)
[26]

Norrlandspall: Sortering och reparation

Utgivare: Norrlandspall
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Avläst 9 oktober 2026

Norrlandspall: Sortering och reparation. Bolagets beskrivning av Repair light.

Norrlandspall: sortering och reparation (öppnas i ny flik)

Gyllsjö Träindustri

[27]

AB Gyllsjö Träindustri: årsredovisning 2024/25

Utgivare: AB Gyllsjö Träindustri
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 1 september 2024–31 augusti 2025

AB Gyllsjö Träindustri, årsredovisning 2024/25, originalarkiv via Hitta, org.nr 556083-9671. Välj 2025-08. Koncernresultat s. 4, kassaflöde s. 9–10, pågående nyanläggningar och dotterbolag not 11–12, s. 18.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Gyllsjö Träindustri: originalårsredovisning via Hitta (öppnas i ny flik)
[28]

Gyllsjö: Om företaget

Utgivare: Gyllsjö Träindustri
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Kontrollerad 9 oktober 2026

Gyllsjö: Om företaget och produktionskedjan. Familjebakgrund och verksamhet.

Gyllsjö: om företaget (öppnas i ny flik)
[29]

Gyllsjö: Unik och effektiv produktion

Utgivare: Gyllsjö Träindustri
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Bolagets beskrivning av produktionskedjan från sågverk till färdig pall.

Gyllsjö: produktionens olika led (öppnas i ny flik)
[30]

Industrispik Linan: Om företaget

Utgivare: Industrispik Linan
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Industrispik Linan: Om företaget. Spikverksamhetens egen beskrivning.

Industrispik Linan: om företaget (öppnas i ny flik)
[31]

L.O.A.B.: Gyllsjös optimeringskaplinje, 4 november 2025

Utgivare: L.O.A.B.
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

L.O.A.B.: Gyllsjös optimeringskaplinje, 4 november 2025. Maskinleverantörens besked om linjen och dess virkesinflöde.

L.O.A.B.: investeringen i Gyllsjös kaplinje (öppnas i ny flik)
[32]

Gyllsjö: Besked om branden den 19 december 2025

Utgivare: Gyllsjö
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Gyllsjö: Besked om branden den 19 december 2025 och företagets återgivning av uppföljningen i HD.

Gyllsjös besked om branden (öppnas i ny flik)
[33]

Gyllsjö: Företagets återgivning av HD:s uppföljning

Utgivare: Gyllsjö Träindustri
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

Gyllsjös egen återgivning av uppföljningen i Helsingborgs Dagblad. Används som en tillskriven bolagsuppgift.

Gyllsjös återgivning av HD:s uppföljning (öppnas i ny flik)

Åsljunga-Pallen

[34]

Åsljunga-Pallen Service AB: årsredovisningar 2022, 2024 och 2025

Utgivare: Åsljunga-Pallen Service AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2021/22, 2023/24 och 2024/25 · bokslut 30 juni

Åsljunga-Pallen Service AB, årsredovisningar 2022, 2024 och 2025, originalarkiv via Allabolag, org.nr 556398-3211. Koncernresultat s. 4 i respektive rapport. 2025: koncernens kassaflöde s. 7. Räkenskapsår slutar den 30 juni.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Åsljunga-Pallen: originalårsredovisningar via Allabolag (öppnas i ny flik)
[35]

Åsljunga-Pallen: Historik

Utgivare: Åsljunga-Pallen
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Kontrollerad 9 oktober 2026

Åsljunga-Pallen: Historik. Generationerna och uppgiven aktuell ägare.

Åsljunga-Pallen: familjehistorien (öppnas i ny flik)

GLF Pallet Group

[36]

GLF: Om företaget och familjehistorien

Utgivare: GLF Pallet Group
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Kontrollerad 9 oktober 2026

GLF: Om företaget och familjehistorien. Familjeföretag i tre generationer, Malte Perssons inträde 1941 och släktleden till Kent Persson och Johan Wester.

GLF: familjehistorien och verksamheten (öppnas i ny flik)
[37]

GLF Pallet Group AB: årsredovisningar 2021, 2023 och 2025

Utgivare: GLF Pallet Group AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2021, 2023 och 2025

GLF Pallet Group AB, årsredovisningar 2021, 2023 och 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 559115-5329. Koncernresultat s. 5 i de tre rapporterna. 2023: förvaltningsberättelse s. 2. 2025: ägande, koncernbalans, kassaflöde s. 8 och kundgeografi not 2. Registersidans moderbolagssiffror ersätter inte koncernkolumnerna.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

GLF Pallet Group: originalårsredovisningar via Hitta (öppnas i ny flik)
[56]

KRS-utdrag: GLF Polska Mielec

Utgivare: Polens justitieministerium
Typ: Originalrapport · register
Period eller datum: Utdrag 9 oktober 2026

Dział 1, wspólnicy: GLF Genarp innehar samtliga 1 000 andelar

Polska KRS: registrerat utdrag för GLF Polska Mielec (öppnas i ny flik)

Triple Kjell / Kjell & Co

[38]

Triple Kjell AB: årsredovisningar 2022, 2024 och 2025

Utgivare: Triple Kjell AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2022, 2024 och 2025

Triple Kjell AB, årsredovisningar 2022, 2024 och 2025, originalarkiv via Allabolag, org.nr 556834-0656. Koncernresultat s. 4. 2022: Stockholmsförvärvet, förvaltningsberättelsen. 2025: förvaltningsberättelse s. 2, balans s. 5–6, leasingprincip s. 9 och pågående nyanläggningar not 13, s. 13.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Triple Kjell: originalårsredovisningar via Allabolag (öppnas i ny flik)
[39]

Kjell & Co: Om företaget

Utgivare: Kjell & Co
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: Juni 2026 · Kontrollerad 9 oktober 2026

Kjell & Co: Om företaget. Familjens operativa roller och Kumlaanläggningens uppgivna start.

Kjell & Co: om företaget (öppnas i ny flik)
[57]

Kjell & Co Aktiebolag: årsredovisning 2025

Utgivare: Kjell & Co Aktiebolag
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025

Tryckt s. 12 / PDF-s. 13, not 14: Göran Kjell AB och Kjell & Co Stockholm AB

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Kjell & Co: originalårsredovisning via Hitta (öppnas i ny flik)

Simlinge Finans / KRP-gruppen

[40]

Simlinge Finans AB: årsredovisning 2024

Utgivare: Simlinge Finans AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2024

Simlinge Finans AB, årsredovisning 2024, originalarkiv via Allabolag, org.nr 559401-4739. Koncernresultat s. 4, balans s. 5–6, kassaflöde s. 7, leasing not 2 och fusionsövertagna andelar not 12.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Simlinge Finans: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[60]

Simlinge Finans AB: årsredovisning och koncernredovisning 2025

Utgivare: Simlinge Finans AB, org.nr 559401-4739
Typ: Offentligt inlämnad originalårsredovisning · arkivdistributör Retriever
Period: 1 januari–31 december 2025

Tryckt/PDF s. 2: förvärv under året. S. 4: koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. S. 5: kassa och bank. S. 7: kassaflödesanalys. S. 8–9, not 1: konsolideringsprinciper. S. 13, not 12 och s. 15, not 19: dotterbolag och ägarandelar.

Originalet hämtades via Retriever den 11 oktober 2026. Arkivlänken kräver abonnemang: sök organisationsnummer 5594014739, välj Rapporter och räkenskapsåret 2025. Retriever distribuerar dokumentet; Simlinge Finans AB är utgivare.

Originalårsredovisning 2025 via Retriever · abonnemang (öppnas i ny flik)
[41]

KRP Pall & Emballage AB: årsredovisning 2025

Utgivare: KRP Pall & Emballage AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025, med jämförelsetal för 2024

KRP Pall & Emballage AB, originalårsredovisning 2025. Nettoomsättning för 2024 i resultaträkningens jämförelsekolumn, tryckt s. 4.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

KRP Pall & Emballage: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[42]

Allbox & BHB AB: årsredovisning 2025

Utgivare: Allbox & BHB AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025, med jämförelsetal för 2024

Allbox & BHB AB, originalårsredovisning 2025. Nettoomsättning för 2024 i resultaträkningens jämförelsekolumn, tryckt s. 4.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Allbox & BHB: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[43]

Troedsson & Nilsson AB: årsredovisning 2025

Utgivare: Troedsson & Nilsson AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025, med jämförelsetal för 2024

Troedsson & Nilsson AB, originalårsredovisning 2025. Nettoomsättning för 2024 i resultaträkningens jämförelsekolumn, tryckt s. 4.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Troedsson & Nilsson: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[44]

Skånes Pallservice AB: årsredovisning 2025

Utgivare: Skånes Pallservice AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 2025, med jämförelsetal för 2024

Skånes Pallservice AB, originalårsredovisning 2025. Nettoomsättning för 2024 i resultaträkningens jämförelsekolumn, tryckt s. 3.

Välj räkenskapsåret som anges i hänvisningen och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelser avser tryckta sidor, om inte PDF-sida anges särskilt.

Skånes Pallservice: originalårsredovisning via Hitta (öppnas i ny flik)
[45]

KRP: Om företaget och historiken

Utgivare: KRP
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift

KRP: Om företaget och historiken.

KRP: företagets historik (öppnas i ny flik)
[46]

Neqtar: Palcon-förvärvet, 2 september 2025

Utgivare: Neqtar, säljarens rådgivare
Typ: Ursprunglig bolags- eller partsuppgift
Period eller datum: 2 september 2025

Neqtar: Palcon-förvärvet, 2 september 2025. Säljarens rådgivare, transaktion och uppgiven KRP-ägare.

Neqtar: Palcon-affärens förvärvsbesked (öppnas i ny flik)

Hillerstorps Special Emballage / HSE Hörnstenen

[47]

Hillerstorps Special Emballage AB: årsredovisning 2024/25

Utgivare: Hillerstorps Special Emballage AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 1 juli 2024–30 juni 2025

Org.nr 556787-5884. Period och verksamhet s. 1–2; resultaträkning s. 4; kassaflödesanalys s. 7; personal not 2 och koncernfordran not 9.

Välj det angivna året och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelserna här avser PDF-sidor.

Hillerstorps Special Emballage: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[48]

HSE Hörnstenen AB: årsredovisning 2024/25

Utgivare: HSE Hörnstenen AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 1 juli 2024–30 juni 2025

Org.nr 559432-7768. Verksamhet och investeringar s. 2, finansiella innehav och noter s. 7–8. Moderbolagets redovisning är inte koncernomsättning.

Välj det angivna året och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelserna här avser PDF-sidor.

HSE Hörnstenen: originalårsredovisning via Allabolag (öppnas i ny flik)
[49]

Hillerstorps Special Emballage AB: årsredovisning 2022/23

Utgivare: Hillerstorps Special Emballage AB
Typ: Originalårsredovisning · registerarkiv
Period eller datum: 1 juli 2022–30 juni 2023

Förvaltningsberättelsen s. 2 anger att HSE Hörnstenen AB förvärvat samtliga aktier. Ägarförhållandet jämförs med 2024/25 års rapport, s. 2.

Välj det angivna året och öppna originalårsredovisningen. Sidangivelserna här avser PDF-sidor.

HSE: öppna originalårsredovisningen 2022/23 via Allabolag (öppnas i ny flik)
[50]

HSE: Erik Davidsson och familjeföretaget

Utgivare: Hillerstorps Special Emballage
Typ: Bolagets egen medarbetarpresentation
Period eller datum: Kontrollerad 11 oktober 2026

Beskriver Erik Davidsson som fabrikschef, tredje generationen och del av ett familjeföretag. Uppgiften fastställer inte privata aktieandelar.

Bolagets egna uppgifter och registeruppgifter är märkta med respektive källtyp.

HSE: familjeföretaget och tredje generationen (öppnas i ny flik)
[51]

HSE: Ny maskin, nya möjligheter!

Utgivare: Hillerstorps Special Emballage
Typ: Ursprungligt bolagsbesked
Period eller datum: 14 mars 2025

En ny maskin uppges ha installerats i början av 2025 för att hantera större produkter. Ingen faktisk produktionsvolym eller avkastning anges.

Bolagets egna uppgifter och registeruppgifter är märkta med respektive källtyp.

HSE: maskininvesteringen i marsbeskedet (öppnas i ny flik)
[52]

HSE: Mer plats för tillväxt

Utgivare: Hillerstorps Special Emballage
Typ: Ursprungligt bolagsbesked
Period eller datum: 30 september 2025

Planer för fler kontorsplatser och mötesrum efter bokslutsdagen 30 juni 2025; uppgiften är inte en del av det granskade räkenskapsårets utfall.

Bolagets egna uppgifter och registeruppgifter är märkta med respektive källtyp.

HSE: beskedet om nya kontorsytor (öppnas i ny flik)
[53]

HSE Hörnstenen AB: registrerad verklig huvudman

Utgivare: Ratsit
Typ: Registeruppgift via kommersiell registertjänst
Period eller datum: Kontrollerad 11 oktober 2026

Samuel Sten Åke Davidsson anges kontrollera 100 %. Registrerad kontroll är inte bevis för en direkt aktieandel; mellanled är inte kartlagda.

Bolagets egna uppgifter och registeruppgifter är märkta med respektive källtyp.

Ratsit: HSE Hörnstenens registrerade verkliga huvudman (öppnas i ny flik)

Om granskningen. Artikeln är framtagen för GLF Pallet Group, som också ingår i jämförelsen. Den bygger på dokumentgranskning. Inga intervjuer eller bemötanden har genomförts.

Till topplistan

Källa och underlag

Ursprungskällan öppnas i ny flik.

Vad söker du?

Skriv minst 2 tecken för att söka.