Handlerne bag toplisten
Flere kendte emballagenavne har nu samme ejer. Familievirksomheder investerer i nye anlæg, mens marginerne er under pres flere steder. Bag omsætningslisten ligger en fortælling om de handler, der ændrer branchen – og om kapital, der allerede er bundet, når efterspørgslen falder, eller en stor kunde går konkurs.
Da Dansk Træemballage købte Karl Hedin Emballage i foråret 2025, fik endnu en svensk industrivirksomhed en udenlandsk ejer. Men køberen var allerede etableret i Sverige gennem Aven Rabbalshede.
Købet fulgte en erklæret strategi. Fem år tidligere havde medejeren Kirk Kapital udpeget Sverige og Norge som markeder for yderligere konsolidering. Hedin blev næste skridt i opbygningen af en større emballagegruppe. [16].
Andre virksomheder vokser gennem egne investeringer. Åsljunga-Pallen har gennemført et år med store investeringer, og Kjell & Co har udvidet i Kumla. Hos Nefab Packaging Sweden ses følgerne af at have investeret i kapacitet til Northvolt. GLF's salg vokser, mens driftsresultatet falder.
Hvad sker der, når flere fabrikker får fælles ejere, samtidig med at investeringerne vokser, og flere virksomheder får mindre tilbage af hver omsætningskrone? Svarene ligger i sammenhængen mellem resultatopgørelse, finansiering og ejerskab. Det er de sammenhænge, denne undersøgelse følger.
Undersøgelsen er udarbejdet for GLF, som selv indgår i sammenligningen og undersøges på samme grundlag som de øvrige virksomheder.
Ejere og forretningsmodeller
Opkøbene samler fabrikker og markedsnavne under fælles kontrol. Ejerskabet siger også noget om, hvor beslutningerne om kapital træffes.
Flere navne – samme ejer
Den, der søger flere leverandører, kan møde forskellige navne og alligevel ende hos samme ejer.
Aven og Karl Hedin Emballage er ét eksempel. KRP, Allbox, Troedsson & Nilsson og Skånes Pallservice er et andet. Hillerstorps Special Emballage har en anden struktur: et produktionsselskab under HSE Hörnstenen, som også investerer i aktiviteter uden for træemballage. [48].
For en kunde, der vil sprede sine indkøb, er det en vigtig forskel. Fælles ejerskab kan skabe mulighed for at koordinere finansiering, indkøb og investeringer. Hvor langt koordineringen går, skal undersøges i hver enkelt gruppe; søsterselskaber behøver hverken at have samme priser, salgsledelse eller produktsortiment.
Også den sædvanlige opdeling mellem familievirksomheder og kapitalfonde bliver for grov her. En familie, der driver pallefabrikken, har en anden rolle end en familie, der investerer i flere industrivirksomheder.
Kirk Kapital hører til den sidste kategori og køber minoritetsposter i virksomheder. Nefabs grundlæggerfamilie deler det overordnede ejerskab med Wallenberg-sfæren. Vida Packaging indgår i en international skovindustrigruppe. Alle tre adskiller sig fra familievirksomheden, hvor ejerne selv leder den daglige produktion og det daglige salg. [17], [22].
Ejerkortet
Sådan hænger selskaberne sammen
To forskellige leverandørnavne kan føre til samme ejer. Her kan du følge de vigtigste ejerkæder og se, hvor dokumentationen har sine grænser.
Fuldt optrukket linje: dokumenteret direkte ejerskab.
Stiplet linje: oplyst relation, koncerntilhørsforhold eller historik.
Vida PackagingIndustriel koncernejer
- Canfor CorporationBørsnoteret skovindustrigruppe · Kanada
- Vida ABBredere skovindustrikoncernCanfor Corporation → 77 %[9][10]
- Vida Packaging ABTræemballage · hovedposten i sammenligningenVida AB → 100 %[7]
- Vida Packaging Logistics ABDatterselskab · FalunVida Packaging AB → 60 % af kapitalen[7]
Regnskabsafslutning 31. december 2025; Canfors 77 % også oplyst i maj 2026
Vida AB og Canfor vises for at forklare ejerskabet. Deres samlede omsætning bruges ikke i emballagelisten.
De resterende ejerandele i Vida og Logistics fordeles ikke her. Kapitalandele er ikke altid det samme som stemmeandele.
Vis ejerrelationer og deres kilder
Aven / Karl HedinIndustrigruppe med familieinvestor som minoritetsejer
- DTE Holding A/SDansk Træemballage Holding · den ultimative kontrol er ikke fuldt kortlagt
- Kirk Kapital Strategic InvestmentsInvesteringsselskab under Kirk Kapital · familiekapital
- Dansk Træemballage A/SFælles industriel ejer · DanmarkDTE Holding A/S → 60 %; Kirk Kapital Strategic Investments → 40 %[14][15][16]
- Aven Rabbalshede ABSvensk virksomhed · under DTE siden 2015Dansk Træemballage A/S → 100 %[11]
- AB Karl Hedin EmballageSvensk virksomhed · under DTE siden 9. maj 2025Dansk Træemballage A/S → 100 %[12]
- AB Karl Hedin RättvikDatterselskab af HedinAB Karl Hedin Emballage → 100 % af kapital og stemmer[12]
- Boardic ABDatterselskab af HedinAB Karl Hedin Emballage → 100 % af kapital og stemmer[12]
- Edvardssons i Bredbyn ABDatterselskab af HedinAB Karl Hedin Emballage → 100 % af kapital og stemmer[12]
Ejerandele ifølge regnskaberne pr. 31. december 2025
Fordelingen 60/40 er dokumenteret. De ultimative personlige ejere og kontrolaftaler bag hele DTE Holdings ejerandel er ikke verificeret.
Træet viser de vigtigste svenske forbindelser, ikke hele DTE's internationale selskabsstruktur.
Aven og Karl Hedin vises sammen for at tydeliggøre det fælles ejerskab. De er to svenske aktieselskaber under Dansk Træemballage A/S.
Vis ejerrelationer og deres kilder
| Fra | Til | Relation | Kilde |
|---|---|---|---|
| DTE Holding A/S | Dansk Træemballage A/S | 60 % | [14] |
| Kirk Kapital Strategic Investments | Dansk Træemballage A/S | 40 % | [15][16] |
| Dansk Træemballage A/S | Aven Rabbalshede AB | 100 % | [11] |
| Dansk Træemballage A/S | AB Karl Hedin Emballage | 100 % | [12] |
| AB Karl Hedin Emballage | AB Karl Hedin Rättvik | 100 % af kapital og stemmer | [12] |
| AB Karl Hedin Emballage | Boardic AB | 100 % af kapital og stemmer | [12] |
| AB Karl Hedin Emballage | Edvardssons i Bredbyn AB | 100 % af kapital og stemmer | [12] |
Nefab Packaging SwedenGrundlæggerfamilie sammen med institutionel ejerkapital
- Grundlæggerfamilien Nordgren / PihlOverordnet ejerskab
- Wallenberg-sfærenWallenberg Investments beskriver ejerandelen
- Nefab – overordnet ejerskabOverordnet koncern · ingen omsætningspost herGrundlæggerfamilien Nordgren / Pihl → 50 % · overordnet ejerskab; Wallenberg-sfæren → 50 % · overordnet ejerskab[54][22]
- Nefab Packaging Sweden ABDen juridiske enhed, som sammenligningen vedrørerNefab – overordnet ejerskab → Indgår i · juridiske mellemled vises ikke[20]
- Farusa Emballage ABSvensk datterselskab · LommaNefab Packaging Sweden AB → 100 % af kapital og stemmer[20]
- Nefab Tech S.A. de C.V.Datterselskab · MexikoNefab Packaging Sweden AB → 99 % af kapital og stemmer[20]
- Nefab Trio-Emballage ABHelejet i 2025 · fusioneret 30. januar 2026Nefab Packaging Sweden AB → 100 % i 2025 · derefter fusioneret[20]
- Nefab Edge Emballage ABHelejet i 2025 · fusioneret 30. januar 2026Nefab Packaging Sweden AB → 100 % i 2025 · derefter fusioneret[20]
Overordnet ejerskab kontrolleret 9. oktober 2026; ejerandele ifølge regnskabet for 2025
Det øverste 50/50-led viser det overordnede ejerskab. Det skal ikke læses som en fuldstændig, aktuel juridisk ejerkæde frem til Packaging Sweden.
Årsrapporten for 2025 beskriver FAM som ejer af 50 procent af Nefab Holding. Efter omorganiseringen i 2026 bruges betegnelsen Wallenberg-sfæren her; en konkret aktieoverdragelse er ikke fastslået.
Packaging Sweden udarbejder ikke sit eget koncernregnskab. Træet viser et udvalg af ejerandele og må ikke bruges til at lægge omsætning sammen.
Edge og Trio er historiske datterselskaber i træet; begge blev fusioneret ind i Packaging Sweden den 30. januar 2026.
Vis ejerrelationer og deres kilder
| Fra | Til | Relation | Kilde |
|---|---|---|---|
| Grundlæggerfamilien Nordgren / Pihl | Nefab – overordnet ejerskab | 50 % · overordnet ejerskab | [54][22] |
| Wallenberg-sfæren | Nefab – overordnet ejerskab | 50 % · overordnet ejerskab | [54][22] |
| Nefab – overordnet ejerskab | Nefab Packaging Sweden AB | Indgår i · juridiske mellemled vises ikke | [20] |
| Nefab Packaging Sweden AB | Farusa Emballage AB | 100 % af kapital og stemmer | [20] |
| Nefab Packaging Sweden AB | Nefab Tech S.A. de C.V. | 99 % af kapital og stemmer | [20] |
| Nefab Packaging Sweden AB | Nefab Trio-Emballage AB | 100 % i 2025 · derefter fusioneret | [20] |
| Nefab Packaging Sweden AB | Nefab Edge Emballage AB | 100 % i 2025 · derefter fusioneret | [20] |
NorrlandspallPrivat virksomhedsgruppe; ultimative personlige ejere er ikke verificeret
- Norrlandspall Invest ABKoncernmoderselskab · ultimative personlige ejere er ikke verificeret
- Norrlandspall ABPallehandel og returstrømmeNorrlandspall Invest AB → 100 % af kapitalen[23]
- Returpallsystemet Sverige ABDatterselskabNorrlandspall Invest AB → 100 % af kapitalen[23]
- Norrlandspall Fastigheter Umeå ABProduktions- og erhvervsejendommeNorrlandspall Invest AB → 100 % af kapitalen[23]
- Norrlandspall Fastigheter Örebro ABProduktions- og erhvervsejendommeNorrlandspall Invest AB → 100 % af kapitalen[23]
- Norrlandspall ASDatterselskab · NorgeNorrlandspall Invest AB → 100 % af kapitalen[23]
Regnskabsafslutning 31. december 2025
Der er ikke verificeret et aktuelt primært ejerdokument om de personlige ejere. Træet stopper derfor ved Invest AB.
Norrlandspalls opgave i Byggpall er ikke det samme som at eje eller kontrollere hele retursystemet; Byggpall vises ikke som datterselskab.
Vis ejerrelationer og deres kilder
| Fra | Til | Relation | Kilde |
|---|---|---|---|
| Norrlandspall Invest AB | Norrlandspall AB | 100 % af kapitalen | [23] |
| Norrlandspall Invest AB | Returpallsystemet Sverige AB | 100 % af kapitalen | [23] |
| Norrlandspall Invest AB | Norrlandspall Fastigheter Umeå AB | 100 % af kapitalen | [23] |
| Norrlandspall Invest AB | Norrlandspall Fastigheter Örebro AB | 100 % af kapitalen | [23] |
| Norrlandspall Invest AB | Norrlandspall AS | 100 % af kapitalen | [23] |
Gyllsjö TräindustriFamilievirksomhed ifølge selskabets egen beskrivelse
- Oplyst ejerfamilieFamilievirksomhed siden 1946 ifølge selskabet
- AB Gyllsjö TräindustriIntegreret savværks- og palleproduktionOplyst ejerfamilie → Oplyst familieejerskab · ejerandele er ikke verificeret[28]
- Industrispik Linan ABEgen sømproduktionAB Gyllsjö Träindustri → 100 % af kapitalen[27]
- Gyllsjö Energi ABEnergiselskab i koncernenAB Gyllsjö Träindustri → 100 % af kapitalen[27]
- Kommanditselskab i koncernenÅrsrapporten angiver Johannes Persson KBAB Gyllsjö Träindustri → 90 % af kapitalen[27]
Regnskabsafslutning 31. august 2025; familieoplysning kontrolleret 9. oktober 2026
En fuldstændig, aktuel fordeling af aktierne mellem personer er ikke verificeret.
Kommanditselskabets navn gengives efter originalen; forskellige registertjenester bruger forskellige stavemåder. Virksomhedens bidrag er ikke oplyst særskilt her.
Vis ejerrelationer og deres kilder
| Fra | Til | Relation | Kilde |
|---|---|---|---|
| Oplyst ejerfamilie | AB Gyllsjö Träindustri | Oplyst familieejerskab · ejerandele er ikke verificeret | [28] |
| AB Gyllsjö Träindustri | Industrispik Linan AB | 100 % af kapitalen | [27] |
| AB Gyllsjö Träindustri | Gyllsjö Energi AB | 100 % af kapitalen | [27] |
| AB Gyllsjö Träindustri | Kommanditselskab i koncernen | 90 % af kapitalen | [27] |
Åsljunga-PallenFamiliedrevet virksomhed ifølge egen historik
- Familien NilssonStefan Nilsson ejer og driver virksomheden ifølge dens historik
- Åsljunga-Pallen Service ABKoncernmoderselskabFamilien Nilsson → Oplyst ejerfamilie · personlige ejerandele er ikke verificeret[35]
- Åsljunga-Pallen ABSavværk og palleproduktionÅsljunga-Pallen Service AB → 100 % af kapital og stemmer[34]
Regnskabsafslutning 30. juni 2025; familieoplysning kontrolleret 9. oktober 2026
Familieoplysningen vedrører virksomheden ifølge selskabets historik. Den verificerer ikke en bestemt persons direkte aktieandel i Service AB.
Koncernmoderselskabet og driftsselskabet holdes adskilt. Omsætningen i toplisten vedrører koncernen.
Vis ejerrelationer og deres kilder
GLF Pallet GroupFamiliedrevet virksomhed
- Johan WesterTredje generation · familiehistorien går tilbage til 1941
- GLF Pallet Group ABKoncernmoderselskab · SverigeJohan Wester → 100 % af aktier og stemmer[37]
- GLF Genarp ABProduktion og handel · SverigeGLF Pallet Group AB → 100 % af kapital og stemmer[37]
- GLF Fastighets ABEjendomsselskab · SverigeGLF Pallet Group AB → 100 % af kapital og stemmer[37]
- GLF Fastighet Sävsjöström ABEjendomsselskab · SverigeGLF Pallet Group AB → 100 % af kapital og stemmer[37]
- GLF Polska Sp. z o.o.Produktion · Słupsk, PolenGLF Genarp AB → 100 %[37][36]
- GLF Polska Mielec Sp. z o.o.Produktion · PolenGLF Genarp AB → 100 %[37][36][56]
- MW Property Sp. z o.o.Ejendomsselskab · PolenGLF Genarp AB → 100 %[37][36]
- GLF TRÄAB ABTræemballage · SävsjöströmGLF Genarp AB → 100 %[37][36]
Ejeroplysninger i regnskabet for 2025; selskabssiden kontrolleret 9. oktober 2026
Familiehistorien fra 1941 skal holdes adskilt fra registreringsåret for det nuværende moderselskab, 2017.
Selskaber og produktionssteder er forskellige ting. Samme juridiske selskab kan have flere anlæg.
Undersøgelsen er udarbejdet for GLF, som også indgår i sammenligningen.
Vis ejerrelationer og deres kilder
| Fra | Til | Relation | Kilde |
|---|---|---|---|
| Johan Wester | GLF Pallet Group AB | 100 % af aktier og stemmer | [37] |
| GLF Pallet Group AB | GLF Genarp AB | 100 % af kapital og stemmer | [37] |
| GLF Pallet Group AB | GLF Fastighets AB | 100 % af kapital og stemmer | [37] |
| GLF Pallet Group AB | GLF Fastighet Sävsjöström AB | 100 % af kapital og stemmer | [37] |
| GLF Genarp AB | GLF Polska Sp. z o.o. | 100 % | [37][36] |
| GLF Genarp AB | GLF Polska Mielec Sp. z o.o. | 100 % | [37][36][56] |
| GLF Genarp AB | MW Property Sp. z o.o. | 100 % | [37][36] |
| GLF Genarp AB | GLF TRÄAB AB | 100 % | [37][36] |
Triple Kjell / Kjell & CoFamiliedrevet virksomhed ifølge selskabet
- Familien KjellGöran grundlagde virksomheden; Johan og Fredrik har roller i driften
- Triple Kjell ABKoncernmoderselskabFamilien Kjell → Oplyst familieejerskab · ejerandele er ikke verificeret[39]
- Kjell & Co AktiebolagPallehåndtering og emballage · KarlstadTriple Kjell AB → 100 % af kapitalen[38]
- Göran Kjell ABDatterselskabKjell & Co Aktiebolag → 100 % af kapitalen[57]
- Kjell & Co Stockholm ABDatterselskabKjell & Co Aktiebolag → 100 % af kapitalen[57]
Regnskabsafslutning 31. december 2025; familieoplysning kontrolleret 9. oktober 2026
De præcise, aktuelle aktieandele mellem familiemedlemmerne er ikke fastslået her.
Kjell & Co's samarbejde i CPL betyder ikke, at CPL's øvrige medlemsvirksomheder er datterselskaber af Triple Kjell.
Træet vedrører emballagevirksomheden Kjell & Co, ikke elektronikforhandleren med et lignende navn.
Vis ejerrelationer og deres kilder
Simlinge Finans / KRP-gruppenEjerledet industrigruppe ifølge transaktionsoplysning
- Anders NilssonKRP's ejer og administrerende direktør ifølge sælgerens rådgiver
- Simlinge Finans ABKoncernmoderselskab i den gennemgåede årsrapportAnders Nilsson → Oplyst personlig ejer · direkte aktieandel er ikke verificeret[46]
- KRP Pall & Emballage ABDriftsselskabSimlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- Allbox & BHB ABDriftsselskabSimlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- Troedsson & Nilsson ABDriftsselskabSimlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- Skånes Pallservice ABDriftsselskabSimlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- Höjars Emballage ABDriftsselskabSimlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- Strandbergs Emballage ABDriftsselskabSimlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- KRP Trading ABTidligere mellemselskab · fusioneret ind i Simlinge i 2024Simlinge Finans AB → Helejet før fusionen i 2024[40]
- Palcon Trading ABOpkøbt i 2025Simlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
- Klexab Export Emballage ABOpkøbt i 2025Simlinge Finans AB → 100 % af kapitalen[60]
Selskabsstruktur pr. 31. december 2025 ifølge note 12 og 19 i den originale årsrapport.
Ejertræet viser fire større markedsnavne. Palcon og Klexab findes også i den udfoldelige oversigt og i mobilvisningen.
Anders Nilsson navngives som KRP's ejer og administrerende direktør i transaktionsmeddelelsen. Hans direkte aktieandel i Simlinge er ikke verificeret.
Koncernen omfatter 13 helejede svenske datterselskaber, herunder udlejnings- og ejendomsselskaber. KRP Trading vises som en historisk, indfusioneret enhed.
Vis ejerrelationer og deres kilder
| Fra | Til | Relation | Kilde |
|---|---|---|---|
| Anders Nilsson | Simlinge Finans AB | Oplyst personlig ejer · direkte aktieandel er ikke verificeret | [46] |
| Simlinge Finans AB | KRP Pall & Emballage AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | Allbox & BHB AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | Troedsson & Nilsson AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | Skånes Pallservice AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | Höjars Emballage AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | Strandbergs Emballage AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | KRP Trading AB | Helejet før fusionen i 2024 | [40] |
| Simlinge Finans AB | Palcon Trading AB | 100 % af kapitalen | [60] |
| Simlinge Finans AB | Klexab Export Emballage AB | 100 % af kapitalen | [60] |
Hillerstorps Special Emballage / HSE HörnstenenFamiliedrevet virksomhed med holdingselskab
- Samuel DavidssonRegistreret reel ejer; familiedrevet virksomhed[53]
- HSE Hörnstenen ABHoldingselskab; forvalter datterselskaberRegistreret kontrol 100 %; ikke dokumentation for en direkte aktieandel. [53]
- Hillerstorps Special Emballage ABEgen fabrik i Kävsjö; beløbet i omsætningslistenSamtlige aktier ifølge originalrapporten for 2022/23; moderselskabsforholdet består i rapporten for 2024/25. [49]
Regnskabsafslutning 30. juni 2025; familie- og registeroplysninger kontrolleret 11. oktober 2026.
Ratsits oplysning vedrører registreret kontrol i HSE Hörnstenen. Den fastslår hverken Samuel Davidssons direkte aktiebeholdning eller eventuelle mellemled.
HSE beskriver den operative virksomhed som en familievirksomhed. Erik Davidsson tilhører ifølge selskabet tredje generation. Hörnstenens investeringer i konsulentvirksomhed og Heijel indgår ikke i beløbet for træemballage.[50]
Vis ejerrelationer og deres kilder
Ejerandele og strukturer er dateret i hvert træ. Oplysninger om familier tilskrives virksomhederne eller transaktionsparterne. Træerne er udvalg og må ikke bruges til at lægge koncernomsætning sammen.
Ejerkategorierne er ikke kvalitetskarakterer. Både familien, der driver en fabrik, og familien, der investerer i virksomheder, kan købe konkurrenter, låne til ekspansion og investere i automatisering. Forskellen ligger i, hvem der træffer beslutningerne, hvilken kapital der er til rådighed, og hvilke andre aktiviteter fabrikken indgår i.
Ejerforholdene sætter også spor i regnskaberne: indkøb fra et søsterselskab, penge på koncernkontoen eller fælles finansiering af opkøb. Sammenhængene viser sig ofte først i noterne.
Én palle – flere forretninger
Den ene producent ejer savværket. Den anden sælger en tilpasset løsning til følsomt gods. Den tredje tjener på, at samme palle kommer tilbage og kan bruges igen.
Her findes både standardiserede EUR-paller, kundetilpasset træemballage og returstrømme. De stiller forskellige krav til kapital og organisation. En omsætningsliste samler virksomhederne, men gør dem ikke fuldt sammenlignelige.
For den integrerede producent skal råvarestrømmen, maskinerne og leverancerne fungere sammen. Vida foretager en stor del af sine indkøb inden for ejergruppen. Gyllsjö har både savværk og egen sømproduktion. Åsljunga kombinerer savværk og palleproduktion.
Kontrol over flere led kan give handlefrihed, men hvert led kræver kapital, kompetencer og tilstrækkelig kapacitetsudnyttelse. Egen produktion af en komponent er ingen garanti for lavere omkostninger end eksterne indkøb. Træets kvalitet og egnethed til processen spiller også en rolle, som Svenskt Trä beskriver i sin gennemgang af emballagetræ. [3].
I specialemballage ligger en del af værdien i at løse kundens transportproblem. Konstruktionen skal beskytte godset og fungere i kundens håndtering. Derfor skal prisen på selve emballagen vejes op mod transportomkostningerne og mulige skader. Træ og søm er kun en del af den økonomiske beregning.
I returforretningen er der stadig meget arbejde efter leveringen. Pallen skal indsamles, sorteres og måske repareres, før den bruges igen. Mange paller i omløb behøver derfor ikke at betyde stor nyproduktion. Omsætningen afslører heller ikke, hvor mange gange de når at blive brugt.
Her får genbrug en konkret økonomisk betydning. Pallen har fortsat værdi, hvis den kommer tilbage i brugbar stand eller kan repareres til en rimelig pris. Men den værdi skal hentes hjem, nogle gange helt bogstaveligt. Indsamling og transport er lige så meget en del af forretningen som den vare, der engang blev leveret.
Norrlandspalls rolle i Byggpall viser, hvordan leverandørens opgave kan strække sig gennem hele brugsforløbet. Kunderelationen handler da også om, hvad der sker, når pallen er tømt, ødelagt eller befinder sig langt fra den første modtager.
Genbrug kræver et fungerende system
EU's emballageforordning, PPWR, fandt i hovedtræk anvendelse fra den 12. august 2026. Genbrugskravene indføres gradvist og afhænger af emballagetype, aktør, strøm og undtagelser. Dokumenterede retursystemer og den faktiske håndtering får dermed stor betydning. At produktet teknisk kan genbruges, beskriver kun en del af opgaven. [4].
Også miljøstatistikken kræver en nærmere læsning. I SCB's beregning af materialegenanvendelsesgraden for træemballage indgår reparation med henblik på genbrug i både tæller og nævner. Procenttallet måler altså noget andet end, hvor stor en andel af alle palletransporter der foregår med genbrugte paller. [5].
Tilladelser skal også sættes i den rette sammenhæng. Jordbruksverket skelner mellem mærkning af træemballage, der er behandlet på eget anlæg, og mærkning af emballage, der er behandlet hos andre. En mærkningstilladelse er derfor ikke nok til at afgøre, om en fabrik har egen varmebehandling. [6].
For køberen har det betydning, hvilken opgave leverandøren faktisk løser. Egne savværker, konstruktionsarbejde og returstrømme kræver forskellige ressourcer. Det afspejles også i virksomhedernes økonomi.
Investeringer og lønsomhed
Salg, resultat og pengestrømme kan bevæge sig i forskellige retninger. De skal læses sammen med investeringerne og finansieringen.
Investeringerne steg, mens salget faldt
Virksomhederne har investeret mere, samtidig med at omsætningen er faldet. SCB's statistik viser, hvordan de to kurver har bevæget sig i hver sin retning.
For virksomhedsenheder klassificeret inden for fremstilling af træemballage faldt nettoomsætningen fra 6,42 mia. SEK i 2022 til 5,55 mia. SEK i 2024. I det sidste år faldt salget omkring tre procent. Bruttoinvesteringerne gik den modsatte vej: fra 199 til 319 mio. SEK, en stigning på godt 60 procent. [1].
Omsætning og investeringer
Branchens omsætning og investeringer 2022–2024
I 2024 faldt branchens nominelle salg, mens investeringsudbetalingerne steg. Regnskaberne viser forskellige stadier af flerårige investeringer.
Nettoomsætning · mio. SEK
−3,0 %2024 sammenlignet med 2023
Bruttoinvesteringer · mio. SEK
+60,3 %2024 sammenlignet med 2023
SCB's virksomhedsenheder inden for SNI 16.24, løbende priser. Diagrammerne har forskellige værdiskalaer og begynder ved nul. Populationen svarer ikke til toplistens koncerner og viser hverken pallevolumen eller dokumenteret overkapacitet.
Vis dokumentationen og beregningen
| År | Nettoomsætning, mio. SEK | Bruttoinvesteringer, mio. SEK |
|---|---|---|
| 2022 | 6 417 | 266 |
| 2023 | 5 723 | 199 |
| 2024 | 5 549 | 319 |
Udvalg: SNI 16.24, virksomhedsenheder, løbende priser. Industristatistikken måler ikke hele den svenske efterspørgsel efter paller og må ikke bruges som nævner til at beregne toplistens markedsandele.
Omsætningsfaldet er heller ikke et volumenmål. Salgspriser og produktmix påvirker beløbene, ligesom de aktiviteter, der indgår. SCB's statistiske virksomhedsenheder har desuden en anden afgrænsning end både de enkelte aktieselskaber og de koncerner, der sammenlignes her. [2].
Et nyt anlæg følger sjældent regnskabernes rytme. Det kan bestilles i gode år, betales, når efterspørgslen svækkes, og først begynde at producere senere. Hvert regnskab viser et nyt stadium af det samme projekt.
Åsljunga og Triple Kjell befinder sig forskellige steder i dette forløb. Åsljungas store investeringsudbetaling ligger i året frem til juni 2024. Hos Triple Kjell er der stadig betydelige igangværende anlægsprojekter i december 2025, inden åbningen i Kumla i 2026.
Dagens omsætning giver derfor ikke et fuldstændigt billede af morgendagens kapacitet. Pengene betales, før investeringen har vist sin værdi. Når anlægget tages i brug, skal den løbende forretning bære afskrivninger, renter og bemanding. Muligheden for at levere mere skal også omsættes til lønsomme forretninger.
Ejerskifter og investeringer
Opkøb, fusioner og investeringer 2015–2026
Opkøb, nye medejere og fusioner ændrer både virksomhederne og de tal, der kan sammenlignes fra år til år.
- 2015Aven bliver en del af DTEDTE køber Aven Rabbalshede og Aven Holmestrand ifølge Avens historik.[18]
Opkøbsår · Opkøb
- April 2015FAM går ind i NefabFAM bliver medejer med 50 procent efter grundlæggerfamiliens tilbagekøb i 2014.[21]
Måned for ejerskifte · Ejerskifte
- 5. november 2020Kirk Kapital køber 40 procent af DTEEjermeddelelsen peger på yderligere konsolidering, især i Sverige og Norge.[16]
Offentliggørelsesdato · Ejerskifte
- 2022Kjell & Co køber virksomheden i StockholmKjell & Co køber 100 procent af Kjell & Co Stockholm i løbet af året.[38]
Opkøbsår · Opkøb
- Året frem til juni 202458,6 mio. SEK i investeringsudbetalingerKoncernen betaler 58 585 586 SEK for investeringer i materielle anlægsaktiver i regnskabsåret.[34]
Regnskabsperiode · Investering
- 1. juni 2024Edvardssons i Bredbyn kommer tilKarl Hedin Emballage køber Edvardssons.[12]
Opkøbsdato · Opkøb
- 10. december 2024Canfor øger ejerandelen til 77 procentCanfor meddeler et køb af yderligere syv procentpoint i Vida.[9]
Offentliggørelsesdato · Ejerskifte
- 14. marts 2025HSE beskriver en ny produktionsmaskineMaskinen blev installeret i begyndelsen af året for at kunne håndtere større produkter, oplyser selskabet.[51]
Offentliggørelsesdato · Investering
- 9. maj 2025Aven og Hedin får samme ejerDTE overtager AB Karl Hedin Emballage med datterselskaber.[19]
Overtagelsesdato · Opkøb
- 2. september 2025Palcon-handlen offentliggøresSælgerens rådgiver beskriver opkøbet via KRP's ejerselskab.[46]
Offentliggørelsesdato · Opkøb
- 30. september 2025HSE præsenterer nye kontorarealerSelskabet beskriver flere arbejdspladser og mødelokaler; meddelelsen kommer efter regnskabsafslutningen i juni.[52]
Offentliggørelsesdato · Lokaler
- 30. januar 2026Edge og Trio samles i Packaging SwedenBegge datterselskaber fusioneres ind i Nefab Packaging Sweden AB.[20]
Fusionsdato · Fusion
- Juni 2026Anlægget i Kumla kommer tilKjell & Co oplyser, at det nye anlæg i Kumla kom til i juni 2026.[39]
Startmåned oplyst af selskabet · Anlæg
Udvalg 2015–2026. Hver begivenhed har sin egen kilde. Offentliggørelsesdato, overtagelsesdato og investeringsperiode holdes adskilt. Rækkefølgen beviser ikke opnåede synergier eller afkast.
Vis dokumentationen og beregningen
| Tidspunkt | Begivenhed | Datoens betydning | Kilde |
|---|---|---|---|
| 2015 | Aven bliver en del af DTE | opkøbsår | [18] |
| April 2015 | FAM går ind i Nefab | måned for ejerskifte | [21] |
| 5. november 2020 | Kirk Kapital køber 40 procent af DTE | offentliggørelsesdato | [16] |
| 2022 | Kjell & Co køber virksomheden i Stockholm | opkøbsår | [38] |
| Året frem til juni 2024 | 58,6 mio. SEK i investeringsudbetalinger | regnskabsperiode | [34] |
| 1. juni 2024 | Edvardssons i Bredbyn kommer til | opkøbsdato | [12] |
| 10. december 2024 | Canfor øger ejerandelen til 77 procent | offentliggørelsesdato | [9] |
| 14. marts 2025 | HSE beskriver en ny produktionsmaskine | offentliggørelsesdato | [51] |
| 9. maj 2025 | Aven og Hedin får samme ejer | overtagelsesdato | [19] |
| 2. september 2025 | Palcon-handlen offentliggøres | offentliggørelsesdato | [46] |
| 30. september 2025 | HSE præsenterer nye kontorarealer | offentliggørelsesdato | [52] |
| 30. januar 2026 | Edge og Trio samles i Packaging Sweden | fusionsdato | [20] |
| Juni 2026 | Anlægget i Kumla kommer til | startmåned oplyst af selskabet | [39] |
Hvad overskuddet består af
Et større overskud kan skyldes flere solgte paller, bedre priser eller lavere omkostninger. Det kan også skyldes en solgt ejendom.
Hos Hedin spiller salget af aktiver en stor rolle for resultatfremgangen. Nefab Packaging Sweden forbedrer driftsresultatet, selv om bruttoresultatet falder lidt. Hos GLF stiger den rapporterede pengestrøm fra driften, samtidig med at driftsresultatet falder.
Regnskaberne fortæller om tre forskellige forløb. En virksomhed kan sælge mere, uden at marginen stiger, eller frigøre penge trods et svagere resultat. Forklaringen kan ligge andre steder i regnskabet end i det seneste resultattal.
Tidsperioden spiller også en rolle. Triple Kjells omsætning steg næsten 25 procent i 2025, men var kun godt fire procent højere end i 2022. Driftsresultatet lå stadig betydeligt under niveauet dengang. Det seneste års kraftige stigning rummer dermed en genopretning efter et tidligere fald.
Driftsmarginer
Tre familievirksomheders driftsmarginer 2021–2025
Tre familiedrevne virksomheder viser en lavere driftsmargin i 2025 end i 2021. Det er en sammenligning af rapporterede koncerner, hvis omfang kan have ændret sig.
Åsljungas regnskabsår slutter den 30. juni; de øvrige følger kalenderåret. Opkøb, produktmix, ejendomme og leasing varierer. Historiske år er ikke fastslået som normalår, og linjerne viser ikke en vægtet branchemargin.
Vis dokumentationen og beregningen
| Koncern | Regnskabsår | Nettoomsætning, mio. SEK | Driftsresultat, mio. SEK | Margin | Kilde |
|---|---|---|---|---|---|
| GLF Pallet Group | 2021 | 272,480 | 26,973 | 9,90 % | [37] |
| GLF Pallet Group | 2022 | 418,601 | 38,361 | 9,16 % | [37] |
| GLF Pallet Group | 2023 | 287,651 | 22,520 | 7,83 % | [37] |
| GLF Pallet Group | 2024 | 252,013 | 7,310 | 2,90 % | [37] |
| GLF Pallet Group | 2025 | 270,278 | 5,803 | 2,15 % | [37] |
| Åsljunga-Pallen | 2021 | 263,831 | 40,324 | 15,28 % | [34] |
| Åsljunga-Pallen | 2022 | 375,473 | 82,744 | 22,04 % | [34] |
| Åsljunga-Pallen | 2023 | 328,582 | 49,041 | 14,92 % | [34] |
| Åsljunga-Pallen | 2024 | 254,609 | 10,206 | 4,01 % | [34] |
| Åsljunga-Pallen | 2025 | 293,897 | 12,506 | 4,26 % | [34] |
| Triple Kjell | 2021 | 190,298 | 19,353 | 10,17 % | [38] |
| Triple Kjell | 2022 | 254,143 | 22,172 | 8,72 % | [38] |
| Triple Kjell | 2023 | 213,859 | 12,138 | 5,68 % | [38] |
| Triple Kjell | 2024 | 212,683 | 8,228 | 3,87 % | [38] |
| Triple Kjell | 2025 | 264,741 | 12,594 | 4,76 % | [38] |
Beregning: driftsresultat efter afskrivninger ÷ nettoomsætning × 100. De viste tal er afrundede; beregningerne bruger originalernes uafrundede tal.
Driftsmarginer over tid
| Virksomhed og regnskabsniveau | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vida Packaging AB, juridisk enhed | – | 13,4 % | 10,5 % | 8,6 % | 6,9 % |
| Åsljunga-Pallen Service, koncern | 15,3 % | 22,0 % | 14,9 % | 4,0 % | 4,3 % |
| GLF Pallet Group, koncern | 9,9 % | 9,2 % | 7,8 % | 2,9 % | 2,1 % |
| Triple Kjell, koncern | 10,2 % | 8,7 % | 5,7 % | 3,9 % | 4,8 % |
| Norrlandspall Invest, koncern | – | – | – | 4,1 % | 8,1 % |
| Simlinge Finans, koncern | – | – | 13,4 % | 11,3 % | 10,4 %[60] |
| Gyllsjö Träindustri, koncern | – | – | – | 8,5 % | 5,3 % |
Driftsmargin = driftsresultat efter afskrivninger divideret med nettoomsætning. Egne beregninger ud fra originalrapporterne. En streg betyder, at et tilsvarende originaltal ikke er fastslået til tabellen. Åsljungas regnskabsår slutter i juni og Gyllsjös i august. Samme regnskabsniveau fastholdes i hver række, men koncernernes indhold kan ændre sig. Tabellen viser hverken en vægtet branchemargin eller lønsomheden for identiske produkter.
Hos flere virksomheder bliver en mindre del af omsætningen tilbage som driftsresultat end i 2022. Serien giver ingen fælles forklaring: priser, kundevolumener, indkøb og aktivitetsmix kan påvirke virksomhederne forskelligt. 2022 er heller ikke fastslået som et normalår, hvis marginer alle med rimelighed skal vende tilbage til.
Pengestrømmene følger til dels andre vilkår. Et salg bogføres, når det opstår, men pengene kan komme senere. Lageret binder kapital, før varerne når kunden. Hvis driftsgælden vokser, kan flere penge blive i virksomheden i en periode, uden at produktionen dermed er blevet mere lønsom.
To tilsvarende resultater kan altså kræve forskellig finansiering. Den, der får hurtig betaling og holder lageret nede, har brug for mindre kapital end den, der først køber råvarer, producerer og derefter venter på kundens betaling. Selv en lønsom salgsstigning kan binde penge.
Ejergruppen kan ændre billedet yderligere. Et datterselskab med få penge i banken kan have store tilgodehavender i koncernen. Et andet kan låne kapital ud til moderselskabet. For at vurdere handlemulighederne kræves da både saldoen og vilkårene: Et koncerntilgodehavende er ikke det samme som penge på egen bankkonto eller en ubegrænset ret til at hæve dem.
Det ses i Hedins udlån til DTE, Avens koncernkonto og Nefabs interne finansiering. Kapitalen skal også følges op over det enkelte selskab.
De ti virksomheder i detaljer
Hvert selskab har sin egen historie. Her følger de vigtigste fund, hvad originalerne viser, og hvad der endnu skal fastslås.
Vida Packaging: højere salg, lavere margin
Vida Packaging AB foretager mere end halvdelen af sine indkøb inden for ejergruppen. I 2025 var andelen 53 procent mod 49 procent året før. [7].
Vida fremhæver selv nærheden til gruppens savværker som grundlag for en stabil træforsyning. Den omfattende interne handel viser, hvor tæt Packaging er knyttet til ejergruppen.
Andelen vedrører dog indkøb generelt, ikke kun træ. Den siger heller ikke noget om omkostningerne sammenlignet med eksterne alternativer. Det kræver interne priser, transportløsninger og oplysninger om, hvad der købes.
Resten af Europa stod for hele salgsfremgangen
Vida Packaging AB's nettoomsætning steg fra 578,0 mio. SEK i 2024 til 662,8 mio. SEK i 2025. Salget til resten af Europa steg fra 92,0 til 185,3 mio. SEK. Norden faldt fra 475,8 til 462,5 mio. SEK. [7].
Stigningen i resten af Europa var større end selskabets samlede stigning. Salgsfremgangen kom derfra, mens Norden gik tilbage. Oplysningerne beskriver kundemarkederne; de angiver hverken antallet af leverede paller eller, hvor produkterne blev fremstillet.
Driftsresultatet gik den modsatte vej, fra 49,9 til 45,9 mio. SEK. Marginen faldt til 6,9 procent. Sammenlignet med selskabets margin på 13,4 procent i 2022 er den omtrent halveret. [7].
Også egne savværker afhænger af råvaretilgangen
Savværkerne giver nærhed til råvaren. De afhænger selv af den regionale træforsyning.
I maj 2026 meddelte Canfor, at Vidas savværker i Urshult og Orrefors skulle lukke permanent. Ejeren henviste til ubalance mellem produktionskapacitet og fibertilgang i det sydlige Sverige. [10].
Meddelelsen vedrører savværkerne og dokumenterer ingen leveringsproblemer eller fabrikslukninger hos Packaging. Den viser dog en begrænsning ved den integrerede model: Selv en gruppe med egne savværker skal tilpasse sig råvaretilgangen.
Aven / Karl Hedin: salg af aktiver løfter Hedins resultat
Navnet Karl Hedin består. Siden den 9. maj 2025 har emballagevirksomheden været ejet af DTE.
Handlen omfattede ti produktionssteder i Sverige og ét i Estland ifølge køberens meddelelse. Aven Rabbalshede havde allerede tilhørt den danske gruppe siden 2015. To kendte svenske navne fik dermed samme ejer. [19], [18].
DTE ejes med 60 procent af DTE Holding og med 40 procent af Kirk Kapital Strategic Investments. Kirk Kapitals indtræden blev offentliggjort i 2020 med yderligere konsolidering i Sverige og Norge som erklæret strategi. Hedin-købet viser, hvordan en familieinvestors kapital kan støtte en voksende industrigruppe.
Hedins resultat uden gevinster fra salg af aktiver
Salget steg 11,5 procent i 2025. Driftsresultatet steg fra 63,5 til 93,1 mio. SEK, en fremgang på omkring 46 procent.
| AB Karl Hedin Emballage, mio. SEK | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsætning | 452,4 | 504,5 |
| Rapporteret driftsresultat | 63,5 | 93,1 |
| Gevinster på solgte anlægsaktiver | 0,3 | 28,8 |
| Driftsresultat efter fradrag af netop disse gevinster | 63,3 | 64,3 |
Egen beregning ud fra selskabets årsrapport for 2025, s. 3 og note 3, s. 11. Sidste række er ikke en fuldstændig normalisering af resultatet. [12].
Stigningen i gevinsterne på aktiver svarer til 96,7 procent af stigningen i driftsresultatet. Når kun den post trækkes fra i begge år, er der en forbedring på 1,5 procent tilbage.
Bruttoresultatet faldt desuden lidt trods det højere salg. Billedet af den løbende forretning er dermed betydeligt mere afdæmpet, end resultatfremgangen først antyder.
En af handlerne med aktiver fremgår af ledelsesberetningen: Ejendommene i Krylbo blev solgt til Karl Hedin Sågverk i maj. Hele realisationsgevinsten kan dog ikke henføres til netop disse ejendomme, da noten ikke fordeler beløbet på de enkelte aktiver.
Resultatet efter fradraget er heller ikke et rent fabriksoverskud. Det indeholder andre poster, blandt andet indtægter fra koncernadministration og udlånt personale. Beregningen udskiller en stor og klart identificeret post; den gør ikke resten af virksomheden fuldt sammenlignelig fra år til år.
Driftsresultat
Hedins driftsresultat med og uden gevinster på aktiver
Efter fradrag af kun gevinsterne på aktiver steg driftsresultatet fra 63,3 til 64,3 mio. SEK. Den rapporterede stigning til 93,1 mio. SEK har altså en anden sammensætning end salgsstigningen.
AB Karl Hedin Emballage, juridisk enhed. Den venstre del er resultatet efter fradrag af netop gevinsterne på aktiver, ikke et fuldt normaliseret eller organisk resultat. Den højre viser de identificerede gevinster på aktiver. Gevinsten på aktiver i 2024 er 0,256 mio. SEK.
Kilder: [12]
Vis dokumentationen og beregningen
| År | Driftsresultat, mio. SEK | Gevinster på aktiver, mio. SEK | Resterende resultat, mio. SEK | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 63,541 | 0,256 | 63,285 | [12] |
| 2025 | 93,064 | 28,814 | 64,250 | [12] |
Stigningen i gevinster på aktiver: 28,814 − 0,256 = 28,558 mio. SEK. Stigningen i driftsresultat: 93,064 − 63,541 = 29,523 mio. SEK. Det aritmetiske bidrag er 96,7 procent.
Hedin blev långiver til den nye ejer
Ved udgangen af 2025 havde Hedin-selskabet et nettoudlån på 142 mio. SEK til DTE mod nul året før. Selskabet oplyser samtidig, at det ikke havde eksterne lån. [12].
Emballageselskabet var altså långiver til den nye modergruppe ved årsskiftet. Det fremgår ikke, hvordan kapitalen blev brugt videre. Udlånet giver dermed ikke grundlag for at hævde, at Hedin finansierede købet af sig selv.
I DTE's egen årsrapport findes et andet aftryk af handlen: 317,6 mio. DKK i oprindeligt indregnet goodwill fra Hedin-købet. Den internationale koncerns finansielle omkostninger steg fra 6,3 til 47,9 mio. DKK. Ledelsen knytter den ændrede gældsætning og de øgede omkostninger til opkøbet. [13].
Goodwillposten er hverken købesummen eller en investering i nye produktionsmaskiner. De finansielle omkostninger vedrører hele det internationale DTE og må ikke læses som en særskilt svensk renteregning.
Købet har altså ændret både DTE's aktiviteter og finansiering. Hedin-selskabet indgår nu også i de interne kapitalstrømme.
Aven: lavere salg i Sverige, højere i resten af Europa
Avens omsætning var næsten uændret i 2025. Under det samlede tal ændrede kundemarkederne sig dog: Sverige faldt fra 188,4 til 181,5 mio. SEK, mens resten af Europa steg fra 35,2 til 42,8 mio. SEK.
Selskabet udbetalte 50 mio. SEK i udbytte i løbet af året og rapporterede cirka 80 mio. SEK på koncernkontoen. Kontoen indgår i gruppens fælles finansiering og skal vurderes ud fra sine vilkår frem for at blive sidestillet med en selvstændig bankbeholdning. [11].
Nefab Packaging Sweden: da Northvolt gik konkurs
Nefab Packaging Sweden havde investeret i maskiner og kapacitet til Northvolts satsning. Da kunden gik konkurs, blev også leverandøren ramt.
I ledelsesberetningen for 2025 beskriver selskabet mistede indtægter, reduceret forretningsmæssig nytte og negativ påvirkning af kapitalstrømmen. Kapitalen var allerede investeret, da forudsætningerne for opgaven ændrede sig. [20].
Der angives ikke et særskilt Northvolt-tab i svenske kroner. Hverken alle investeringerne eller hele årets ændring i pengestrømme kan henføres til kunden. Den dokumenterede eksponering er, at konkursen påvirkede en virksomhed, som allerede havde investeret kapital i opgaven.
Højere omsætning, men lavere bruttoresultat
Nettoomsætningen steg fra 536,8 til 559,7 mio. SEK i 2025. Bruttoresultatet faldt samtidig fra 124,2 til 123,7 mio. SEK.
Bruttomarginen faldt dermed fra 23,1 til 22,1 procent. Hver omsætningskrone gav mindre tilbage efter omkostningerne til de solgte varer.
Driftsresultatet blev alligevel forbedret fra 17,8 til 19,5 mio. SEK. Øvrige driftsposter giver en del af forklaringen. Deres nettoforbedring var større end hele stigningen i driftsresultatet. Blandt indtægterne er valutaposter og lejeindtægter, men også de øvrige omkostninger indgår i sammenligningen. [20].
Pengestrømmen fra driften faldt med cirka 84 procent
Forskellen mellem årene er endnu større i pengestrømmen fra driftsaktiviteter. Den faldt fra 60,9 til 9,6 mio. SEK.
To poster står for en stor del af ændringen. Tilgodehavenderne gav et positivt pengestrømsbidrag på 17,3 mio. SEK i 2024, men et negativt bidrag på 21,0 mio. SEK i 2025. Modtagne udbytter faldt samtidig fra 14 til 2 mio. SEK.
Det samlede udsving i disse poster er 50,3 mio. SEK, tæt på det samlede fald i pengestrømmen fra driften på 51,2 mio. SEK. Andre poster ændrede sig også og modvirkede til dels hinanden. [20].
Sammenligningen viser, hvor ændringen ligger i regnskabet, men dokumenterer hverken sene kundebetalinger eller, at Northvolt forårsagede hele udsvinget. Et pengestrømsbidrag fra tilgodehavender kan have flere forklaringer, og årsrapporten giver ikke en fuldstændig opdeling på kunder.
I 2024 og 2025 betalte selskabet desuden sammenlagt godt 92 mio. SEK for investeringer i materielle anlægsaktiver. Beløbet er ikke oplyst særskilt som en Northvolt-investering. Det viser størrelsen af investeringerne over to år, samtidig med at pengestrømmen fra driften ændrede sig kraftigt.
Ledelsen beskriver også en lysere udvikling efter sommeren 2025: Ordreindgangen blev styrket, især inden for energi og forsvar, og ordrebeholdningen frem mod 2026 blev vurderet som god. Det er selskabets egen vurdering i samme årsrapport.
Pengestrømme
Nefab Packaging Sweden: ændringen i pengestrømmen
Udsvinget i kundetilgodehavender og lavere modtagne udbytter svarer tilsammen til 50,3 mio. SEK af faldet på 51,2 mio. SEK.
Nefab Packaging Sweden AB, juridisk enhed. Ændringssøjlerne viser forskelle mellem årene, ikke årets niveauer. Brodiagrammet dokumenterer hverken sene betalinger eller et særskilt Northvolt-tab. Øvrige poster er en beregnet rest.
Kilder: [20]
Vis dokumentationen og beregningen
| Post | Type | Beløb, mio. SEK | Kilde |
|---|---|---|---|
| Pengestrøm 2024 | Total | 60,857 | [20] |
| Kundetilgodehavender | Ændring | -38,340 | [20] |
| Modtagne udbytter | Ændring | -12,000 | [20] |
| Øvrige poster, netto | Ændring | -0,895 | [20] |
| Pengestrøm 2025 | Total | 9,622 | [20] |
Kundetilgodehavender: −21,013 − 17,327 = −38,340 mio. SEK. Modtagne udbytter: 2,000 − 14,000 = −12,000 mio. SEK. Resterende ændring: −0,895 mio. SEK.
To fusioner ændrer sammenligningen for 2026
Den 30. januar 2026 blev både Nefab Edge Emballage og Nefab Trio-Emballage fusioneret ind i Packaging Sweden. Samme organisationsnummer omfatter derefter flere aktiviteter. En fremtidig omsætningsstigning skal derfor opdeles mellem tilførte aktiviteter og udviklingen i det tidligere selskab. [20].
Ejerhistorien omfatter private equity, men det nuværende ejerskab ser anderledes ud. Nordic Capital var medejer i 2007–2014. Grundlæggerfamilien købte Nefab tilbage i efteråret 2014, og FAM blev ejer af halvdelen i 2015. Det overordnede ejerskab deles nu mellem grundlæggerfamilien og Wallenberg-sfæren. [21], [22].
Analysen vedrører Nefab Packaging Sweden AB's egen resultatopgørelse og pengestrømsopgørelse. Den globale Nefab-koncern har et bredere forretningsområde. [20].
Norrlandspall: forretningen fortsætter, når pallen er tømt
Norrlandspall sælger paller, som virksomheden bagefter vil købe tilbage. Også vejen fra kunden til næste brug hører til forretningen.
Pallerne skal hentes, vurderes, sorteres og nogle gange repareres. Transport og håndtering er centrale dele af tilbuddet. En sådan forretning stiller andre krav til organisationen end en levering af en nyproduceret palle.
I Retursystem Byggpall har Norrlandspall ansvaret for levering, afhentning, kvalitetsvurdering og tilbagekøb. Byggebranchens styregruppe er systemansvarlig og beslutter blandt andet priser og kvalitetsspørgsmål. Returlogistik koordinerer og udvikler systemet. [24].
Norrlandspall udfører altså en driftsopgave i et større branchesystem. Virksomheden ejer og styrer ikke Byggpall alene.
37 SEK er ikke det samme som overskud
En helpalle koster 197 SEK ifølge Byggpalls offentlige prisliste, aflæst den 9. oktober 2026. Ved direkte retur til Norrlandspall er tilbagekøbsbeløbet 160 SEK, selv hvis pallen er ødelagt.
Forskellen er 37 SEK. Den er ikke et mål for overskuddet: Indsamling, transport, sortering, reparation og administration skal også betales.
Vilkårene sætter desuden strømmens størrelse i centrum. Fragt indgår ved levering af mindst 300 byggepaller og ved afhentning af mindst 85 paller. Ved mindre mængder tilkommer et fragtgebyr. [25].
Kunden får en klar tilbagekøbsværdi. Operatørens økonomi afhænger samtidig af, hvor effektivt pallerne kan hentes og håndteres. Når hele og ødelagte paller giver samme tilbagekøbsbeløb, bliver udfaldet af sorteringen og reparationsomkostningerne særligt interessante.
Norrlandspall beskriver tjenesten ”Repair light”, hvor løse komponenter repareres direkte under sorteringen. Pallen kan dermed opklassificeres uden et særskilt reparationsforløb. Det er et konkret eksempel på, hvordan håndteringen kan tilføre værdi mellem returneringen og næste levering. [26].
Returstrøm
Sådan fungerer Byggpalls returstrøm
Returmodellen kræver indsamling, vurdering, transport og en vej tilbage til kunden. Fabrikskapacitet beskriver kun en del af virksomheden.
- 01
Levering og brug
Pallen bærer godset til modtageren. Norrlandspall har den praktiske leveringsopgave.
- 02
Afhentning og tilbagekøb
Hele og ødelagte paller købes tilbage efter retursystemets vilkår.
- 03
Sortering og reparation
Pallen vurderes. Reparation kan udføres efter behov, eksempelvis under sorteringen.
- 04
Ny levering og brug
En godkendt palle kan leveres igen. Ikke alle returnerede paller når automatisk næste runde.
- Salgspris · helpalle
- 197 SEK
- Beløb ved direkte retur
- 160 SEK
Prisforskellen på 37 SEK skal dække flere arbejdsopgaver. Den er ikke et rapporteret overskud.
| Rolle | Opgave |
|---|---|
| Byggpalls styregruppe | Systemansvarlig • priser og kvalitet |
| Returlogistik | Koordinering • udvikling |
| Norrlandspall | Levering • afhentning • vurdering • tilbagekøb |
Skematisk proces. Prisvilkår aflæst 9. oktober 2026, ikke gennemsnitspriser for regnskabsåret. Fragtvilkår og håndteringsomkostninger påvirker økonomien. Byggpalls resultat er ikke oplyst særskilt i Norrlandspalls koncernregnskab.
Vis dokumentationen og beregningen
| Oplysning | Værdi eller beskrivelse | Kilde |
|---|---|---|
| Byggpalls styregruppe | Systemansvarlig, der beslutter blandt andet pris- og kvalitetsspørgsmål. | [24] |
| Returlogistik | Koordinerer og udvikler Retursystem Byggpall. | [24] |
| Norrlandspall | Levering, afhentning, kvalitetsvurdering og tilbagekøb. | [24] |
| Helpalle, salgspris | 197 SEK pr. palle | [25] |
| Helpalle, beløb ved direkte retur | 160 SEK pr. palle | [25] |
| Forskel mellem pris og returværdi | 37 SEK pr. palle | [25] |
| Levering inklusive fragt | 300 paller | [25] |
| Afhentning inklusive fragt | 85 paller | [25] |
| Sortering og reparation | Repair light reparerer løse komponenter direkte under sorteringen ifølge Norrlandspalls tjenestebeskrivelse. | [26] |
Driftsresultatet blev mere end fordoblet
I 2025 steg Norrlandspall Invest-koncernens omsætning knap fire procent til 321,3 mio. SEK. Driftsresultatet steg fra 12,6 til 26,0 mio. SEK.
Marginen steg fra 4,1 til 8,1 procent. Gruppen fik altså betydeligt mere resultat ud af et salg, der kun voksede moderat. [23].
Hvor meget der kom fra priser, reparationer, transporteffektivitet eller andre ændringer, er ikke oplyst særskilt. Sorteringsmetoden kan derfor ikke udpeges som årsagen til resultatfremgangen.
Koncernen omfatter også norsk virksomhed, ejendomsselskaber og Returpallsystemet Sverige. Marginen på 8,1 procent vedrører hele denne gruppe, ikke lønsomheden i ét enkelt svensk retursystem.
For kunden omfatter tilbuddet både pallen og den efterfølgende håndtering. Afhentninger, tilbagekøbsvilkår og kvalitetsvurderinger kan veje lige så tungt som produktionskapaciteten.
Gyllsjö Träindustri: fra eget savværk til egne søm
Gyllsjö har opbygget en produktionskæde, der rækker længere end selve pallefabrikken. Gruppen har eget savværk og producerer også søm gennem Industrispik Linan. Virksomhedsbeskrivelsen omfatter genanvendelse og brug af restprodukter. [29], [30].
Nærheden mellem leddene bliver tydelig i meddelelsen fra maskinleverandøren L.O.A.B. om en ny optimeringsafkortningslinje i november 2025. Over 90 procent af træet til netop den linje kommer ifølge leverandøren fra Gyllsjös eget savværk. Andelen vedrører linjens tilgang, ikke koncernens samlede indkøb. [31].
Savning og afkortning kan dermed tilpasses virksomhedens egen palleproduktion. Leverandøren fremhæver bedre udnyttelse og fleksibilitet, men offentliggør ingen uafhængigt målt besparelse.
Materialeomkostningerne steg mere end omsætningen
I regnskabsåret frem til august 2025 steg koncernens nettoomsætning fra 311,0 til 315,8 mio. SEK. Driftsresultatet faldt fra 26,5 til 16,6 mio. SEK.
Omkostningerne til råvarer og hjælpematerialer steg med 14,2 mio. SEK. Salget steg med 4,8 mio. SEK. Også personaleomkostningerne og afskrivningerne voksede.
Ændringen i lageret af varer under fremstilling og færdigvarer gav samtidig et større positivt bidrag til resultatet. Den post påvirker, hvordan årets produktion indregnes, selv om produkterne endnu ikke er solgt til en kunde. [27].
Omkostningsstigningerne kan følges, men regnskabet skelner ikke mellem ændrede indkøbspriser, materialemængder og produktmix. Der kan derfor ikke beregnes en sikker omkostning pr. palle.
Pengestrømmen fra driftsaktiviteter faldt betydeligt mindre end driftsresultatet: fra 24,3 til 22,4 mio. SEK. Afskrivninger og ændret kapitalbinding bidrog til, at resultat og betalinger udviklede sig forskelligt. Blandt årets øvrige strømme var investeringer og udbytte; ved årets udgang var likvidbeholdningen faldet til 20,0 mio. SEK. [27].
Branden opstod efter regnskabsafslutningen
Den 19. december 2025 brændte to overdækkede lagre med færdigvarer hos Gyllsjö. Virksomheden oplyste, at ingen kom til skade, og vurderede indledningsvis, at leverancerne kunne opretholdes. [32].
I en senere opfølgning gengav Gyllsjö den administrerende direktør Björn Olsson Lissners oplysning i Helsingborgs Dagblad om, at ingen ordre var glippet. Genopbygningen skulle da begynde. Oplysningerne om leverancerne kommer fra virksomhedens offentliggørelse; en fuldstændig økonomisk opgørelse af skaderne fremgår ikke. [33].
Branden opstod efter regnskabsafslutningen i august og kan ikke forklare faldet i det regnskabs resultat. Den er dog en begivenhed, der skal følges i de senere rapporter sammen med genopbygningen.
Koncerntallet på 315,8 mio. SEK omfatter også mere end pallefabrikken. Her indgår et sømselskab, et energiselskab og en ejerandel på 90 procent i et kommanditselskab. Ejerandelens særskilte bidrag er ikke oplyst, og omsætningen er ikke oplyst særskilt som salg af udelukkende træemballage. [27].
Åsljunga-Pallen: store investeringer efterfølges af afdrag
Åsljunga-Pallens familiehistorie går fra Mauritz til Olle og videre til Stefan Nilsson. Ifølge virksomhedens historik overtog Stefan i 1990 og ejer og driver stadig virksomheden i tredje generation. [35].
Kontinuiteten i ejerskabet er kombineret med store investeringer. I regnskabsåret frem til juni 2024 betalte koncernen 58,6 mio. SEK for investeringer i materielle anlægsaktiver og optog 42,4 mio. SEK i nye lån. Regnskabet knytter ikke hver lånt krone til et bestemt projekt, men investeringer og nye lån prægede samme år.
Næste regnskabsår blev anderledes. Investeringsudbetalingerne faldt til 2,1 mio. SEK, der blev ikke optaget nye lån, og koncernen afdragede 12,1 mio. SEK. [34].
Salget vender opad, marginen halter efter
I året frem til juni 2025 steg koncernens salg godt 15 procent til 293,9 mio. SEK. Driftsresultatet steg fra 10,2 til 12,5 mio. SEK.
Marginen steg lidt til 4,3 procent. Den var stadig langt fra 22,0 procent i 2022 og 14,9 procent i 2023. [34].
Salg og resultat er vendt opad, men marginen ligger langt under de tidligere niveauer. Den højeste historiske margin er dog ikke et fastslået mål for, hvad gruppen kan tjene over tid.
Pengestrømmen fra driftsaktiviteter steg til 36,5 mio. SEK. Mindre kapitalbinding i lageret bidrog med 11,7 mio. SEK. Sammen med de lavere investeringsudbetalinger gav det plads til afdrag, seks mio. SEK i udbytte og en større likvidbeholdning ved årets udgang.
At frigøre penge fra lageret kan forbedre handlemulighederne mærkbart. Samme bidrag kan dog ikke forudsættes år efter år. Når lageret først er reduceret, skal nye pengestrømme komme fra fortsat indtjening eller andre ændringer.
Salgsfremgangen kom efter det store investeringsår. Regnskaberne oplyser dog ikke investeringens afkast særskilt og fastslår ikke, at investeringen forårsagede stigningen.
Savværk og palleproduktion binder kapital i flere led. Samme ejer følger her beslutningerne gennem stadierne: fra investering og låneoptagelse til produktion og afdrag.
GLF Pallet Group: højere omsætning, lavere driftsresultat
GLF er en familievirksomhed i tredje generation. Familiehistorien går tilbage til 1941, da Malte Persson kom ind i virksomheden. Sønnen Kent Persson og derefter barnebarnet Johan Wester har ført virksomheden videre. [36].
GLF øgede salget fra 252,0 til 270,3 mio. SEK i 2025. Driftsresultatet faldt samtidig fra 7,3 til 5,8 mio. SEK. Marginen faldt til 2,1 procent. [37].
Salgsstigningen gav altså ingen fremgang i driftsresultatet og brød heller ikke den længere nedgang i marginen. Driftsmarginen var 9,2 procent i 2022, 7,8 procent i 2023 og 2,9 procent i 2024.
Koncernen omfatter svensk og polsk virksomhed samt en understøttende ejendomsstruktur. Johan Wester ejer ifølge årsrapporten samtlige aktier i moderselskabet.
Omsætningen påvirkes af både priser og mængder
I ledelsesberetningen for 2023 forklarede ledelsen Genarp-selskabets omsætningsfald med både lavere råvarepriser og mindre kundevolumener. Det vedrører den del af gruppen, ikke en fuldstændig opdeling af koncernens salgsudvikling. [37].
Priser og mængder kan altså ændre sig samtidig. Omsætningsfaldet betyder ikke automatisk, at antallet af leverede produkter faldt lige så meget. Også stigningen i 2025 skal opdeles for at skelne flere leverancer fra ændrede priser og produktmix.
Forretningen er også international. Omkring 38 procent af salget i 2025 gik til resten af EES. Det er en fordeling efter kundemarked, ikke mellem svensk og polsk produktion. [37].
Ændret driftsgæld styrkede pengestrømmen
Trods det lavere driftsresultat steg den rapporterede pengestrøm fra driftsaktiviteter fra 6,4 til 14,7 mio. SEK.
En stor del af ændringen ligger i driftsgælden. Ændringen i denne gav et positivt pengestrømsbidrag på 6,6 mio. SEK i 2025 mod et negativt bidrag på 0,8 mio. SEK året før. Udsvinget svarer til næsten 89 procent af forbedringen i den rapporterede pengestrøm fra driften. [37].
Beregningen sammenligner to regnskabsposter og dokumenterer ingen forsinkede leverandørbetalinger. Den viser dog, hvorfor den bedre pengestrøm skal læses sammen med ændringerne i arbejdskapitalen og den svagere indtjening.
Investeringerne krævede udbetalinger på 10,7 mio. SEK. Finansieringen gav en nettoudbetaling på 7,9 mio. SEK, inklusive fem mio. SEK i udbetalt udbytte. Likvidbeholdningen ved årets udgang faldt fra 9,6 til 5,3 mio. SEK.
De identificerede banklån og den udnyttede kassekredit minus bankbeholdningen udgjorde cirka 44,4 mio. SEK ved årsskiftet. Beregningen beskriver disse poster i balancen og omfatter ikke alle finansieringsforpligtelser. Den er heller ikke en kreditvurdering.
For GLF er opgaven fortsat at få det større salg til at give et bedre driftsresultat og en mere holdbar pengestrøm.
Pengestrømme
GLF's pengestrøm – bidraget fra driftsgælden
Udsvinget i driftsgældsposten svarer til 88,8 procent af forbedringen i GLF's rapporterede pengestrøm fra driften.
GLF-koncernen. Brodiagrammet viser ændringer i pengestrømsbidrag og dokumenterer ikke forsinkede leverandørbetalinger. Øvrige poster er en beregnet rest; bankbeholdningen ved årets udgang er et andet mål.
Kilder: [37]
Vis dokumentationen og beregningen
| Post | Type | Beløb, mio. SEK | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rapporteret pengestrøm 2024 | Total | 6,435637 | [37] |
| Udsvinget i driftsgælden | Ændring | +7,312923 | [37] |
| Øvrige poster, netto | Ændring | +0,922746 | [37] |
| Rapporteret pengestrøm 2025 | Total | 14,671306 | [37] |
Driftsgældspost: 6 559 410 − (−753 513) = 7 312 923 SEK. Forbedring: 14 671 306 − 6 435 637 = 8 235 669 SEK. Andel: 88,8 procent. Øvrige poster: 922 746 SEK.
Originalens udgangspunkt i pengestrømsopgørelsen afviger med 30 000 SEK fra resultatopgørelsens resultat efter finansielle poster. Diagrammet gengiver den rapporterede pengestrøm; der er ikke konstrueret en korrektion.
Triple Kjell / Kjell & Co: store investeringer før starten i Kumla
Kjell & Co vokser geografisk og drives med familien i ledelsen. Grundlæggeren Görans søn Johan er administrerende direktør, og sønnen Fredrik er produktionschef ifølge virksomhedens præsentation. [39].
I koncernregnskabet under Triple Kjell steg omsætningen fra 212,7 til 264,7 mio. SEK i 2025. Driftsresultatet steg godt 53 procent til 12,6 mio. SEK.
Både salg og resultat blev forbedret. Ledelsen beskriver alligevel prispres, især på brugte varer. Også genbrugsforretningen påvirkes af prisændringer. [38].
Genopretning efter to svagere år
Sammenlignet med 2022 var salget i 2025 kun godt fire procent højere. Driftsresultatet var omkring 43 procent lavere. Marginen endte på 4,8 procent mod 8,7 procent i 2022.
Den seneste fremgang følger dermed efter år med faldende salg. Koncernen købte også Kjell & Co Stockholm i 2022; sammenligningen vedrører samme rapporterende gruppe, men ikke en garanteret uændret kreds af selskaber. [38].
Kumlas bidrag må vurderes i senere regnskaber
Ved udgangen af 2025 rapporterede gruppen 55,0 mio. SEK i igangværende nyanlæg. Ledelsen beskrev lager- og produktionsanlægget i Kumla som den største investering med forventet færdiggørelse i 2026. Hele posten på 55,0 mio. SEK er dog ikke udtrykkeligt henført til Kumla.
Ifølge virksomhedens hjemmeside kom det nye anlæg til i juni 2026. Det var altså endnu ikke i drift i det år, hvor salget steg. [38], [39].
Også gælden er vokset. Identificeret gæld til banker og kreditinstitutter samt udnyttet kassekredit minus bankbeholdningen steg fra cirka 83,2 til 117,8 mio. SEK mellem årsskifterne. Balancen angiver dog ikke, hvordan hver del af investeringen er betalt.
Gruppen rapporterer betydelige ejendomsværdier og indregner finansiel leasing. En direkte gældssammenligning med virksomheder, der lejer deres lokaler eller indregner leasing på en anden måde, ville derfor være misvisende. [38].
Kapitalen var allerede bundet, og gælden var vokset, da regnskabet blev afsluttet. Kumla-anlæggets bidrag til margin og pengestrømme vil først kunne følges i senere rapporter.
Simlinge Finans / KRP-gruppen: fire navne, samme ejer
KRP, Allbox, Troedsson & Nilsson og Skånes Pallservice møder kunderne under forskellige navne. I koncernregnskabet hører de til samme ejerstruktur under Simlinge Finans.
Opkøbene strækker sig over flere årtier. KRP's egen historik omfatter købene af Troedsson & Nilsson i 1999, Allbox & BHB i 2009 og Skånes Pallservice i 2015. [45].
I 2025 steg koncernens nettoomsætning med 4,7 procent til 253,6 mio. SEK. Driftsresultatet faldt derimod fra 27,5 til 26,4 mio. SEK. Marginen gik fra 11,3 til 10,4 procent. Koncernen voksede, men der var mindre tilbage som driftsresultat for hver omsætningskrone. [60].
Datterselskabernes omsætning kan ikke bare lægges sammen
Lægges de fire datterselskabers salg i 2024 sammen, bliver beløbet 266,8 mio. SEK. Det er 24,6 mio. SEK mere end hele Simlinge-koncernens rapporterede omsætning.
| Selskab | Nettoomsætning 2024, mio. SEK |
|---|---|
| KRP Pall & Emballage | 70,7 |
| Allbox & BHB | 92,4 |
| Troedsson & Nilsson | 31,3 |
| Skånes Pallservice | 72,5 |
| Sum før elimineringer | 266,8 |
| Simlinge-koncernens rapporterede nettoomsætning | 242,3 |
Kilder: de respektive originale årsrapporter for 2025, sammenligningstal for 2024 samt Simlinges koncernårsrapport for 2024. Sum og forskel er beregnet ud fra uafrundede beløb; tabellens afrundede delbeløb kan derfor afvige fra summen. Links og sider er angivet i kildelisten.
Forskellen er et konkret eksempel på, hvorfor virksomhedsregistre ikke kan lægges sammen til den rigtige koncernstørrelse. Salg inden for gruppen skal elimineres. De fire selskaber udgør desuden ikke hele koncernen, så forskellen på 24,6 mio. SEK er ikke en fuldstændig afstemning af alle elimineringer.
Også en anden post kan forveksles med et virksomhedskøb. Årsrapporten for 2024 indeholder cirka 34 mio. SEK i datterselskabsandele overtaget ved fusion. Der er tale om en intern omorganisering, ikke et nyt eksternt opkøb. Koncernens pengestrømsopgørelse viser heller ingen opkøbsudbetaling i forbindelse med fusionen. [40].
Opkøb og fortsat stor likvidbeholdning
Ved udgangen af 2025 havde koncernen 106,6 mio. SEK i likvide midler mod 105,8 mio. SEK året før. Pengestrømmen fra driften var 29,7 mio. SEK, og nettoudbetalingerne til opkøb var 13,8 mio. SEK. Likvidbeholdningen var altså stort set uændret efter et år med opkøb. [60].
Koncernen betaler også leasingydelser: I 2024 udgjorde de 9,8 mio. SEK. Ydelserne er en årlig omkostning og kan ikke lægges til banklånene som gæld. De viser, at en vurdering af finansieringen må omfatte flere forpligtelser end dem, der indgår i nettobeløbet mellem bankgæld og bankbeholdning. [40].
I september 2025 offentliggjorde sælgerens rådgiver, at Palcon Trading var købt gennem KRP's ejerselskab. Meddelelsen navngiver Anders Nilsson som KRP's ejer og administrerende direktør, men angiver ingen købesum. [46].
Koncernregnskabet for 2025 bekræfter både Palcon-købet og opkøbet af Klexab Export Emballage AB. Selskaberne indgår fra det tidspunkt, hvor koncernen overtog kontrollen. Væksten på 4,7 procent omfatter altså også opkøb og viser ikke alene udviklingen i den hidtidige virksomhed. [60].
Navnet Simlinge Finans siger ikke noget om, at ejerskabet skulle være private equity.
Hillerstorps Special Emballage: vækst med en tyndere margin
Hillerstorps Special Emballage passerer hundrede millioner svenske kroner i omsætning, samtidig med at lønsomheden svækkes. I regnskabsåret 2024/25 steg nettoomsætningen fra 95,2 til 102,3 mio. SEK, en stigning på 7,5 procent. Driftsresultatet gik den modsatte vej: fra 7,4 til 2,8 millioner. [47].
Driftsmarginen faldt fra 7,75 til 2,73 procent. For hver hundrede svenske kroner i salg var der dermed mindre end tre kroner tilbage i driftsresultat. Året før var det næsten otte. [47].
I Kävsjö fremstiller selskabet paller, pallerammer og specialemballage på eget anlæg. Årsrapporten beskriver et svagt europæisk emballagemarked og en øget salgsindsats. Selskabet forklarer væksten med nye større kunder og vækst hos eksisterende kunder. Det fremgår dog ikke, hvor meget priser, volumen og produktmix har påvirket salget. [47].
| Nøgletal | 2023/24 | 2024/25 |
|---|---|---|
| Nettoomsætning, mio. SEK | 95,217 | 102,334 |
| Driftsresultat, mio. SEK | 7,381 | 2,789 |
| Driftsmargin | 7,75 % | 2,73 % |
| Gennemsnitligt antal ansatte | 13 | 17 |
Selskabsoplysninger for to tolvmånedersår med regnskabsafslutning i juni. Marginerne er egne beregninger. Beløbene er afrundet til tre decimaler i mio. SEK. [47].
Investeringerne fortsætter
Årsrapporten beskriver nye maskiner og en ny lastbil til den travle transportdrift. I marts 2025 fortalte HSE også om en maskine, der var installeret i begyndelsen af året for at kunne håndtere større produkter. Målet er at udvide kapaciteten, men hverken den faktiske produktion eller investeringernes afkast oplyses. [51].
Pengestrømsopgørelsen viser investeringer i materielle anlægsaktiver på 9,1 mio. SEK i 2024/25 efter 17,5 millioner året før. Det bliver tilsammen 26,6 millioner over to år. Det er investeringsudbetalinger, ikke et mål for stigningen i den årlige produktionskapacitet. [47].
Råvareomkostninger, personaleomkostninger og afskrivninger steg i årets løb. Det gennemsnitlige antal ansatte steg fra 13 til 17. Ledelsesberetningens oplysning om omkring 25 medarbejdere beskriver derimod personalestyrken, ikke årsgennemsnittet. [47].
De øgede omkostninger kan følges i regnskabet. Men det oplyses ikke særskilt, hvordan investeringstempo, indkøbspriser, bemanding og kundemix hver især har påvirket marginen.
Bankgælden steg samtidig fra 13,1 til 17,5 mio. SEK, inklusive langfristede og kortfristede banklån samt udnyttet kassekredit. Udbygningen sker altså, mens lånene vokser. Mere udstyr kan skabe fremtidige indtægter; lånene medfører fremtidige betalinger, selv hvis salget går i stå. [47].
Familievirksomheden og investeringsselskabet
HSE beskriver virksomheden som en familievirksomhed og fabrikschefen Erik Davidsson som tredje generation. Produktionsselskabet ejes af HSE Hörnstenen AB. [50].
Hörnstenen forvalter datterselskaber og beskriver i årsrapporten for 2024/25 investeringer i konsulentvirksomheden HSE Focus og i Heijel Production. Omsætningslistens 102,3 millioner gælder Hillerstorps Special Emballage AB. Ejerselskabets øvrige investeringer indgår ikke i beløbet. [48].
I produktionsselskabets balance optræder nu også et langfristet koncerntilgodehavende på 2,2 mio. SEK. Kapital er dermed bundet i ejergruppen, men rapporten angiver hverken modpart eller anvendelse. En forbindelse til maskininvesteringer eller et bestemt søsterselskab kan derfor ikke dokumenteres i rapporten. [47].
I september 2025 præsenterede HSE desuden nye kontorarealer. Meddelelsen kom efter balancedagen i juni. Den beskriver fortsatte udvidelsesplaner, men kan ikke forklare resultatet for det regnskabsår, sammenligningen bygger på. [52].
Konklusioner og metode
Størrelsen viser, hvem der sælger mest. Indtjeningen, kapitalen og afhængighederne fortæller mere om, hvordan forretningen udvikler sig.
Størrelse er ikke det samme som økonomisk styrke
Flere af de undersøgte emballagegrupper sælger mere uden at genvinde den tidligere indtjening. Det ses også, når sammenligningen flyttes tilbage fra de høje marginer i 2022 til 2021.
GLF's omsætning lå i 2025 næsten på samme nominelle niveau som i 2021, mens driftsresultatet var 79 procent lavere. Åsljungas salg var steget med 11 procent, men driftsresultatet var faldet med 69 procent. Triple Kjell solgte for 39 procent mere og rapporterede alligevel et 35 procent lavere driftsresultat. [37], [34], [38].
Opkøb og ændringer i selskabskredsen påvirker sammenligningerne; de viser ikke organisk udvikling i identiske virksomheder. Men en betydeligt mindre andel af gruppernes rapporterede salg bliver tilbage som driftsresultat. Forskellen handler altså om mere end, at 2022 var et år med høje marginer.
Det skærper kravene til ekspansionen. Ejendomme, maskiner og lagre binder kapital, før den nye kapacitet har vist sin værdi. Investeringer kan sænke omkostningerne, erstatte gamle anlæg og styrke konkurrenceevnen. Hvis efterspørgslen ikke er tilstrækkelig, kan samme investering gøre virksomheden mere følsom over for faldende mængder.
SCB's oplysninger viser spændingen: Bruttoinvesteringerne steg omkring 60 procent i 2024, samtidig med at nettoomsætningen faldt tre procent. Statistikken har en anden afgrænsning end virksomhedslisten og beviser ingen svensk overkapacitet. Udviklingen gør det dog væsentligt at følge, hvad investeringerne giver. Virksomhederne skal ikke blot kunne producere mere, men også opnå et tilstrækkeligt afkast af den investerede kapital. [1].
Ejerskifterne ændrer samtidig, hvordan penge bevæger sig mellem virksomhederne. Ved udgangen af 2025 havde Karl Hedin Emballage et nettoudlån på 142 mio. SEK til den nye ejer DTE. Aven havde udbetalt 50 mio. SEK i udbytte og rapporterede omkring 80 mio. SEK på koncernkontoen. De svenske virksomheder indgår altså også i gruppens finansiering. [12], [11].
Fælles finansiering kan give kapital til investeringer, men gør også ejerens beslutninger vigtige for det enkelte selskabs handlemuligheder. Dokumentationen fastslår ikke, hvad Hedins udlån finansierede. Den viser, hvorfor en lokal virksomheds finansielle stilling skal vurderes sammen med kapitalstrømmene over den.
For kunden får ejerskabet en anden praktisk betydning. At købe fra både Aven og Karl Hedin kan sprede leverancerne mellem fabrikker. Afhængigheden af en fælles ejer består. Flere varemærker betyder derfor ikke automatisk flere uafhængige leverandørgrupper.
Også integrationen har en dobbelt effekt. Egne savværker kan lette råvareforsyningen og give større kontrol over produktionen. Samtidig bindes kapital i flere led, som påvirkes af samme råvaremarked. Canfors meddelelse om to savværkslukninger i det sydlige Sverige illustrerer den begrænsning; den dokumenterer ingen leveringsproblemer hos Vida Packaging. [10].
Hos Nefab Packaging Sweden opstod afhængigheden i stedet tæt på kunden. Investeringer i maskiner og kapacitet til Northvolt blev påvirket negativt, da kunden gik konkurs. Et tæt samarbejde kan give leverandøren en stærk position, men også knytte dens kapital til kundens fremtidsplaner. Rapporten angiver intet særskilt Northvolt-tab og beskriver samtidig en stærkere ordreindgang inden for energi og forsvar. Kunderisikoen er dokumenteret; størrelsen af dens samlede økonomiske følger er det ikke. [20].
Returvirksomheden har andre vilkår. Indsamlingsruter, adgang til brugte paller, reparationer og kunderelationer påvirker, hvordan eksisterende materiale kan sælges igen. Den konkurrenceevne ses ikke i en sammenligning af fabrikskapacitet. Norrlandspalls forbedrede koncernresultat fastslår dog hverken returmodellens særskilte lønsomhed eller, at genbrug generelt giver højere marginer. [23], [24].
Ejerformen skal vurderes gennem sådanne økonomiske sammenhænge. Den fortæller, hvem der kontrollerer virksomheden, men angiver ikke, hvor godt investeringerne forrentes, eller hvor store belastninger virksomheden kan klare. GLF er en familiedrevet virksomhed i tredje generation med en familiehistorie siden 1941. Faldet i marginen kræver samme undersøgelse som hos konkurrenterne. [36].
GLF's pengestrøm viser også, hvorfor en lang ejerhistorie og den aktuelle økonomi skal læses hver for sig. Udsvinget i driftsgældens pengestrømsbidrag svarede til næsten ni tiendedele af forbedringen i den rapporterede pengestrøm fra driften i 2025. Det bidrog til at frigøre penge i et år med svagere driftsresultat, samtidig med at bankbeholdningen faldt efter årets samlede betalingsstrømme. Beregningen viser intet om forsinkede betalinger. [37].
Størrelsen er et utilstrækkeligt mål for virksomhedernes økonomiske styrke. En større gruppe kan finansiere flere investeringer og sprede visse risici. Den kan også samle flere fabrikkers råvareforsyning, finansiering og kundeeksponering under samme beslutningstagere.
Det afgørende spørgsmål er, hvor godt indtjeningen bærer den kapital, der bindes – og hvilke handlemuligheder der er, når råvaretilgangen, kundernes planer eller efterspørgslen ændrer sig. Her ligger forskellen mellem at opbygge en større emballagegruppe og at opbygge en stærkere forretning.
Sådan blev undersøgelsen gennemført
Gennemgangen omfatter ti aktører med træemballagevirksomhed i svenske aktieselskaber. Udvælgelse og rækkefølge bygger på en redaktionel vurdering af virksomhedernes størrelse, ikke på en fælles serie af konsoliderede koncerntal. Tabellen anvender nettoomsætning for tolvmåneders regnskabsår, der sluttede i 2025. Forskudte regnskabsår angives som 2024/25.
Koncerntal omfatter den angivne svenske AB-koncern, inklusive kontrollerede udenlandske datterselskaber og tilhørende savværker, genbrug, logistik og produktionsejendomme. Selskabstal gælder den navngivne juridiske enhed; de bruges ikke som mål for hele dens underkoncern. Aven og Karl Hedin vises sammen på grund af fælles ejerskab, med to separate selskabstal. For Hillerstorps Special Emballage vises produktionsselskabets nettoomsætning; HSE Hörnstenens øvrige investeringer indgår ikke. Hele Vida, DTE og Nefab Holding bruges ikke som erstatningstal.
Regnskabsoplysningerne stammer fra originale årsrapporter. Registertjenester og Retriever bruges som distributører; oversigtssider erstatter ikke dokumenterne. Ejerhistorik og virksomhedsbeskrivelser bygger på originale opkøbsmeddelelser, virksomhedsoplysninger og myndighedskilder. Dokumentationen er opdateret til og med 11. oktober 2026. Kildelisten angiver dokument, år, side eller note samt adgangsvej.
Driftsmarginen beregnes som driftsresultatet efter afskrivninger divideret med nettoomsætningen. Vækst, marginer og øvrige sammenligninger er egne beregninger ud fra originalrapporterne. Opkøb, fusioner, priser og ændringer i selskabskredsen påvirker sammenligningen mellem årene; omsætning er ikke et volumenmål. Datterselskabernes salg lægges ikke sammen til koncernomsætning.
Nettobankgæld omfatter identificeret gæld til banker og kreditinstitutter samt udnyttet kassekredit minus bankbeholdningen. Målet omfatter ikke alle leasingforpligtelser. Dokumenterede forhold, egne beregninger og fortolkninger holdes adskilt; samtidige ændringer behandles ikke som beviste årsagssammenhænge.
Artiklen er udarbejdet for GLF Pallet Group, som også indgår i sammenligningen og undersøges på samme grundlag som de øvrige.
Kildeliste
Regnskabsoplysningerne kommer fra selskabernes originale årsrapporter. Hitta og Allabolag distribuerer dokumenterne; deres oversigtssider er ikke dokumentation for regnskabsfundene. Åbn det angivne år, og læs originalens trykte side eller note. Henvisningerne i tekst og diagrammer angiver, hvilket afsnit der bruges. De oprindelige kilder åbnes i en ny fane.
Branche, forretningsmodeller og regler
SCB: Företagens ekonomi, basfakta 2022–2024
Udgiver: Statistiska centralbyrån
Type: Myndighedskilde
Periode eller dato: 2022–2024
SCB: Företagens ekonomi, basfakta 2022–2024. Udvalg SNI 16.24, nettoomsætning og bruttoinvesteringer, alle størrelsesklasser. Tabellen opdateret 13. maj 2026.
SCB: omsætning og investeringer 2022–2024 (åbnes i en ny fane)SCB: Företagens ekonomi – statistiske enheder og metode
Udgiver: Statistiska centralbyrån
Type: Myndighedskilde
Periode eller dato: Seriens afgrænsning
SCB: Företagens ekonomi – statistiske enheder og metode.
SCB: virksomhedsenheder og statistikkens metode (åbnes i en ny fane)Svenskt Trä: Valg af emballagetræ
Udgiver: Svenskt Trä
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Svenskt Trä: Valg af emballagetræ. Brancheorganisationens tekniske beskrivelse.
Svenskt Trä: valg af emballagetræ (åbnes i en ny fane)EU-Kommissionen: Packaging waste og PPWR
Udgiver: EU-Kommissionen
Type: Myndighedskilde
EU-Kommissionen: Packaging waste og PPWR. Anvendelsesdato og reglernes retning.
EU-Kommissionen: emballageaffald og PPWR (åbnes i en ny fane)SCB: Målene for materialegenanvendelse 2024
Udgiver: SCB
Type: Myndighedskilde
SCB: Målene for materialegenanvendelse 2024. Beregningsformlen for træemballage, opdateret 5. december 2025.
SCB: materialegenanvendelse af emballage 2024 (åbnes i en ny fane)Jordbruksverket: Tilladelse til at mærke træ eller træemballage
Udgiver: Jordbruksverket
Type: Myndighedskilde
Jordbruksverket: Tilladelse til at mærke træ eller træemballage. Forskellen mellem egen og ekstern behandling.
Jordbruksverket: mærkningstilladelse til træemballage (åbnes i en ny fane)Vida Packaging
Vida Packaging AB: årsrapporter 2022, 2023 og 2025
Udgiver: Vida Packaging AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2022, 2023 og 2025
Vida Packaging AB, årsrapporter 2022, 2023 og 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556057-5259. 2022: selskabets resultatopgørelse s. 10. 2023: koncernoplysninger s. 3 og 5. 2025: selskabets resultatopgørelse s. 5, geografi og intern handel note 3–4, s. 11.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Vida Packaging: originale årsrapporter via Hitta (åbnes i en ny fane)Vida: Om Vida Packaging
Udgiver: Vida
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Vida: Om Vida Packaging. Aktiviteter, råvareforbindelse og udateret størrelsesoplysning.
Vida: aktiviteterne i Packaging (åbnes i en ny fane)Canfor: Øget ejerandel i Vida, 10. december 2024
Udgiver: Canfor Corporation
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 10. december 2024
Canfor: Øget ejerandel i Vida, 10. december 2024.
Canfors meddelelse om ejerandelen i Vida (åbnes i en ny fane)Canfor: Meddelelse om Urshult og Orrefors, 18. maj 2026
Udgiver: Canfor Corporation
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 18. maj 2026
Canfor: Meddelelse om Urshult og Orrefors, 18. maj 2026.
Canfors meddelelse om Urshult og Orrefors (åbnes i en ny fane)Aven / Karl Hedin og ejergruppen
Aven Rabbalshede AB: årsrapport 2025
Udgiver: Aven Rabbalshede AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025
Aven Rabbalshede AB, årsrapport 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556147-1458. Ejerskab s. 1, resultat s. 3, kundernes geografi note 2, intern handel note 16 samt pengestrømsopgørelsen.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Aven Rabbalshede: original årsrapport via Hitta (åbnes i en ny fane)AB Karl Hedin Emballage: årsrapporter 2024 og 2025
Udgiver: AB Karl Hedin Emballage
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2024 og 2025
AB Karl Hedin Emballage, årsrapporter 2024 og 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556000-3047. 2024: Edvardssons-opkøbet, s. 1. 2025: ejerskifte, ejendomssalg og nettoudlån s. 1; resultat s. 3; gevinster på aktiver note 3, s. 11; datterselskaber note 20.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Karl Hedin Emballage: originale årsrapporter via Hitta (åbnes i en ny fane)DTE A/S: årsrapport 2025
Udgiver: DTE A/S
Type: Originalrapport · register
Periode eller dato: 2025
DTE A/S, årsrapport 2025, registreret original hos Virk. Finansiering s. 9, koncernens resultatopgørelse s. 14, goodwill note 10, s. 21 samt koncernstruktur note 22.
DTE: registreret årsrapport 2025 hos Virk (åbnes i en ny fane)DTE Holding A/S: årsrapport 2025
Udgiver: DTE Holding A/S
Type: Originalrapport · register
Periode eller dato: 2025
DTE Holding A/S, årsrapport 2025, registreret original hos Virk. Ejerandelen i DTE, note 22, s. 26.
Originalrapporten er gennemgået i tidligere dokumentation. Dokumentlinket kunne ikke åbnes igen ved kildekontrollen den 9. oktober 2026.
DTE Holding: registreret årsrapport 2025 hos Virk (åbnes i en ny fane)Kirk Kapital Strategic Investments A/S: årsrapport 2025
Udgiver: Kirk Kapital Strategic Investments
Type: Originalrapport · register
Periode eller dato: 2025
Kirk Kapital Strategic Investments A/S, årsrapport 2025, original via en registerspejling. Ejerandelen i DTE, note 6, s. 16.
Originalrapporten er gennemgået i tidligere dokumentation. Dokumentlinket kunne ikke åbnes igen ved kildekontrollen den 9. oktober 2026.
Kirk Kapital Strategic Investments: originalrapport via registerarkiv (åbnes i en ny fane)Kirk Kapital: Investeringsmeddelelsen den 5. november 2020
Udgiver: Kirk Kapital
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 5. november 2020
Kirk Kapital: Investeringsmeddelelsen den 5. november 2020 og investeringsstrategien.
Kirk Kapital: investeringen i DTE (åbnes i en ny fane)Kirk Kapital: Investeringsstrategi
Udgiver: Kirk Kapital
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Kirk Kapitals egen beskrivelse af minoritetsinvesteringer og langsigtet ejerskab.
Kirk Kapital: investeringsstrategien (åbnes i en ny fane)Aven: Historik
Udgiver: Aven
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 2015 · Selskabets historik, kontrolleret 9. oktober 2026
Aven: Historik. Virksomhedens tilbageblik på DTE-opkøbet i 2015.
Aven: virksomhedens historik (åbnes i en ny fane)DTE: Opkøbet af Karl Hedin Emballage
Udgiver: Dansk Træemballage A/S
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 9. maj 2025
DTE: Opkøbet af Karl Hedin Emballage. Køberens meddelelse om overtagelse og omfang.
DTE: opkøbsmeddelelsen om Karl Hedin Emballage (åbnes i en ny fane)Nefab Packaging Sweden
Nefab Packaging Sweden AB: årsrapport 2025
Udgiver: Nefab Packaging Sweden AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025 med sammenligningstal for 2024
Nefab Packaging Sweden AB, årsrapport 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 556190-5208. Det lokale selskabs rapport: Northvolt og ordreindgang s. 1, resultat s. 9, pengestrømme s. 12, undtagelse fra koncernregnskab note 2, øvrige driftsposter note 8, datterselskaber note 10, fusioner note 33. Den vedlagte globale rapport bruges ikke som Packaging Swedens resultat.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Nefab Packaging Sweden: original årsrapport via Hitta (åbnes i en ny fane)Nefab: Historik for 2010'erne
Udgiver: Nefab
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: April 2015
Nefab: Historik for 2010'erne. Nordic Capital, familiens tilbagekøb og FAM's indtræden.
Nefab: virksomhedens historik for 2010'erne (åbnes i en ny fane)Wallenberg Investments: Industrials
Udgiver: Wallenberg Investments
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Kontrolleret 9. oktober 2026
Wallenberg Investments: Industrials. Aktuel præsentation af Nefabs overordnede ejerskab.
Wallenberg Investments: industrivirksomhederne (åbnes i en ny fane)Nefabs ejere
Udgiver: Nefab
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Kontrolleret 9. oktober 2026
Nordgren/Pihl og FAM, 50/50; overordnet ejerbillede
Nefab: virksomhedens ejere (åbnes i en ny fane)Wallenberg Foundations’ ownership governance and capital management
Udgiver: Wallenberg Investments
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 6. februar 2026
Meddelelsen om integreret ejerstyring; ikke bevis for en bestemt aktieoverdragelse
Wallenberg Investments: meddelelsen om ejerstyringen (åbnes i en ny fane)Norrlandspall
Norrlandspall Invest AB: årsrapport 2025
Udgiver: Norrlandspall Invest AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025
Norrlandspall Invest AB, årsrapport 2025, originalarkiv via Allabolag, org.nr 556636-0466. Koncernens resultatopgørelse s. 5 og datterselskaber note 13, s. 14.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Norrlandspall Invest: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)Byggpall: Organisationen
Udgiver: Byggpall
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Aflæst 9. oktober 2026 · Kontrolleret 9. oktober 2026
Byggpall: Organisationen. Systemansvar, koordinering og Norrlandspalls driftsopgaver.
Byggpall: ansvar og organisation (åbnes i en ny fane)Byggpall: Priser og tilbagekøbsbeløb
Udgiver: Retursystem Byggpall
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Aflæst 9. oktober 2026
Byggpall: Priser og tilbagekøbsbeløb. Priseksemplet og fragtgrænserne aflæst 9. oktober 2026.
Byggpall: priser og tilbagekøbsbeløb (åbnes i en ny fane)Norrlandspall: Sortering og reparation
Udgiver: Norrlandspall
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Aflæst 9. oktober 2026
Norrlandspall: Sortering og reparation. Selskabets beskrivelse af Repair light.
Norrlandspall: sortering og reparation (åbnes i en ny fane)Gyllsjö Träindustri
AB Gyllsjö Träindustri: årsrapport 2024/25
Udgiver: AB Gyllsjö Träindustri
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 1. september 2024–31. august 2025
AB Gyllsjö Träindustri, årsrapport 2024/25, originalarkiv via Hitta, org.nr 556083-9671. Vælg 2025-08. Koncernens resultatopgørelse s. 4, pengestrømme s. 9–10, igangværende nyanlæg og datterselskaber note 11–12, s. 18.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Gyllsjö Träindustri: original årsrapport via Hitta (åbnes i en ny fane)Gyllsjö: Om virksomheden
Udgiver: Gyllsjö Träindustri
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Kontrolleret 9. oktober 2026
Gyllsjö: Om virksomheden og produktionskæden. Familiebaggrund og aktiviteter.
Gyllsjö: om virksomheden (åbnes i en ny fane)Gyllsjö: Unik og effektiv produktion
Udgiver: Gyllsjö Träindustri
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Selskabets beskrivelse af produktionskæden fra savværk til færdig palle.
Gyllsjö: produktionens forskellige led (åbnes i en ny fane)Industrispik Linan: Om virksomheden
Udgiver: Industrispik Linan
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Industrispik Linan: Om virksomheden. Sømvirksomhedens egen beskrivelse.
Industrispik Linan: om virksomheden (åbnes i en ny fane)L.O.A.B.: Gyllsjös optimeringsafkortningslinje, 4. november 2025
Udgiver: L.O.A.B.
Type: Original oplysning fra selskab eller part
L.O.A.B.: Gyllsjös optimeringsafkortningslinje, 4. november 2025. Maskinleverandørens meddelelse om linjen og dens trætilgang.
L.O.A.B.: investeringen i Gyllsjös afkortningslinje (åbnes i en ny fane)Gyllsjö: Meddelelse om branden den 19. december 2025
Udgiver: Gyllsjö
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Gyllsjö: Meddelelse om branden den 19. december 2025 og virksomhedens gengivelse af opfølgningen i HD.
Gyllsjös meddelelse om branden (åbnes i en ny fane)Gyllsjö: Virksomhedens gengivelse af HD's opfølgning
Udgiver: Gyllsjö Träindustri
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Gyllsjös egen gengivelse af opfølgningen i Helsingborgs Dagblad. Bruges som en oplysning, der tilskrives selskabet.
Gyllsjös gengivelse af HD's opfølgning (åbnes i en ny fane)Åsljunga-Pallen
Åsljunga-Pallen Service AB: årsrapporter 2022, 2024 og 2025
Udgiver: Åsljunga-Pallen Service AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2021/22, 2023/24 og 2024/25 · regnskabsafslutning 30. juni
Åsljunga-Pallen Service AB, årsrapporter 2022, 2024 og 2025, originalarkiv via Allabolag, org.nr 556398-3211. Koncernens resultatopgørelse s. 4 i hver rapport. 2025: koncernens pengestrømme s. 7. Regnskabsåret slutter den 30. juni.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Åsljunga-Pallen: originale årsrapporter via Allabolag (åbnes i en ny fane)Åsljunga-Pallen: Historik
Udgiver: Åsljunga-Pallen
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Kontrolleret 9. oktober 2026
Åsljunga-Pallen: Historik. Generationerne og den oplyste nuværende ejer.
Åsljunga-Pallen: familiehistorien (åbnes i en ny fane)GLF Pallet Group
GLF: Om virksomheden og familiehistorien
Udgiver: GLF Pallet Group
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Kontrolleret 9. oktober 2026
GLF: Om virksomheden og familiehistorien. Familievirksomhed i tre generationer, Malte Perssons indtræden i 1941 og slægtsleddene frem til Kent Persson og Johan Wester.
GLF: familiehistorien og aktiviteterne (åbnes i en ny fane)GLF Pallet Group AB: årsrapporter 2021, 2023 og 2025
Udgiver: GLF Pallet Group AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2021, 2023 og 2025
GLF Pallet Group AB, årsrapporter 2021, 2023 og 2025, originalarkiv via Hitta, org.nr 559115-5329. Koncernens resultatopgørelse s. 5 i de tre rapporter. 2023: ledelsesberetning s. 2. 2025: ejerskab, koncernbalance, pengestrømme s. 8 og kundernes geografi note 2. Registersidens moderselskabstal erstatter ikke koncernkolonnerne.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
GLF Pallet Group: originale årsrapporter via Hitta (åbnes i en ny fane)KRS-udtræk: GLF Polska Mielec
Udgiver: Polens justitsministerium
Type: Originalrapport · register
Periode eller dato: Udtræk 9. oktober 2026
Dział 1, wspólnicy: GLF Genarp ejer samtlige 1 000 kapitalandele
Polsk KRS: registreret udtræk for GLF Polska Mielec (åbnes i en ny fane)Triple Kjell / Kjell & Co
Triple Kjell AB: årsrapporter 2022, 2024 og 2025
Udgiver: Triple Kjell AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2022, 2024 og 2025
Triple Kjell AB, årsrapporter 2022, 2024 og 2025, originalarkiv via Allabolag, org.nr 556834-0656. Koncernens resultatopgørelse s. 4. 2022: Stockholm-opkøbet, ledelsesberetningen. 2025: ledelsesberetning s. 2, balance s. 5–6, leasingprincip s. 9 og igangværende nyanlæg note 13, s. 13.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Triple Kjell: originale årsrapporter via Allabolag (åbnes i en ny fane)Kjell & Co: Om virksomheden
Udgiver: Kjell & Co
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: Juni 2026 · Kontrolleret 9. oktober 2026
Kjell & Co: Om virksomheden. Familiens roller i driften og Kumla-anlæggets oplyste start.
Kjell & Co: om virksomheden (åbnes i en ny fane)Kjell & Co Aktiebolag: årsrapport 2025
Udgiver: Kjell & Co Aktiebolag
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025
Trykt s. 12 / PDF-s. 13, note 14: Göran Kjell AB og Kjell & Co Stockholm AB
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Kjell & Co: original årsrapport via Hitta (åbnes i en ny fane)Simlinge Finans / KRP-gruppen
Simlinge Finans AB: årsrapport 2024
Udgiver: Simlinge Finans AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2024
Simlinge Finans AB, årsrapport 2024, originalarkiv via Allabolag, org.nr 559401-4739. Koncernens resultatopgørelse s. 4, balance s. 5–6, pengestrømme s. 7, leasing note 2 og kapitalandele overtaget ved fusion note 12.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Simlinge Finans: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)Simlinge Finans AB: årsrapport og koncernregnskab 2025
Udgiver: Simlinge Finans AB, org.nr. 559401-4739
Type: Offentligt indleveret original årsrapport · arkivdistributør Retriever
Periode: 1. januar–31. december 2025
Trykt/PDF s. 2: årets opkøb. S. 4: koncernens nettoomsætning og driftsresultat. S. 5: likvide midler. S. 7: pengestrømsopgørelse. S. 8–9, note 1: konsolideringsprincipper. S. 13, note 12, og s. 15, note 19: datterselskaber og ejerandele.
Originalen blev hentet via Retriever den 11. oktober 2026. Arkivlinket kræver abonnement: Søg på organisationsnummer 5594014739, vælg Rapporter og regnskabsåret 2025. Retriever distribuerer dokumentet; Simlinge Finans AB er udgiver.
Original årsrapport 2025 via Retriever · abonnement (åbnes i en ny fane)KRP Pall & Emballage AB: årsrapport 2025
Udgiver: KRP Pall & Emballage AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025 med sammenligningstal for 2024
KRP Pall & Emballage AB, original årsrapport 2025. Nettoomsætning for 2024 i resultatopgørelsens sammenligningskolonne, trykt s. 4.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
KRP Pall & Emballage: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)Allbox & BHB AB: årsrapport 2025
Udgiver: Allbox & BHB AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025 med sammenligningstal for 2024
Allbox & BHB AB, original årsrapport 2025. Nettoomsætning for 2024 i resultatopgørelsens sammenligningskolonne, trykt s. 4.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Allbox & BHB: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)Troedsson & Nilsson AB: årsrapport 2025
Udgiver: Troedsson & Nilsson AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025 med sammenligningstal for 2024
Troedsson & Nilsson AB, original årsrapport 2025. Nettoomsætning for 2024 i resultatopgørelsens sammenligningskolonne, trykt s. 4.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Troedsson & Nilsson: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)Skånes Pallservice AB: årsrapport 2025
Udgiver: Skånes Pallservice AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 2025 med sammenligningstal for 2024
Skånes Pallservice AB, original årsrapport 2025. Nettoomsætning for 2024 i resultatopgørelsens sammenligningskolonne, trykt s. 3.
Vælg det regnskabsår, der er angivet i henvisningen, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelser vedrører trykte sider, medmindre PDF-siden angives særskilt.
Skånes Pallservice: original årsrapport via Hitta (åbnes i en ny fane)KRP: Om virksomheden og historikken
Udgiver: KRP
Type: Original oplysning fra selskab eller part
KRP: Om virksomheden og historikken.
KRP: virksomhedens historik (åbnes i en ny fane)Neqtar: Palcon-opkøbet, 2. september 2025
Udgiver: Neqtar, sælgerens rådgiver
Type: Original oplysning fra selskab eller part
Periode eller dato: 2. september 2025
Neqtar: Palcon-opkøbet, 2. september 2025. Sælgerens rådgiver, transaktionen og den oplyste KRP-ejer.
Neqtar: opkøbsmeddelelsen om Palcon-handlen (åbnes i en ny fane)Hillerstorps Special Emballage / HSE Hörnstenen
Hillerstorps Special Emballage AB: årsrapport 2024/25
Udgiver: Hillerstorps Special Emballage AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 1. juli 2024–30. juni 2025
Org.nr 556787-5884. Periode og aktiviteter s. 1–2; resultatopgørelse s. 4; pengestrømsopgørelse s. 7; personale note 2 og koncerntilgodehavende note 9.
Vælg det angivne år, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelserne her vedrører PDF-sider.
Hillerstorps Special Emballage: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)HSE Hörnstenen AB: årsrapport 2024/25
Udgiver: HSE Hörnstenen AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 1. juli 2024–30. juni 2025
Org.nr 559432-7768. Aktiviteter og investeringer s. 2, finansielle aktiver og noter s. 7–8. Moderselskabets regnskab er ikke koncernomsætning.
Vælg det angivne år, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelserne her vedrører PDF-sider.
HSE Hörnstenen: original årsrapport via Allabolag (åbnes i en ny fane)Hillerstorps Special Emballage AB: årsrapport 2022/23
Udgiver: Hillerstorps Special Emballage AB
Type: Original årsrapport · registerarkiv
Periode eller dato: 1. juli 2022–30. juni 2023
Ledelsesberetningen s. 2 angiver, at HSE Hörnstenen AB har købt samtlige aktier. Ejerforholdet sammenholdes med rapporten for 2024/25, s. 2.
Vælg det angivne år, og åbn den originale årsrapport. Sideangivelserne her vedrører PDF-sider.
HSE: åbn den originale årsrapport 2022/23 via Allabolag (åbnes i en ny fane)HSE: Erik Davidsson og familievirksomheden
Udgiver: Hillerstorps Special Emballage
Type: Selskabets egen medarbejderpræsentation
Periode eller dato: Kontrolleret 11. oktober 2026
Beskriver Erik Davidsson som fabrikschef, tredje generation og del af en familievirksomhed. Oplysningen fastslår ikke private aktieandele.
Selskabets egne oplysninger og registeroplysninger er mærket med den respektive kildetype.
HSE: familievirksomheden og tredje generation (åbnes i en ny fane)HSE: Ny maskine, nye muligheder!
Udgiver: Hillerstorps Special Emballage
Type: Oprindelig selskabsmeddelelse
Periode eller dato: 14. marts 2025
En ny maskine blev ifølge selskabet installeret i begyndelsen af 2025 for at kunne håndtere større produkter. Hverken faktisk produktionsvolumen eller afkast oplyses.
Selskabets egne oplysninger og registeroplysninger er mærket med den respektive kildetype.
HSE: maskininvesteringen i martsmeddelelsen (åbnes i en ny fane)HSE: Mere plads til vækst
Udgiver: Hillerstorps Special Emballage
Type: Oprindelig selskabsmeddelelse
Periode eller dato: 30. september 2025
Planer om flere kontorarbejdspladser og mødelokaler efter balancedagen 30. juni 2025; oplysningen indgår ikke i resultatet for det gennemgåede regnskabsår.
Selskabets egne oplysninger og registeroplysninger er mærket med den respektive kildetype.
HSE: meddelelsen om nye kontorarealer (åbnes i en ny fane)HSE Hörnstenen AB: registreret reel ejer
Udgiver: Ratsit
Type: Registeroplysning via kommerciel registertjeneste
Periode eller dato: Kontrolleret 11. oktober 2026
Samuel Sten Åke Davidsson er registreret med kontrol over 100 %. Registreret kontrol dokumenterer ikke en direkte aktieandel; mellemled er ikke kortlagt.
Selskabets egne oplysninger og registeroplysninger er mærket med den respektive kildetype.
Ratsit: HSE Hörnstenens registrerede reelle ejer (åbnes i en ny fane)

