GLF Polska Mielec · Trzciana/Czermin

Träpellets från Czermin – A1-klassning och produktcertifikat

Här får du veta vad A1-klassningen innebär, vad vårt publicerade produktcertifikat omfattar och vilka uppgifter du behöver inför en beställning.

I PIT Certifications register daterat den 29 juni 2026 är certifikat 0968/2023 markerat som suspenderat. Läs om statusen.

Träpellets och vedbitar i närbild.
Träpellets och ved. Illustrationsbild.

Publicerat produktcertifikat

Det publicerade produktcertifikatet 0968/2023 för träpellets av tall och gran. Uppgifter om certifikatets status finns i avsnittet om produktcertifikatet.
Produktcertifikat 0968/2023Öppna originaldokumentet (PDF)

Enligt produktcertifikat 0968/2023

Träslag
Tall och gran
Produktionsplats
Trzciana, Czermin
Standard i dokumentet
PN-EN ISO
17225-2:2021-10

När du köper träpellets behöver bränslets egenskaper passa din anläggning. Kraven på leveransen behöver också vara tydliga. Kvalitetsklassen, produktdokumentationen och leveransspecifikationen ger tillsammans ett underlag för inköpet.

GLF:s publicerade produktcertifikat för anläggningen i Trzciana, Czermin, avser träpellets av tall och gran i klass A1 enligt PN-EN ISO 17225-2:2021-10. För att bedöma produkten inför ett inköp behöver du också uppgifter om certifikatets status, bränslets egenskaper och den aktuella leveransen.

01 / Kvalitetsklass

Vad innebär A1 för träpellets?

A1 är en kvalitetsklass i ISO 17225-2, standarden för klassificerade träpellets. För klassen gäller krav på råvaran och bränslets fysikaliska och kemiska egenskaper. Kraven gäller bland annat fukthalt, askhalt, mekanisk hållfasthet, finandel, dimensioner och värmevärde.

För dig som inköpare ger standarden en gemensam grund för att formulera krav och jämföra bränslen. Du behöver också kontrollera att pelletsen uppfyller utrustningstillverkarens krav.

Beteckningen PN-EN ISO 17225-2:2021-10 i GLF:s certifikat avser den polska nationella utgåvan av den europeiskt antagna ISO-standarden. Den svenska motsvarigheten heter SS-EN ISO 17225-2:2021. A1 är kvalitetsklassen inom standarden.

Närbild på staplade virkesämnen i GLF:s produktion i Sävsjöström.
Virkesämnen i GLF:s produktion i Sävsjöström. Miljöbild från koncernens verksamhet.

02 / Produktdokumentation

Vad omfattar GLF:s produktcertifikat?

Det publicerade dokumentet är produktcertifikat 0968/2023, utfärdat av Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

Det publicerade produktcertifikatet 0968/2023 för träpellets av tall och gran. Uppgifter om certifikatets status finns i avsnittet om produktcertifikatet.
Visa originalet

Produktcertifikat · Träpellets

Träpellets – klass A1

Certifikatnummer0968/2023

Uppgifter enligt produktcertifikat 0968/2023
Uppgift Enligt produktcertifikatet
Tillverkare GLF Polska Mielec Sp. z o.o.
Produktionsanläggning Trzciana 481 A, 39-304 Czermin, Polen
Produkt Träpellets av tall och gran
Kvalitetsklass A1
Standard PN-EN ISO 17225-2:2021-10
Utfärdandedatum 28 maj 2024
Period som anges i certifikatet 28 maj 2024–27 maj 2027
Certifikatstatus

I PIT Certifications offentliga register daterat den 29 juni 2026 (Excel) är certifikat 0968/2023 markerat som suspenderat. Slutdatumet som står i certifikatet är därför inte i sig ett belägg för att certifieringen är aktiv. Begär ett aktuellt besked om certifikatets status om aktiv produktcertifiering är ett krav för beställningen.

Öppna produktcertifikatet (PDF)

Dokumentets omfattning

Certifikatet omfattar endast produkter som har samma egenskaper och parametrar som det provade exemplaret och som uppfyller de angivna kraven. Certifikatet hänvisar till provningsrapporter men redovisar inga analysvärden.

Du kan läsa originalcertifikatet för pellets (PDF) och mer om GLF:s anläggning i Trzciana/Czermin.

03 / Bränslets egenskaper

Vilka egenskaper är viktiga vid inköp?

Jämför dokumenterade egenskaper med kraven för din panna, brännare och bränslehantering.

  • Fukthalt

    Påverkar bränslets energiinnehåll per kilo. Kontrollera värdet och vilken provning det bygger på.

  • Askhalt

    Beskriver mängden aska som återstår vid provning. Uppgiften ger underlag för att bedöma behovet av askhantering. Jämför värden på samma beräkningsgrund.

  • Mekanisk hållfasthet

    Beskriver hur väl pelletsen står emot stötar och nötning under hantering och transport.

  • Finandel

    Anger andelen småpartiklar. Kontrollera vilket steg i leveranskedjan värdet avser, eftersom hanteringen kan påverka finandelen.

  • Diameter och längd

    Måtten behöver stämma med utrustningens krav på bränsle och matning.

  • Värmevärde

    Kontrollera om uppgiften avser effektivt eller kalorimetriskt värmevärde, vilken fukthalt som gäller och vilken enhet som används.

Skilj mellan tre typer av uppgifter

Standardens
kravgräns

Ett uppmätt värde
i en provningsrapport

Ett avtalat värde för den aktuella leveransen

Ett provningsresultat beskriver det provade materialet. Ange leveransens avtalade egenskaper i beställningsunderlaget.

04 / Standard och certifiering

Skillnaden mellan A1, ENplus och DINplus

ISO 17225-2 är standarden och A1 är en av dess kvalitetsklasser. GLF:s produktcertifikat avser en specifik produkt. Certifikatets omfattning och aktuella status behöver kontrolleras separat.

ENplus och DINplus är separata certifieringssystem. De har egna regler för bland annat provning, kontroll och användning av certifieringsmärken. ENplus omfattar även krav på verksamhet och hantering inom leveranskedjan.

A1-klassning innebär därför inte automatiskt ENplus- eller DINplus-certifiering. GLF:s publicerade A1-certifikat styrker inte någon av dessa certifieringar.

Produktcertifikatet för pellets ska inte heller förväxlas med GLF:s pallcertifikat eller certifierade ledningssystem. Deras omfattning skiljer sig från pelletscertifikatets. De ersätter inte dokumentation om pelletskvalitet.

05 / Inför beställning

Vilken dokumentation behövs vid beställning?

Se till att offerten och orderbekräftelsen tydligt anger rätt produkt, tillverkare och produktionsanläggning. Underlaget bör också innehålla:

  • Avtalad kvalitetsklass och standardutgåva.
  • Produktspecifikation med egenskaper och toleranser.
  • Relevanta provningsrapporter med datum och uppgifter som identifierar proverna.
  • Certifikatnummer och aktuell status när certifiering är ett köpkrav.
  • Uppgifter som identifierar leveransen eller partiet.
  • Överenskommen förpackning och mängd samt överenskomna leveransvillkor.

Om du ställer särskilda krav på råvarans ursprung, råvaruflöden eller tillsatser behöver även dessa krav dokumenteras.

06 / Användning och hantering

Frågor om användning, lagring och leverans

Passar A1-pellets i min anläggning?

Utgå från pannans och brännarens instruktioner. Kontrollera tillåtna bränslen, dimensioner och kvalitetskrav samt förutsättningarna för matning och lagring. A1-klassen ersätter inte utrustningstillverkarens anvisningar.

Hur ska pelletsen lagras?

Skydda pelletsen mot fukt och nederbörd. Planera hanteringen för att begränsa onödig nötning och bildning av finmaterial. För bulkförråd behövs anpassade rutiner för ventilation, tillträde och säkerhet. Följ anläggningens och leverantörens instruktioner.

Vad behöver bekräftas inför leverans?

Förpackning, beställningsvolym, leveransort, förutsättningar för lossning och leveranstid behöver bekräftas för den aktuella förfrågan. Ange även eventuella begränsningar för tillfart, mottagning och lagringsutrymme.

07 / Offertförfrågan

Checklista inför offertförfrågan

Förbered följande uppgifter när du kontaktar oss:

  • Anläggningens krav på bränslekvalitet och pelletsdimensioner.
  • Önskad mängd och leveransperiod.
  • Leveransadress och förutsättningar för lossning.
  • Önskad förpackning eller leveransform.
  • Krav på produktspecifikation, provningsrapporter och certifiering.
  • Eventuella krav på råvara, tillsatser och spårbarhet.

Med ett tydligt underlag kan vi gå igenom produktens egenskaper, dokumentationen och förutsättningarna för leveransen inför beställningen.

Kontakta GLF